20/03/2023

4 terpeny występujące w konopiach: Humulen, Kariofilen, Ocimen i Trans-Nerolidol

Przyjrzyjmy się 4 terpenom występującym w konopiach – Humulene, Caryophyllene,Ocimene i Trans-Nerolidol oraz ich specyfice.

Zwiększone zainteresowanie terpenami w konopiach

terpeny w konopiach

Terpeny w konopiach to aromatyczne olejki eteryczne, które są wydzielane w różnym stężeniu w różnych odmianach konopi, wraz z kannabinoidami takimi jak THC i CBD. To właśnie te związki nadają odmianom konopi charakterystyczne aromaty i smaki, takie jak jagodowy, ananasowy czy diesel. Oprócz ich wpływu na zapach i smak, istnieją dowody na to, że mogą one również zmieniać działanie konopi. Wraz z rosnącą ilością informacji na temat terpenów w konopiach, terpeny są bardziej interesujące dla konsumentów niż kiedykolwiek wcześniej. Chociaż koncentruje się głównie na kannabinoidach, terpeny są coraz częściej wyszukiwane w Internecie.

Chociaż w konopiach może być ponad 200 różnych terpenów obecnych w różnych stężeniach w danych odmianach, istnieje około 10 podstawowych terpenów w konopiach, które pojawiają się najczęściej w najwyższych stężeniach i około 20 innych wtórnych terpenów w konopiach, które pojawiają się w niższych stężeniach. Chcielibyśmy przedstawić trzy z tych pierwotnych i wtórnych terpenów: humulen, karyofilen i trans-nerolidol.

Humulene

Humulene jest jednym ze składników olejku eterycznego z kwitnącej szyszki rośliny chmielu, występuje również naturalnie w goździkach, bazylii, chmielu i cannabis sativa. Ma subtelny ziemisty i drzewny aromat z pikantnymi nutami ziołowymi, które możesz rozpoznać w niektórych swoich ulubionych odmianach. Chociaż marihuana jest ogólnie kojarzona z pobudzeniem apetytu, humulen jest faktycznie znany z tłumienia głodu.

Inne potencjalne efekty działania humulenu to:

 • Przeciwzapalne
 • Antybakteryjne
 • Pharmacokinetic
 • Przeciwnowotworowe

Ocimene

orchidee

Ocimene jest terpenem odpowiedzialnym za niektóre słodkie i ziołowe smaki niektórych odmian konopi, a także może dodać cytrusowe i drzewne podteksty. Ocimene jest monoterpenem występującym w wielu różnych roślinach. Chmiel, kumkwaty, mango, bazylia, bergamotka, lawenda, orchidee, pieprz i wiele innych roślin zawiera ocimen w różnych ilościach. W przemyśle perfumeryjnym ocimen jest powszechnie stosowany ze względu na swój słodki, kwiatowy i ziołowy profil aromatyczny.

Uważa się również, że ocimene jest środkiem ochronnym lub częścią mechanizmu obronnego rośliny przed szkodliwymi elementami. Szkodniki takie jak mszyce, które mogą być bardzo szkodliwe dla upraw konopi, trzymają się z dala od szczepów zawierających ten terpen, podobnie jak komary trzymają się z dala od olejków cytrusowych znajdujących się w niektórych szczepach geranium.

Inne potencjalne skutki stosowania Ocimenu obejmują:

 • przeciwzapalne
 • pomagają w leczeniu objawów cukrzycy
 • właściwości antyoksydacyjne
 • pomoc w leczeniu cukrzycy typu 2 i nadciśnienia

Caryophyllene

rozmaryn

Caryophyllene (lub β-caryophyllene) jest pikantnym, pieprznym terpenem występującym w wielu roślinach jadalnych. Przyprawy, takie jak czarny pieprz, goździki i cynamon, a także zioła, takie jak oregano, bazylia, chmiel i rozmaryn, są znane z wysokiego stężenia kariofilenu. Ze względu na swoje powinowactwo z obwodowymi receptorami CB2, kariofilen jest często stosowany w produktach miejscowych i maściach przeciwzapalnych. Caryophyllene pomaga poprawić tolerancję na zimno w niskich temperaturach otoczenia. Caryophyllene jest składnikiem odpowiedzialnym za identyfikację marihuany przez psy wąchające narkotyki, jest również dozwolonym dodatkiem do żywności, często jako aromat.

Inne potencjalne efekty działania kariofylenu obejmują:

 • Zmniejszenie głodu alkoholowego
 • Przeciwzapalne i przeciwbólowe
 • Leki przeciwlękowe i przeciwdepresyjne
 • Przeciwnowotworowe

Trans-Nerolidol

Jaśminowo-nukleinowe

Nerolidol, znany również jako peruviol i penetrol, jest naturalnym alkoholem seskwiterpenowym występującym w olejkach eterycznych wielu rodzajów roślin i kwiatów. Trans-nerolidol jest wtórnym terpenem, ma silny drzewny aromat i przypomina świeżą korę znajdującą się w jaśminie, drzewie herbacianym i trawie cytrynowej. Jako taki oferuje delikatny, wyrafinowany kwiatowy zapach z owocowymi nutami cytrusów, jabłek i róży. Uważa się, że ten terpen ma działanie uspokajające.

Inne potencjalne skutki stosowania Trans-Nerolidolu obejmują:

 • Przeciwgrzybicze
 • Przeciwpasożytnicze
 • Antybakteryjne
 • Hamuje rozwój leiszmaniozy

Powiązane artykuły :

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Sakul

20/03/2023

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy