23/03/2023
Artykuły
Przewodniki

Anatomia roślin konopi: włośniki i ich funkcje

Przyjrzyjmy się anatomii rośliny konopi. Konkretnie, trichomom i ich funkcjom.

Czym są włośniki

duży trichom konopi

Jeśli chodzi o anatomię roślin marihuany, to jest w niej o wiele więcej niż się wydaje. Prawdopodobnie zastanawialiście się już nad tymi małymi kryształkami, które zawsze wydają się pokrywać liście i kwiaty waszych ulubionych odmian konopi. Są one zazwyczaj błyszczące, lepkie i zawsze mają niesamowity aromat. Po bliższym przyjrzeniu się, te kryształki mrozu wydają się być dużymi zbiorami tego, co nazywa się trichomami.

Aktualna definicja trichomu to drobne narośla lub wyrostki na roślinach, algach, porostach i niektórych protistach. Pochodzące od greckiego słowa „Tríchōma”, które oznacza „porost włosów”, te maleńkie mikroskopijne wypustki przypominające grzyby są wprost wyjęte z powieści science fiction. Ale to właśnie one produkują setki znanych kannabinoidów, terpenów i flawonoidów, które sprawiają, że nasze ulubione odmiany konopi są silne, wyjątkowe i skuteczne.

Funkcja trichomów w konopiach indyjskich

Wytwarzanie trichomów można zaobserwować u wielu gatunków roślin w całej przyrodzie, przybierają one różne formy fizyczne i służą wielu różnym celom. Na przykład, znajdują się one na niektórych roślinach mięsożernych pomagają w łapaniu ofiar.

funkcja włośników

U konopi trichomy pełnią funkcję mechanizmu obronnego. Kiedy żeńskie rośliny konopi zaczynają wytwarzać kwiaty w środowisku naturalnym, często stają się bezbronne wobec różnych owadów i zwierząt, a także nieożywionych zmiennych środowiskowych, takich jak potencjalnie szkodliwe promieniowanie UV. Działają one odstraszająco na zwierzęta, ponieważ ich gorzki smak i silny zapach sprawiają, że kwiaty konopi są nieatrakcyjne. Jednocześnie pełnią one podwójną funkcję, chroniąc rośliny przed szkodliwymi wiatrami, a nawet niektórymi odmianami grzybów.

Na konopiach występują różne rodzaje włosków

Trichomy są w wielu kształtach i rozmiarach, ale trzy pojawiają się najczęściej na roślinach konopi :

  • Włośniki cebulkowe są najmniejsze z grupy i występują na powierzchni całej rośliny. Trichomy cebulkowe nie są większe niż 10-15 mikrometrów, czyli są na tyle małe, że zawierają tylko garstkę komórek.
  • Włośniczki są nieco większe i zawierają zarówno główkę, jak i łodyżkę. Są one nieco bardziej obfite niż ich bulwiaste braci, ale nie mogą konkurować z obfitością i wielkością trzeciego typu trichomów.
  • Trichomy kapitalne mają szerokość od 50 do 100 mikrometrów, co oznacza, że są znacznie większe i widoczne gołym okiem. Ich struktura składa się z szypułki złożonej z komórek epidermalnych i hipodermalnych, które rozwijają się w komórkę podstawową, która łączy się z dużą główką gruczołową. Ta główka gruczołu, utrzymywana razem przez warstwę woskowej kutykuli, służy jako epicentrum syntezy kannabinoidów i terpenoidów.

Wszystkie trzy rodzaje włośników wytwarzają kannabinoidy, ale to włośniki kapryśne, które pojawiają się licznie w i wokół kielichów kwiatów konopi, wytwarzają największe stężenie olejków eterycznych ze względu na swój rozmiar.

Cykl życia i produkcja włosków

Synteza kannabinoidów w trichomie rozpoczyna się, gdy rośliny konopi wchodzą w fazę kwitnienia. Gdy zaczynają wytwarzać kwiaty, trichomy tworzą się wzdłuż zewnętrznej powierzchni nadziemnej roślinności i zaczynają transportować wakuole i plastidy z łodyg do główki gruczołu. Na tym etapie komórki w głowie gruczołu zaczynają metabolizować i tworzyć prekursory tego, co ostatecznie stanie się kannabinoidami.

Tempo i stężenie, w jakim roślina konopi wytwarza trichomy, zależy zarówno od genetyki, jak i pewnych czynników środowiskowych. Chociaż rośliny o wysokim stężeniu trichomów nie zawsze produkują najwyższe stężenie kannabinoidów i/lub terpenów, zmienne, takie jak światło UV, znacznie wpływają na syntezę kannabinoidów i terpenów w trichomie. Z reguły rośliny, które otrzymują szersze spektrum światła, produkują wyższe stężenia kannabinoidów, chociaż w wielu przypadkach reakcje te są specyficzne dla odmiany.

Anatomia rośliny konopi: włośniki

Cykl życia włosków w dużej mierze pokrywa się z cyklem rośliny konopi, na której się znajdują, co czyni je niezwykle cennymi dla hodowców do monitorowania. Życie włosków można porównać do paraboli, której wierzchołek reprezentuje punkt, w którym kończy się dojrzewanie, a zaczyna rozkład. W większości przypadków trichomy wykazują swoje dojrzewanie na tej paraboli, zmieniając swoją nieprzezroczystość z wyraźnego stanu półprzezroczystego na mętną biel, a później na bursztynowy odcień.

Ta zmiana koloru w główce trichomu reprezentuje jego szczytową dojrzałość i jest ogólnie używana przez hodowców jako znak zbiorów, ponieważ jest to punkt, w którym trichom osiągnął pełną dojrzałość i od tego momentu zacznie się rozkładać. Ważne jest, aby zrozumieć, że nie wszystkie odmiany konopi są takie same i niektóre z nich będą wykazywały różne dojrzewanie. Niemniej jednak, zabarwienie włosków pozostaje standardem dla określenia czasu zbiorów dla większości szczepów.

Niezależnie od tego, czy są żywe na roślinie konopi, czy zostały zebrane, włośniki są niezwykle lotne i podatne na zniszczenie i/lub degradację przez wiele katalizatorów, w tym, ale nie tylko:

  • Tlen
  • Lekki
  • Czas
  • Heat
  • Cold
  • Kontakt fizyczny

Nie tylko same trichomy są narażone na uszkodzenia w kontakcie z tymi elementami, ale również zawarte w nich olejki eteryczne mogą ulec degradacji. Istnieją sposoby na znaczne spowolnienie degradacji trichomów poprzez ostrożne obchodzenie się z kwiatami konopi podczas rozmnażania i po zbiorach. Ograniczając kontakt fizyczny do samych kwiatów, trichomy mogą być dłużej zachowane na roślinie. Odpowiednie techniki cięcia, suszenia i utwardzania mogą pomóc w utrzymaniu ich żywotności na dłużej, zachowując w ten sposób zawarte w nich kannabinoidy i terpenoidy.

Osoby dążące do przedłużenia okresu trwałości włośników poza okres trwałości roślin, z których pochodzą, często uciekają się do technik ekstrakcji. W tym kontekście ekstrakcja może być zdefiniowana jako proces mechanicznego lub chemicznego usuwania włośników z samej rośliny. Istnieje niezliczona ilość metod i technik ich ekstrakcji z materiału roślinnego. Metody te wahają się od mechanicznych praktyk przesiewania na sucho, które produkują „kief”, do ekstrakcji chemicznych, które wykorzystują lekkie węglowodory, takie jak butan lub propan, aby stworzyć woskowe, w pełni roztopione olejki haszyszowe. W odpowiednich warunkach trichomy, które zostały oddzielone i odzyskane za pomocą tych metod, mogą być zachowane na czas nieokreślony.

Trichomy konopi naprawdę zasługują na aplauz za ich zasadniczą rolę, nie tylko w ochronie rośliny konopi przed potencjalnymi szkodami, ale także w zapewnieniu wyjątkowego zaplecza produkcyjnego dla setek znanych korzystnych związków leczniczych i terapeutycznych, wyłącznych dla tej niesamowitej rośliny. Doświadczeni hodowcy konopi są przyzwyczajeni do upraw z zamiarem ich zachowania. Przy odpowiedniej opiece i poświęceniu, uprawa trichomów jest i pozostanie przyszłością w odkrywaniu ogromnych tajemnic właściwości leczniczych i terapeutycznych konopi.

Artykuły powiązane :

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Published by Sakul

23/03/2023

Post a comment

Login
OR
Register
to make a comment