25/07/2022

Autokwitnące rośliny konopi – jak zoptymalizować cykl świetlny

Jaki jest najlepszy cykl oświetlenia dla automatycznie kwitnących roślin konopi?

Wiele osób uważa, że rośliny konopi autoflowering są bardzo łatwe w uprawie. To tak, jakby podłączyć kuchenkę elektryczną i pozwolić jej robić swoje. Ale to nie znaczy, że nie mają one pewnych potrzeb, choćby dlatego, że są nieco łatwiejsze w uprawie w porównaniu z nasionami fotoperiodycznymi.

Autokwiaty kwitną w zależności od wieku, a nie cyklu świetlnego. Mimo to należy zapewnić roślinie odpowiednią ilość światła, aby uzyskać z niej jak najwięcej korzyści.

Znaczenie cyklu świetlnego dla automatycznie kwitnących roślin marihuany

W uprawie marihuany jest tylko jeden cel – uzyskać jak największe zbiory z mocnymi kwiatami. Można uzyskać dobre wyniki bez regulowanego cyklu światło/ciemność, ale nigdy nie będzie to najlepsze. Tylko przy dobrym oświetleniu jakość będzie wyjątkowa, kwiaty doskonałe, a roślina ogólnie zdrowsza.
Mamy kilka możliwości co do tego, jaki rodzaj cyklu świetlnego wybrać. Problem w tym, że trudno jest wybrać najlepszą opcję, bo każda ma swoje plusy i minusy. Ważne jest, aby monitorować rośliny konopi podczas wzrostu i kwitnienia i w razie potrzeby dostosować reżim oświetleniowy.

Cykl świetlny 18/6 – popularny wśród hodowców konopi automatycznie kwitnących

18/6 cykl świetlny

W tym cyklu, twoje automatycznie kwitnące rośliny marihuany są wystawione na działanie światła przez 18 godzin i są w ciemności przez pozostałe 6 godzin. Ta strategia oświetleniowa jest idealna do promowania wczesnej fazy wegetatywnej i jest również bardzo dobra do stymulowania fazy kwitnienia. Wielu hodowców lubi tę metodę. Dzięki niemu Twoje nasiona marihuany wyrosną na piękne rośliny, które będą wyglądały bujnie i dadzą plony, które będą tego warte. Z tym cyklem światła nie będziesz miał tak wysokiego zużycia energii, ale będziesz musiał ustawić precyzyjny timer, aby utrzymać reżim.

Tryb 20/4 – mocniejsza wersja z odrobiną odpoczynku

20/4 cykl świetlny

Ta opcja jest również bardzo popularna wśród hodowców marihuany. Twoje rośliny będą miały trochę więcej światła i będzie szansa na większe plony i będą miały też trochę tego odpoczynku, w porównaniu do 24-godzinnego cyklu światła. Niestety i tutaj jest minus poprzez ustawienie timera i zaakceptowanie faktu, że będzie Cię to kosztowało trochę więcej pieniędzy, w porównaniu do metody 18/6.

Cykl 24 – autoflowery o ogromnych plonach

24 cykl świetlny

Technikę tę stosuje się w sytuacjach, gdy chce się uzyskać absolutnie najwięcej z roślin. Ale poprzez tę metodę, wśród hodowców marihuany pojawiają się domysły. Jedna grupa hodowców twierdzi, że ta metoda jest najlepsza pod względem plonów. Druga grupa jest zdania, że roślina powinna mieć przynajmniej trochę czasu na „regenerację”. Zalecają więc zmianę cyklu świetlnego na 18/6 lub 20/4, aby była przynajmniej faza snu. Plusem jest to, że nie musisz mieć włączonego żadnego timera. Jednak minusem może być rachunek za energię elektryczną, ponieważ oświetlenie roślin konopi w cyklu 24/7 nie jest tanie.

Cykl świetlny 12/12 – zrównoważona metoda dla autofloweringowych roślin konopi?

12/12 cykl świetlny

Istnieje również opcja rozpoczęcia od zrównoważonego cyklu zegara. Wyniki z tej techniki uprawy marihuany powinny być zadowalające, ale jest problem, że nie dostaniesz tyle światła podczas fazy wegetatywnej. Podobnie jak w przypadku 18/6, trzeba będzie zdać się na timer i przełączanie między dniem a nocą. Zaletą jest tu to, że metoda ta nie jest tak energochłonna.

Jak zapewnić optymalny cykl świetlny dla automatycznie kwitnących roślin konopi podczas uprawy na zewnątrz?

W przypadku uprawy konopi indoor, przestrzeganie cyklu czasowego jest stosunkowo łatwe, ale co zrobić z autokwitnącymi kwiatami na zewnątrz?

konopie automatycznie kwitnące platnty pod niebem

To będzie zależało od tego, w jakim klimacie mieszkasz. Dla tych z Was, którzy mieszkają bliżej równika, mamy dobrą wiadomość. Dzięki klimatowi śródziemnomorskiemu Twoje rośliny będą miały dużo słońca, a tym samym energii, której potrzebują do wzrostu. Wystarczy wziąć nasiona ulubionego autoflowera, zasadzić je, a następnie umieścić rośliny w wybranym miejscu. Należy jednak uważać na zbyt wysokie temperatury, które często przekraczają 30°. W dni z tak ekstremalną temperaturą należy obserwować rośliny. Upały mogą powodować wyginanie i skręcanie liści, a ogólny wzrost może być oszołomiony. Ważne jest, aby regularnie podlewać rośliny konopi autokwitnących i w razie potrzeby przenieść je do cienia.

Nawet w łagodniejszym klimacie można uzyskać wspaniałe rezultaty z autoflowersami na zewnątrz. Wszystko, co musisz zrobić, to zaplanować sadzenie nasion na najgorętsze dni sezonu i znaleźć odpowiednie miejsce, w którym będą one znajdować się w świetle słonecznym tak długo, jak to możliwe.

Możliwość zaplanowania fazy kwitnienia na najlepsze miesiące to największa zaleta odmian automatycznych.

Czy cykl świetlny powinien się zmienić dla automatycznie kwitnących roślin konopi?

Nie jest to konieczne, automatyczna roślina marihuany sama przełącza się na fazę kwitnienia po osiągnięciu pewnego wieku (zwykle po 1 miesiącu wegetacji). To nie problem, jeśli z jakiegoś powodu zdecydujesz się zmienić cykl świetlny, ale zrób to w taki sposób, aby nie wysyłać roślin do snu dwa razy w ciągu jednego dnia. Przerywany, przesuwający się i w inny sposób nierutynowy cykl świetlny jest szkodliwy dla autoflowerów jako forma stresu, więc staraj się tego unikać.

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Jan Veselý

25/07/2022

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy