22/03/2022

Bioponies – akwaponika bez ryb

Bioponika to organiczny system hydroponiczny, który zaskoczy wielu hodowców konopi. Więcej na ten temat można przeczytać w tym artykule.

bioponies organiczny system wodny

W poprzednim artykule poruszyliśmy temat akwaponiki, która jest alternatywą dla tego rozwiązania. W zbiorniku nie ma ryb, a jedynie specjalny biofiltr podobny do nowoczesnych filtrów dla ryb akwariowych. Jest to stosunkowo nowa metoda uprawy w systemie hydro, która jest dość interesująca dla entuzjastów.

W ostatnim czasie duża francusko-amerykańska firma (General Hydroponics Europe) opracowała filtr biologiczny do systemów hydroponicznych oraz nawóz organiczny przeznaczony specjalnie do biohydroponiki. Te dwa nowe produkty umożliwiają stworzenie ekologicznego systemu hydroponicznego bez konieczności posiadania akwarium pełnego ryb. Metoda ta nazywana jest uprawą biotyczną.

Bioponika naśladuje rozkład materii organicznej w glebie. Wykorzystuje on specjalnie opracowany nawóz z kombinacją bakterii tlenowych i grzybów trichoderma, które są dodawane do filtra organicznego.

biofiltr dla bioponiady

Mikroorganizmy te odżywiają się węglem zawartym w materiale organicznym i wytwarzają minerały, które w kontakcie z wodą przekształcają się w jony, które mogą być natychmiast pobrane przez rośliny konopi. Nawóz bioponiczny musi być łatwo rozpuszczalny i nie może zawierać dużych cząstek. Musi się on szybko rozkładać i być jak najłatwiej przyswajalny dla roślin.

Praca z systemem bioponium różni się nieco od pracy z systemem hydroponicznym, zwłaszcza jeśli chodzi o wartości EC i pH. W bioponice poziom pH może być w większym zakresie (bioponika: 5 do 7,5 i hydroponika: 5,5 do 6,5), a EC ma niższe wartości (0,6 do 0,7). Niskie EC jest wystarczające, ponieważ miernik EC nie bierze pod uwagę różnych cząsteczek organicznych obecnych w roztworze odżywczym (mają one małą przewodność elektroniczną). Z tego powodu bardzo trudno jest przenawozić rośliny w systemach biohydro.

Bioponika to metoda uprawy oparta na zrównoważonej uprawie organicznej, która zapewnia wysokie plony na małej przestrzeni i może być wykorzystywana do uprawy wielu roślin, w tym konopi.

Paradox firmy Nukaseeds jest bardzo odpowiednią odmianą do tego systemu uprawy.

Opublikowany przez Kotelnik

22/03/2022
Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Więc napisz coś!

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy