28/05/2021

Co może stresować konopie indyjskie?

Jest wiele sytuacji, które mogą narazić rośliny konopi na stres. Jakie są tego przyczyny i jak można chronić nasiona i sadzonki konopi?

rośliny konopi i problemy ze stresem

Stres w roślinach konopi jest w większości przypadków spowodowany brakiem równowagi chemicznej. Niezależnie od przyczyny w danym momencie, stres wykoleja roślinę z jej normalnego tempa i to naturalnie wywoła reakcję, której na pewno nie przegapisz.

Rośliny konopi lubią stabilne i przyjemne środowisko. Jeśli chcesz zmienić otoczenie swojej rośliny w jakikolwiek sposób, rób to rozsądnie.

Główne przyczyny stresu u roślin konopi

1. Woda

Niezależnie od tego, czy podajesz roślinie więcej czy mniej wody, jej liście zwiędną. W przypadku nadmiaru wody liście będą miały zbitą strukturę, a ich końce będą się wyginać w dół lub w kierunku łodygi. Przeciwnie, gdy nie ma wystarczającej ilości wody, będą miały klasyczny zwiędły charakter i będą suche w dotyku.

2. Problemy z odżywianiem

liście konopi i problemy z odżywianiemRoślina marihuany zaczyna wykazywać oznaki stresu zarówno przy wysokich, jak i niskich dawkach ważnych składników odżywczych. Istnieje dysproporcja minerałów, które uniemożliwiają roślinie normalne funkcjonowanie. Powszechnymi oznakami tego typu stresu są żółte lub brązowe końcówki liści, żółte i inaczej zabarwione plamy na liściach, opadanie liści i ogólne zahamowanie wzrostu.

3. pH w systemie korzeniowym

Wartość pH określa, jak bardzo dana substancja jest zasadowa lub kwasowa. Aby roślina mogła otrzymać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, korzenie muszą znajdować się w środowisku o odpowiednim pH. Jeśli pH jest niskie, korzenie nie wchłaniają niezbędnych składników odżywczych, a roślina zaczyna wykazywać oznaki stresu. Dlatego zawsze należy upewnić się, że pH gleby jest prawidłowe. Wartość ta powinna wynosić 6,0 – 7,0 pH. (blisko 6 dla hydro i 7 dla gleby)

4. Nieregularne cykle świetlne

liść marihuany lekkie poparzenieRoślina konopi potrzebuje co najmniej 18 lub więcej godzin światła, gdy jest w fazie wegetatywnej, a w fazie kwitnienia jest to cykl 12/12. Cykle te powinny być zawsze regularne. Ważne jest, aby roślina w ogóle nie miała dostępu do światła „w nocy”. Jeśli nie będziesz przestrzegać tych cykli, roślina może stać się dwupłciowa. Stres spowodowany światłem może również stępić roślinę tak bardzo, że może to wpłynąć na wielkość przyszłych zbiorów. Odmiany automatycznie kwitnące ignorują te okresy, więc nie można ich stresować światłem.

5. Uszkodzenie rośliny konopi indyjskich

Uszkodzenia mechaniczne, takie jak przycinanie, pobieranie klonów czy przesadzanie są formą stresu, więc np. należy unikać przycinania tuż po przesadzeniu.

6. Problemy z korzeniami

problemy z korzeniami konopi

Korzenie uszkadzane są na przykład przez insekty, uszkodzenia fizyczne, chemiczne i niektóre rodzaje bakterii. Powinny mieć zapewnione środowisko, w którym nie brakuje tlenu, wody i pożywienia. Powyższe pH uważamy za oczywiste. Korzenie nigdy nie powinny doświadczać nadmiernych wahań temperatury, w przeciwnym razie nie będą w stanie dobrze przetwarzać ważnych dla życia elementów. Temperatura pomieszczenia jest dla nich idealna i dzięki niej unikniesz nieprzyjemnych doświadczeń z bakteriami czy niektórymi rodzajami szkodników.

Przede wszystkim podłoże glebowe powinno być dobrze napowietrzone i nie może zatrzymywać nadmiaru wody. Nie chcesz ryzykować gnicia korzeni lub choroby.

7. Ekstremalne warunki środowiskowe i rośliny konopi indyjskich

Pomieszczenie powinno mieć dobry dopływ świeżego powietrza, idealną wilgotność i utrzymywać idealną temperaturę bez wahań.

Kiedy roślina źle się czuje w danym środowisku, powoduje to spowolnienie wzrostu, który jest pierwszą fazą, w której roślina próbuje się do niego przystosować (zazwyczaj jej się to udaje). W drugiej fazie, kiedy warunki w środowisku zaczynają się pogarszać, zaczynamy zauważać fizyczne przejawy stresu na roślinie.

Co powiedzieć na koniec?

Każdy hodowca doświadczył stresu na roślinie marihuany. Ważne jest, abyś wyciągnął wnioski z poprzednich błędów i nie powtarzał ich następnym razem.

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Jan Veselý

28/05/2021

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy