26/01/2023

Co należy zrobić po zebraniu konopi?

Co dokładnie należy zrobić po zebraniu konopi? Poznaj pułapki związane z przechowywaniem i przetwarzaniem zbiorów, suszeniem i dojrzewaniem kwiatów konopi.

Przechowywanie po zebraniu konopi

Jakość i siła działania marihuany zmienia się z czasem. W żywej roślinie prekursory THC i CBD występują w postaci kwasów – THCa i CBDa. Nie są to leki psychotropowe. Dopiero kiedy stracą część swoich cząsteczek, stają się aktywne jako THC i CBD. Dzieje się to naturalnie z upływem czasu i jest przyspieszane przez ciepło i światło, zwłaszcza ultrafioletowe.

Po wysuszeniu i zaprawieniu kwiatów ich moc jest największa. Z czasem THC jest stopniowo rozkładane do CBN, kannabinoidu o znacznie mniejszym działaniu psychotropowym niż THC. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Mississippi na marihuanie przechowywanej przez cztery lata w temperaturze pokojowej (20-22°C) wykazały, że procentowa utrata THC jest proporcjonalna do długości okresu przechowywania, przy czym utrata jest największa w pierwszym roku. Podczas gdy zawartość THC maleje, stężenie CBN rośnie.

ocena utraty kannabinoidów THC w ciągu 4 lat

Badania te są zgodne z doświadczeniami osób używających marihuany. Marihuana z czasem traci moc, ponieważ psychoaktywne THC przekształca się w CBN, który wywołuje sen, ale nie powoduje haju. Przechowywanie kwiatów w zamrażarce lub lodówce spowalnia proces ich niszczenia. Zamrożenie sprawia, że kwiaty są najdłużej świeże. Jednak nawet wtedy zawartość THC zmniejsza się o prawie 4% rocznie. W zamrażarce (poniżej 0°F) rozkład jeszcze bardziej się spowalnia. W temperaturze lodówki zawartość THC spada o około 5,4% rocznie. Zamrażarka jest najlepsza do długotrwałego przechowywania, a lodówka do krótkotrwałej ochrony terpenów. Z przechowywaniem marihuany w zamrażarce wiąże się kilka problemów, zwłaszcza jeśli jest ona schłodzona do -18°C.

Nawet w wyższej temperaturze w zamrażarce gruczoły stają się bardzo kruche i można je łatwo i przypadkowo strząsnąć z kwiatów. Z tego powodu po umieszczeniu pojemnika w zamrażarce należy obchodzić się z nim bardzo delikatnie, a po wyjęciu kwiatów należy dać im czas na ogrzanie się, aby stały się bardziej elastyczne.

Wilgoć w pojemniku zamarza i może tworzyć kryształki lodu, zwłaszcza jeśli jest przechowywany przez dłuższy czas. Może się to zdarzyć także wtedy, gdy kwiaty nie zostały dostatecznie wysuszone.

Jednak kilka eksperymentów wykazało, że prawidłowo wysuszona marihuana w plastikowym pojemniku nie tworzyła kryształków lodu, gdy była przechowywana w zamrażarce przez kilka miesięcy. Włośniki pozostały nienaruszone. Jeśli problemem jest wilgoć, to zgrzewanie próżniowe w znacznym stopniu ją eliminuje, choć proces ten może doprowadzić do zgniecenia kwiatów. Innym rozwiązaniem jest usunięcie powietrza za pomocą gazu pozbawionego wilgoci, takiego jak dwutlenek węgla lub azot. Gazy te mogą być wtryskiwane do pojemnika, podczas gdy powietrze z otoczenia wydostaje się przez inny otwór. Następnie oba otwory są zaklejane.

Jeśli zamrażasz marihuanę w szklanych pojemnikach, wybierz pojemniki bez ramion, ponieważ pojemniki z ramionami są bardziej narażone na pęknięcia. Do zamrażania można też używać metalowych i drewnianych pojemników.

Jednym ze sposobów przechowywania zamrożonej marihuany są małe pojemniki. Do każdego pojemnika pakuj tylko tyle, ile potrzebujesz na tydzień. Reszta przechowywanego materiału nie będzie dotykana, więc gruczoły nie są zagrożone, ponieważ można je wyjmować z zamrażarki pojedynczo.

Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Missisipi, temperatura w lodówce spowalnia spadek jakości do poziomu nieco poniżej 0,5% miesięcznie, co jest niezauważalne przy przechowywaniu przez kilka miesięcy. Również w tym przypadku najlepiej jest, gdy większość przechowywanego materiału jest mieszana rzadko.

Ciepło i światło, a zwłaszcza promieniowanie UV, powodują odparowanie terpenów i wpływają na jakość. Tylko nieprzezroczysty pojemnik w pełni ochroni terpeny, a tym samym jakość przechowywanych w nim kwiatów. Nieprzezroczysty pojemnik z białą powłoką zewnętrzną odbija ciepło i utrzymuje zawartość w chłodzie. Zastosowanie pakietu osuszającego, który utrzymuje określoną wilgotność na poziomie około 60-65%, zapewnia utrzymanie właściwego poziomu wilgoci bez powodowania pleśni.

Cząsteczki terpenów mają różną wielkość, a najmniejsze z nich odparowują w niższych temperaturach, począwszy od lat 60. Kwiaty przechowywane w temperaturze pokojowej w otwartym pojemniku stracą część terpenów. Jeśli przechowujesz kwiaty w lodówce lub zamrażarce, terpeny pozostają w stanie ciekłym i nie ulegają odgazowaniu.

Materiał na pojemniki do przechowywania konopi

Materiał na pojemniki do przechowywania konopi

Konopie można przechowywać w różnych materiałach, z których każdy ma zalety i wady, które sprawiają, że są one bardziej lub mniej odpowiednie w zależności od potrzeb hodowcy.

Szkło

Szkło jest doskonałym, obojętnym, twardym, nie ulegającym biodegradacji pojemnikiem do przechowywania. Minusem jest to, że większość szklanych słoików jest przezroczysta i światło niszczy trichomy – ale to nie ma znaczenia, jeśli kwiaty są przechowywane w ciemności. Do przechowywania kwiatów wystawionych na działanie światła najlepsze jest szkło nieprzezroczyste. Do przechowywania żywności używa się różnych rodzajów szkła. Kolor szkła określa rodzaj światła i ciepła, które mogą przenikać przez barierę.

Fioletowe szkło

Szkło fioletowe blokuje światło widzialne z wyjątkiem koloru fioletowego. Jest również półprzezroczyste dla promieniowania UVA i podczerwieni, przepuszcza około 40-60%, w zależności od składu i grubości szkła.

Firma Miron Glass, producent z Niemiec, twierdzi, że takie połączenie światła pozwala zachować materiał biologiczny, taki jak zioła i świeża roślinność. Firma luźno opiera swoje twierdzenia na biofotonach, czyli bardzo słabym świetle emitowanym przez wszystkie żywe istoty.

Literatura twierdzi, że światło wpadające do szkła zachowuje tę energię, stanowiąc jednocześnie barierę dla innych widzialnych widm, które mogą powodować rozkład kannabinoidów i terpenów, nawet gdy materiał jest suchy.

Umieszczenie pojemnika ze szkła lub stali nierdzewnej w ciemnym miejscu, takim jak lodówka lub ciemny pokój, również ochroni przed szkodliwym światłem. Jest bardzo mało prawdopodobne, aby w pomieszczeniach było dużo promieniowania UVA, więc żadne nie dociera do wnętrza. Światło widzialne jest jednak filtrowane.

W kontrolowanym eksperymencie świeże pomidory ogrodowe umieszczono w pojemniku z mironem, pojemniku ze stali nierdzewnej i pojemniku z przezroczystego szkła. Wszystko zostało szczelnie zamknięte, a przezroczysty szklany pojemnik był trzymany w całkowitej ciemności.

Kiedy miesiąc później otwarto słoiki, pomidory były nadal świeże, choć nieco wysuszone. Pojemniki zostały ponownie zamknięte i otwarte miesiąc później. Wszystkie trzy pomidory zaczęły w podobnym stopniu pleśnieć.

Stal nierdzewna

Pojemniki ze stali nierdzewnej z plastikowymi uszczelkami i pokrywkami typu flip-top są popularne, ponieważ są stabilne i można je ustawiać jeden na drugim. Metal nie wchodzi w reakcje z kwiatami i nie jest wrażliwy na działanie powietrza zewnętrznego. Pojemniki ze stali nierdzewnej to doskonały wybór do przechowywania.

Plastik

Konopie mają lekko kwaśny odczyn i są lipofilne, więc rozkładają niektóre tworzywa sztuczne. Tworzywa sztuczne są bardziej lepkie niż szkło czy stal nierdzewna. Bezzapachowe worki na indyki są popularne, ponieważ dobrze zatrzymują zapachy i są tanie. Są one jednak łatwe do przebicia przez pędy i nie zapewniają ochrony przed wstrząsami i ruchami, co powoduje dalsze uszkodzenia i wstrząsy. Pięciogalonowe wiadra zamknięte szczelnymi pokrywami z ząbkami chronią kwiaty przed zgnieceniem i można je ustawiać w stosy.

Uszczelnianie próżniowe

Pakowanie próżniowe jest popularne, ponieważ zmniejsza ilość tlenu w pojemniku do przechowywania. Tlen jest żrący i wpływa na kolor kwiatów. Niski poziom tlenu zapobiega również rozwojowi bakterii powodujących psucie się żywności, ale nie bakterii beztlenowych. Bakterie beztlenowe rozwijają się w środowisku o niskiej zawartości tlenu lub bez tlenu, które jest wilgotne i zawiera pożywienie – kwiaty! Nigdy nie zamykaj i nie przechowuj mokrych lub wilgotnych kwiatów.

Środki osuszające

Środek osuszający to substancja, która usuwa wilgoć z otaczającego ją powietrza. Środki osuszające są często spotykane w opakowaniach niektórych produktów spożywczych, np. suszonych wodorostów, oraz w elektronice. Pakiety silikonowe, gazety lub inne szczególnie suche materiały działają jak środek osuszający i pochłaniają wilgoć z pojemnika do przechowywania.

Magazynowanie na bazie gazu

Oczyszczone gazem, szczelnie zamknięte torby Mylar to doskonałe opakowanie do długotrwałego przechowywania. W tym procesie worek jest przedmuchiwany azotem i zamykany. W przeciwieństwie do tlenu, azot jest obojętny i nie pali się. Usunięcie tlenu z opakowania przedłuża żywotność kwiatów, zapobiega pleśni i przebarwieniom, podobnie jak zgrzewanie próżniowe. Torebki gazoszczelne stanowią podstawę pakowania żywności i są powszechnie stosowane do pakowania przekąsek, takich jak chipsy i szaszłyki. Niektóre laboratoria testujące oferują usługi związane z workami z azotem w opakowaniach uniemożliwiających manipulację.

Przechowywanie w stanie świeżym i zamrożonym

Zamiast przygotowywać i suszyć, marihuana może być przetwarzana bezpośrednio na koncentraty lub przechowywana w stanie niesuszonym i zamrożona „na mokro”, aby użyć jej później. Oszczędza to energię i pracę. Przechowywanie pozwala odłożyć przetwarzanie materiału na bardziej dogodny czas.. Do Bubble lub BHO można używać zarówno świeżych, jak i mrożonych kwiatów. Najpierw zgniecione kwiaty są doprowadzane do temperatury bliskiej zamarzaniu. Następnie gruczoły stają się kruche z powodu mieszania w mieszalniku farb lub innym urządzeniu; odrywają się i są zbierane w szeregu filtrów, które gromadzą gruczoły o różnych rozmiarach. Z zebranych gruczołów otrzymuje się haszysz, który może być użyty w waporyzatorze lub fajce, albo jako półprodukt do produkcji butanu lub koncentratu C02. Ekstraktory BHO używają butanu jako rozpuszczalnika do dekanabinizacji i deterpenizacji liści. W rezultacie otrzymujemy bardzo czysty, nadający się do dabbingu koncentrat.

Po zebraniu konopi

Po zakończeniu zbiorów producentom pozostaje wiele produktów ubocznych. To, co kiedyś było uważane za odpady, teraz jest przetwarzane i chętnie wykorzystywane lub sprzedawane. Pierwszym krokiem jest ocena i rozdzielenie materiału.

Najbardziej efektywnym sposobem jest sortowanie materiału podczas przycinania.

Jakość pozostałego materiału określa się na podstawie zawartości procentowej THC i innych kannabinoidów. Po usunięciu kwiatów pozostają trzy rodzaje odrostów: kwiaty popcornu (larf), resztki cukru i liście wachlarzowe.

Łodygi i zdrewniałe części rośliny nie nadają się do spożycia, ponieważ zawierają niewiele kannabinoidów.

Stopnie przycięcia konopi

Stopnie przycięcia konopi

Popcorn

Kwiaty, które otrzymują mniej światła, stają się mniejsze i mniej gęste. Ich przycinanie jest czasochłonne i kosmetycznie niepożądane. Zawierają one jednak wysoki procent THC i są często używane do produkcji pre-rollsów lub koncentratów.

Wykończenie z cukru

Okrycie cukrowe oznacza pokryte żywicą liście, które rosną w pobliżu kwiatów i często je otaczają. Są one odcinane podczas manicure i zawierają najwięcej THC z rośliny, obok kwiatów. Cukier trim jest używany do produkcji ekstraktów, takich jak kief, haszysz, nalewki i napoje.

Liście wachlarzowe

Chociaż liście wachlarzowe zawierają jedną trzecią lub mniej kannabinoidów niż liście cukrowe, nadal mogą być warte przetworzenia. Liście z widocznymi gruczołami warto zachować. Liście niedojrzałych roślin mają zazwyczaj bardzo mało gruczołów i nie dają dużo THC.

Użyj szkła powiększającego lub lupy fotograficznej, aby obejrzeć materiał z bliska. Gruczoły na liściach wachlarzowych są często małe i przytulone do powierzchni liścia, natomiast gruczoły w pobliżu kwiatów mają łodygi i wyglądają jak grzyby z cebulastymi czapkami. Te ostatnie zawierają znacznie więcej kannabinoidów niż mniejsze gruczoły.

Męskie rośliny zawierają również kannabinoidy. Te kannabinoidy są najsilniejsze w fazie przed kwitnieniem. Najsilniejsze są liście cukrowe – małe liście w pobliżu kwiatów, następnie młodsze, a potem starsze liście wachlarzowe. Męskie rośliny nie są cenione za produkcję żywicy i często są usuwane z ogrodu i niszczone.

  • Aby użyć liści wachlarzowych do gotowania, podgrzej je lekko na maśle lub oleju. Wykorzystaj olej do sałatek lub gotowania.
  • Zmiel suszone liście wachlarza na drobną mąkę i zastąp niewielką część zwykłej mąki w przepisach. Aby usunąć chlorofil, przed wysuszeniem i zmieleniem namocz liście w zimnej wodzie. Mąki można również używać do robienia maści i okładów; prostą metodą jest wymieszanie jej z istniejącą maścią.
  • Wyciśnij sok ze świeżych liści. Najpierw je opłucz, a następnie przepuść przez sokowirówkę do trawy pszenicznej. Aby przechować sok na później, przełóż go do foremek na kostki lodu i zamroź. Sok jest używany jako środek leczniczy i do pielęgnacji zdrowia.

Łodygi i gałęzie zawierają niewiele lub wcale nie zawierają użytecznego THC. Istnieje jednak kilka sposobów na ich recykling :

  • Posiekaj i użyj jako mulczu
  • Użyj jako rozpałki
  • Rzeźbić duże kłody
  • Użyj jako laski
  • Użyj do projektów rzemieślniczych, takich jak tworzenie papieru
  • Posiekaj drobno na wysokiej jakości ściółkę dla koni lub małych zwierząt

Istnieje kilka sposobów na wykorzystanie oddzielonego ścinka i zmaksymalizowanie wartości zbiorów. Liście cukrowe i kwiaty popcornu można przetworzyć na kief, haszysz, BHO, nalewki i oleje jadalne.

Czy interesują Cię tematy związane ze zbiorem konopi? Tutaj znajdziesz podobne tematy.

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Sakul

26/01/2023

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy