30/01/2023

Co oznaczają kolory marihuany?

Konopie nie ograniczają się do odcieni zieleni.

Logo banku nasion Nuka Seeds

Kolory marihuany – Częścią magii marihuany jest nieskończona różnorodność cech, które mogą występować u jednej odmiany rośliny. Rośliny konopi mogą być wysokie i smukłe lub krótkie i bujne, w zależności od ich pochodzenia genetycznego. Marihuana może mieć niezliczoną ilość smaków, które kuszą kubki smakowe i aromatów, które pobudzają nos. Liście i kwiaty konopi mogą mieć różny odcień, co sprawia, że można wybierać spośród wielu kolorów konopi.

Kiedy młode rośliny rosną, większość odmian konopi ma przede wszystkim zielony kolor. Reprezentowane są różne odcienie zieleni – od jasnych limonkowych po tak ciemne, że aż z odcieniem fioletu. W miarę jak rośliny kwitną i osiągają dojrzałość, może pojawić się więcej kolorów lub stać się bardziej widocznymi zarówno na liściach, jak i w pąkach. Na kolor konopi może wpływać kilka różnych czynników, takich jak temperatura, poziom składników odżywczych, kwasowość lub zasadowość gleby lub innego podłoża oraz jakość światła. Wszystkie te czynniki mogą wpływać na ekspresję i proporcje naturalnych pigmentów produkowanych przez roślinę, tworząc różne kolory konopi.

Kolory marihuany

Kolory marihuany – Zielony

Kolory marihuany - Zielony

Zielony to dominujący kolor większości roślin kwitnących, w tym konopi, ze względu na obecność chlorofilu, pigmentu, który pochłania światło słoneczne (z wyjątkiem zielonych fal) i napędza proces fotosyntezy. Dzięki fotosyntezie rośliny łączą dwutlenek węgla i wodę, tworząc cukry, które napędzają wszystkie funkcje biologiczne. Często tkanki roślinne mają tak dużo chlorofilu, że jego zielony kolor maskuje obecność innych pigmentów. Jednak gdy lato przechodzi w jesień, niższe temperatury hamują produkcję chlorofilu, dzięki czemu pojawiają się inne pigmenty i powstają kolorowe konopie. Podobne zjawisko można zaobserwować u drzew liściastych, gdy ich liście zmieniają kolor i opadają.

Kolory konopi – niebieski, fioletowy, czerwony i różowy

Kolory konopi - niebieski, fioletowy, czerwony i różowy

Kwiaty konopi, które mają kolor fioletowy lub niebieski, zawierają dużo związków chemicznych zwanych antocyjanami. Zidentyfikowano ponad 500 antocyjanów, których kolory mogą zmieniać się od czerwonego przez fioletowy do niebieskiego w zależności od pH. Antocyjany mogą powodować powstawanie kolorowych konopi, chociaż zazwyczaj nie ma ich dużo w młodych roślinach, ale są produkowane w miarę dojrzewania. Należą one do klasy substancji zwanych flawonoidami i mają właściwości antyoksydacyjne. Owoce i warzywa o dużej zawartości antocyjanów to borówki, acai, maliny, jeżyny, bakłażan i kapusta purpurowa.

Bardzo popularne są fioletowe odmiany konopi, takie jak Granddaddy Purple, Purple Haze i Purple Urkle. Niektóre odmiany, takie jak Black Diesel i Vietnamese Black, mają tak wysoką zawartość antocyjanów, że są niemal hebanowe. Odmiany konopi o niebieskim odcieniu to Blueberry, Blue Dream i Blue Cheese. Odmiany czerwone i różowe są stosunkowo rzadkie i obejmują Red Poison, Red Dragon, Pink Panther i inne. Czerwonawe liście lub pąki mogą być również spowodowane niedoborem fosforu, pierwiastka niezbędnego dla fizjologii roślin.

Kolory marihuany – pomarańcze i żółcienie

Karotenoidy to kolejna grupa pigmentów, które mogą wpływać na kolor konopi. Są tworzone przez rośliny, algi i bakterie fotosyntetyzujące. Beta-karoten, likopen, luteina i zeaksantyna należą do ponad 750 zidentyfikowanych karotenoidów. Niektóre karotenoidy, takie jak beta-karoten, alfa-karoten i beta-kryptoksantyna, mogą być przekształcane przez organizm w witaminę A. Karotenoidy są ważne dla zdrowia oczu i zapewniają ochronę przed światłem niebieskim i zwyrodnieniem plamki żółtej. Karotenoidy wytwarzają żółte, pomarańczowe i czerwone odcienie, które można znaleźć w wielu roślinach, takich jak marchew, kabaczek, słodkie ziemniaki, dynia i pomidory. Rośliny uprawiane w glebach alkalicznych o pH 5,0 lub niższym mogą zawierać więcej karotenoidów.

Wiele flawonoidów jest również żółtych i może wpływać na kolor konopi. Niedobór azotu podczas wzrostu może również powodować żółknięcie liści konopi.

Kolory konopi – Biały

Kwiaty, które zostały wyhodowane i zebrane w maksymalnym stopniu, mogą być tak pokryte włoskami, że wydają się białe lub mroźne. Włosie jest pełne kannabinoidów i terpenów, więc te kwiaty mogą być bardzo silne. White Widow i White Rhino to dwie odmiany, które mają tendencję do pokrywania się włoskami.

Kolory marihuany – Moc

Kolory marihuany - Moc
Kolory marihuany – Moc

Kolorowe konopie mogą być atrakcyjne, a nawet wizualnie oszałamiające, ale poza białymi kwiatami lśniącymi trichomami, kolor nie jest zazwyczaj niezawodnym wskaźnikiem mocy. Jeśli jednak spożywasz konopie doustnie w postaci nalewek, olejków, gotowych przekąsek lub kapsułek, możesz czerpać korzyści odżywcze z karotenoidów, antocyjanów i innych flawonoidów. Antocyjany wykazują pewne działanie na receptory CB1 i CB2, a w połączeniu z kannabinoidami i terpenami mogą mieć działanie synergiczne lub dodatkowe.

animowane logo nukaseeds

Jeśli zdecydujesz się na uprawę własnych roślin konopi, zawsze kupuj dobrej jakości, świeże nasiona konopi. Możesz sprawdzić nasiona od Nukaseeds.

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Blood

30/01/2023

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy