11/02/2023

Czy konopie mogą hamować rozwój pasożytów w jelitach?

Pasożyty to częsty problem ludzi na całym świecie. Niewiele osób nawet zauważa, że je ma, ale mogą one powoli wyrządzić wiele szkód w naszym organizmie. Dobrą wiadomością jest to, że konopie hamują pasożyty.

Konopie indyjskie są wykorzystywane od tysięcy lat do różnych zastosowań medycznych, od leczenia raka piersi po zwalczanie epilepsji, ale może istnieć jeszcze jedna korzyść zdrowotna z używania konopi.

pasożyt zaskoczony
konopie hamują rozwój pasożytów

Naukowcy z Washington State University odkryli, że plemiona łowców-zbieraczy, które palą marihuanę, są mniej narażone na zarażenie robakami jelitowymi. Plemię, grupa pigmejów o nazwie Aka, żyje w basenie Konga i jest jedną z ostatnich na świecie grup łowców-zbieraczy. Z prawie 400 dorosłych Aka, z którymi przeprowadzono wywiady, 70% mężczyzn i 6% kobiet regularnie używało marihuany (kobiety z plemienia najwyraźniej powstrzymują się od regularnego używania marihuany, ponieważ wierzą, że zaszkodzi ona ich płodom, jeśli są w ciąży). Podczas gdy 95% grupy było zarażonych tęgoryjcem i glizdą, osoby regularnie używające marihuany miały znacznie mniej pasożytów niż osoby niepijące.

Cytując badaczy:

„Obciążenie robakami było istotnie ujemnie skorelowane z THCA, co jest zgodne z hipotezą o stosowaniu leków chemioterapeutycznych.”

konopie hamują pasożyty

Interesujący jest również fakt, że osoby używające marihuany były mniej podatne na ponowne zarażenie po podaniu im rok później leku na pasożyty. Członkowie plemion nie wydają się świadomie „leczyć się”, aby odeprzeć pasożyty, ale badacze uważają, że ich „pragnienie” marihuany może być jednak uwarunkowane biologicznie. Ed Hagen, jeden ze współautorów badania, powiedział: „Tak jak mamy smak na sól, możemy mieć smak na psychoaktywne toksyny roślinne, ponieważ te rzeczy zabijają pasożyty.”

W jednym z badań z 2018 roku naukowcy odkryli, że pasożytnicze robaki, takie jak ssaki, mają system endokannabinoidowy, który może pomóc robakowi i gospodarzom, których zaraża, przetrwać poprzez zmniejszenie bólu i stanu zapalnego w gospodarzu, podaje interdyscyplinarny zespół badaczy. Badania, przeprowadzone na modelu mysim, identyfikują szlaki sygnalizacyjne komórek związane z układem endokannabinoidowym, które mogłyby być ukierunkowane na opracowanie terapii eliminujących infekcje robaków lub poprawiających wyniki infekcji.

„Podczas infekcji robakami, jelita gospodarza produkują te cząsteczki podobne do konopi, być może jako zabezpieczenie, aby stłumić reakcję bólową”, powiedział Nicholas V. DiPatrizio, asystent profesora nauk biomedycznych w UCR School of Medicine i współprowadzący projekt badawczy. „To, co odkryliśmy teraz, to fakt, że robaki produkują również te naturalne kannabinoidy podczas całego procesu infekcji, a zwłaszcza gdy robaki penetrują skórę, co dodatkowo tłumi reakcję bólową gospodarza”.

  pasożyty w twoim jelicie

Układ endokannabinoidowy jest obecny u wszystkich ssaków, ale ostatnie badania sugerują, że może być jeszcze bardziej prymitywny. Na przykład w jednym z badań stwierdzono, że grzyby czarnych trufli wytwarzają anandamid, rodzaj endokannabinoidu, prawdopodobnie jako mechanizm przyciągający świnie truflowe, które zjadają trufle i rozprzestrzeniają ich zarodniki. Robak C. elegans również posiada system endokannabinoidowy, który może służyć do regulacji spożycia pokarmu.

DiPatrizio, fizjolog specjalizujący się w badaniach nad endokannabinoidami, powiedział:

Ten system jest znany z tłumienia reakcji bólowych. W przypadku zakażenia robakami, jelita gospodarza produkują te cząsteczki podobne do konopi indyjskich, być może jako zabezpieczenie w celu stłumienia reakcji bólowej. Obecnie odkryliśmy, że robaki również produkują te naturalne kannabinoidy w trakcie procesu infekcji, a zwłaszcza kiedy przenikają przez skórę, co dodatkowo tłumi reakcję bólową gospodarza. Jest to korzystne dla robaka, ponieważ gdyby gospodarz mógł rozpoznać te pasożyty, zareagowałby i zabił je. Jest to pro-survivalowa ścieżka sygnalizacyjna w organizmie, która może mieć przewagę terapeutyczną w leczeniu infekcji robakami.

Co to oznacza dla wszystkich użytkowników marihuany? Proste: następnym razem, gdy ktoś zapyta cię, dlaczego używasz marihuany, odpowiedz, że jesteś biologicznie zmuszony do podjęcia środków zapobiegawczych przeciwko robakom jelitowym. Nikt nie lubi robaków jelitowych.

Sprawdź nasze pozostałe artykuły na temat konopi i zdrowia

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Sakul

11/02/2023

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy