13/10/2022

Czy marihuana jest szkodliwa dla naszych zębów?

Marihuana jest bardzo wyjątkowa i ma ogromny potencjał w świecie medycyny. Ale co z paleniem marihuany i jej wpływem na zęby?

Marihuana staje się coraz bardziej popularna. Mówi się o tym w służbie zdrowia, przemyśle, kulturze, itd… W miarę jak legalizacja stopniowo przenika do świata, ludzie zaczynają pytać, czy palenie marihuany ma jakiś zły wpływ na nasze dziąsła i zęby. To był cios dla stomatologów, ponieważ, w przeciwieństwie do wyrobów tytoniowych, nie przeprowadzono zbyt wielu badań na ten temat.

Kilka lat temu pojawiły się badania, z których wynika, że suchość w ustach spowodowana przez THC nie jest tylko zagrożeniem dla naszych ust, ale że mogą pojawić się poważniejsze problemy. Co więc z tym zrobić?

Fakt znany

Czy marihuana jest szkodliwa dla ludzkich zębów? Krótko mówiąc, tak jest. Ale podobnie jest z paleniem praktycznie wszystkiego. Wielu lekarzy i ekspertów jest zdania, że konsumpcja powinna odbywać się doustnie lub za pomocą waporyzatora.

Waporyzacja nie jest jednak całkowicie pozbawiona ryzyka (o ile mówimy o olejku, a nie o suchych kwiatach). Niektóre oleje mogą zawierać glikol i glicerynę, a więc są kariogenne (sprzyjają powstawaniu próchnicy).

Efekty uboczne palenia marihuany w higienie jamy ustnej

Z ogólnych badań wynika, że palacze marihuany mają gorszą higienę jamy ustnej niż osoby niepalące. Są oczywiście wyjątki. W każdym razie osoby palące marihuanę są bardziej narażone na próchnicę, choroby przyzębia, infekcje jamy ustnej i niezbyt zdrowe dziąsła.

człowiek rhasta uśmiecha się

W jednym z australijskich czasopism stomatologicznych okazało się nawet, że palacze marihuany mają tzw. Zasadniczo jest to zaburzenie struktury komórkowej tkanki. Może to prowadzić do raka jamy ustnej. Jest to jednak twierdzenie niezweryfikowane, ponieważ według tego czasopisma brakuje wiedzy na temat wpływu marihuany na ludzkie dziąsła.

W badaniu przeprowadzonym w USA w 2017 roku przeanalizowano dane wszystkich 1938 pacjentów jednego gabinetu stomatologicznego i zapytano ich, czy mieli doświadczenie z paleniem marihuany i papierosów, spożywaniem alkoholu i w jakim są wieku. U osób regularnie używających marihuany, papierosów i alkoholu stwierdzono znacznie większe ryzyko wystąpienia próchnicy zębów i chorób przyzębia.

Model badawczy jest nadal dostosowywany do częstotliwości używania tych substancji, aby dane były jak najdokładniejsze.

Jak poważne jest więc zagrożenie, jakie palenie marihuany stanowi dla naszych betów?

Wcześniejsze wypowiedzi potwierdzały, że palenie marihuany jest związane z niewłaściwą higieną i tworzeniem się ubytków.

kolorowy mężczyzna uśmiechający się ze złymi złotymi zębami

Nie wszyscy jednak podzielają ten pogląd. A Badanie w Chile w 2009 roku wykazało, że osoby, które przyznały się do spożywania marihuany, nie doświadczyły pogorszenia higieny jamy ustnej.

Podobne wnioski wyciągnięto w 2011 roku, kiedy lekarze testowali leki związane z bólem zęba. Tylko opioidy wiązały się z większym ryzykiem wystąpienia próchnicy, i to w ciągu jednego roku.

Jak to zwykle bywa, niewiele można powiedzieć z całą pewnością. Jednak udokumentowane dane przemawiają za tym, by nie traktować tego lekceważąco. Jeśli chcesz cieszyć się wszystkimi korzyściami płynącymi z używania marihuany i jednocześnie zachować zdrowe zęby, mamy dla Ciebie krótką listę wskazówek.

  • Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie i przynajmniej sporadyczne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych powinny być oczywistością.
  • Jeśli możesz, unikaj dodawania tytoniu do jointa lub unikaj go w ogóle.
  • Łączenie lub zastępowanie innych sposobów spożywania marihuany
  • Nie używaj płynów do płukania ust, które wysuszają błony śluzowe
  • Regularnie odwiedzaj dentystę, nawet jeśli nic nie dolega

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Jan Veselý

13/10/2022

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy