07/02/2023

Czy marihuana pomaga czy pogarsza przebieg choroby dwubiegunowej?

Czy używanie marihuany może pomóc w chorobie dwubiegunowej czy ją pogorszyć? Oto wyniki mikrobadania.

Co to jest choroba dwubiegunowa

Choroba dwubiegunowa, dawniej nazywana depresją maniakalną, to choroba psychiczna, która powoduje skrajne wahania nastroju z emocjonalnymi wzlotami (mania lub hipomania) i upadkami (depresja).

objawy choroby dwubiegunowej
objawy choroby dwubiegunowej

W przypadku depresji możesz czuć się smutny lub beznadziejny i tracić zainteresowanie lub przyjemność z większości czynności. Jeśli nastrój zmienia się w manię lub hipomanię (mniej ekstremalną niż mania), pacjent może czuć się w euforii, pełen energii lub niezwykle drażliwy. Te wahania nastroju mogą wpływać na sen, energię, aktywność, ocenę sytuacji, zachowanie i zdolność do jasnego myślenia. Epizody wahań nastroju mogą występować rzadko lub kilka razy w roku. Większość ludzi doświadcza pewnych objawów emocjonalnych pomiędzy epizodami, ale niektórzy nie doświadczają ich wcale. Chociaż choroba dwubiegunowa jest chorobą trwającą całe życie, można kontrolować swoje wahania nastroju i inne objawy, stosując się do planu leczenia. W większości przypadków zaburzenie dwubiegunowe leczy się za pomocą leków i poradnictwa psychologicznego (psychoterapii).

Nowa wiedza o zaburzeniu dwubiegunowym

Według nowych badań objawy dwubiegunowe, takie jak mania i depresja, mogą być nasilone przez używanie marihuany. W badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie w Lancaster (Wielka Brytania) przeanalizowano klinicznie ustrukturyzowane wpisy z dziennika 24 pacjentów z dwubiegunową chorobą, którzy używali marihuany co najmniej trzy razy w tygodniu.

Choroba dwubiegunowa (BD) i marihuana są często ze sobą kojarzone. Biorąc pod uwagę wyniki badań, naukowcy zastanawiają się, do jakiego stopnia te postrzegane korzyści są przesadzone.

W ciągu sześciu dni badani wypełniali wpisy w dzienniku, opisując swój nastrój i robiąc notatki na temat niedawnego używania marihuany. Takie podejście, znane jako ESM (Experience Sampling Method), zmniejsza tendencję do przypominania sobie, typową dla raportów retrospektywnych, i zazwyczaj pozwala uchwycić bardziej szczegółowe dane. Ostateczne wyniki zostały dostosowane w celu uwzględnienia innych czynników, takich jak wiek, płeć i używanie innych narkotyków.

Oto, czego się dowiedzieli:

  • Używanie marihuany wiązało się z pozytywnymi uczuciami, ale także z nasileniem objawów maniakalnych i depresyjnych.
  • Używanie marihuany nie było związane z zachowaniami samoleczniczymi, tzn. badani częściej używali marihuany, kiedy czuli się dobrze, niż po epizodzie maniakalnym lub depresyjnym.

Chociaż wyniki te są zgodne z wcześniejszymi badaniami dotyczącymi używania konopi i zaburzenia dwubiegunowego, badanie to ma również ograniczenia i pytania bez odpowiedzi:

  • Mała próba 24 uczestników z Wielkiej Brytanii zbytnio uogólnia różnorodność pacjentów z BD i ich środowisk.
  • Osoby badane były „zdrowe i nie w trakcie epizodu”, czyli nie doświadczały obecnie ostrych objawów choroby dwubiegunowej. Jak zmieniłyby się wyniki przy różnym nasileniu BD?
  • Uczestnicy mogli wskazać jedynie rodzaj używanej marihuany w trzech kategoriach: skunks, żywica i marihuana. Czy uzyskałbyś takie same wyniki, stosując różne profile chemiczne, metody podawania i dawki?
  • Wyniki opierały się wyłącznie na danych uzyskanych z zapisów dziennika, które zostały zinterpretowane przez autorów badania. W jakim stopniu autorzy kierują się swoimi uprzedzeniami w interpretacji tych zapisów?
  • W tym badaniu nie zastosowano grupy kontrolnej. Czy wyniki te uzyskano tylko u pacjentów z BD, czy też podobne rezultaty zaobserwowałbyś u osób używających marihuany bez dwubiegunowości?
choroba dwubiegunowa

Związek pomiędzy konopiami indyjskimi a zaburzeniem dwubiegunowym jest obecnie kontrowersyjny. Inne badania wskazują na potencjalne terapeutyczne zastosowanie kannabinoidów w zaburzeniu dwubiegunowym, a na poparcie tego twierdzenia istnieje wiele nieoficjalnych dowodów. Jednak przyczyny, mechanizmy i zróżnicowany charakter zaburzenia dwubiegunowego są słabo poznane i nie każdy reaguje na konopie w ten sam sposób. Możliwe, że w większym badaniu można by dostrzec większą złożoność w związku między marihuaną a zaburzeniem dwubiegunowym. Być może zdolność marihuany do pomocy zależy od wielu zmiennych, które tutaj pominięto. Nie wiemy i nie możemy wiedzieć, dopóki dokładniejsze badania nie uzupełnią tego maleńkiego fragmentu o wiele, wiele większego obrazu.

Sprawdź nasze pozostałe artykuły w dziale zdrowie

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Sakul

07/02/2023

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy