16/01/2023

Czy marihuana uzależnia?

Aktywiści antynarkotykowi chcieliby, żebyś uwierzył, że marihuana jest uzależniająca i zrujnuje Ci życie. Nie jest. Wręcz przeciwnie, niektórzy narkomani będą cię przekonywać, że nie ma niebezpieczeństwa uzależnienia, ale nawet to nie jest do końca prawdą. Konopie nie są pod tym względem całkowicie bezpieczne, ale należy brać pod uwagę różne poziomy uzależnienia.

Czy marihuana uzależnia? Dzisiejszy stosunek do konopi jest znacznie mniej negatywny i paranoiczny. W niektórych przypadkach może to prowadzić do nadmiernego optymizmu, ponieważ wiele osób wierzy dziś, że marihuana nie ma absolutnie żadnego potencjału uzależniającego. Niestety, nie jest to prawdą. Koncepcja uzależnienia jest o wiele bardziej złożona niż wiele osób zdaje sobie z tego sprawę, a żeby w pełni zrozumieć potencjał uzależniający marihuany, musimy rozważyć różne jej rodzaje.

Definicja zależności

Aby przejść dalej, powinniśmy ustalić podstawową definicję zależności. Podobnie jak w przypadku innych chorób, powinniśmy brać pod uwagę różne etapy rozwoju uzależnienia.

leaf head marihuana i depresja

Teoretyczny model uzależnienia

Naukowcy Koob i Volkow definiują uzależnienie za pomocą czterech różnych czynników. Po pierwsze, choroba musi mieć charakter chronicznie nawracający, co oznacza, że może powracać nawet wtedy, gdy wydaje się, że zniknęła. Ponadto uzależnienie objawia się ciągłym pragnieniem i konsumpcją marihuany, niemożnością kontrolowania tempa konsumpcji oraz negatywnymi emocjami, kiedy osoba nie może zdobyć marihuany.

Jeśli wszystkie te zachowania występują razem, osoba jest uważana za uzależnioną od kon opi. Nawet po wyzdrowieniu osoba jest nadal uważana za uzależnioną, jeśli te zachowania występują przez dłuższy czas.

Trzy stopnie zależności

Naukowcy opisują uzależnienie w trzech fazach. Zaczyna się od szoku związanego z odurzeniem, po którym następuje wycofanie/negatywny afekt, aż do zaabsorbowania/oczekiwania.

Nadmierne odurzenie charakteryzuje się kilkoma rodzajami zachowań. Pierwszym i najbardziej widocznym jest nadmierna impulsywność, jeśli chodzi o używanie konopi, a także częsty przymus używania konopi pomimo negatywnych konsekwencji. Drugą cechą jest duże uwalnianie dopaminy w pewnych sytuacjach – szczególnie w momentach, kiedy mózg kojarzy używanie narkotyków. Mózg robi to po prostu po to, żeby zmotywować Cię do dalszego używania marihuany.

Faza odstawienia/negatywnego afektu, wywołana przez przeciwstawne reakcje procesowe, które następują po przejedzeniu, ma inne objawy neurologiczne. Po pierwsze, układ nagrody w twoim mózgu jest zmieniony tak, że ma wyższy próg dla zachęty do zażywania narkotyków. To, mówiąc prostym językiem, sprawia, że trudniej jest poczuć motywację do robienia rzeczy, które nie są związane z narkotykami. Upośledzona jest także zdolność do kontrolowania emocji, szczególnie w przypadku uczuć negatywnych. Zwłaszcza faza odstawienia prowadzi do zwiększonego niepokoju, dysforii, chorobliwych uczuć i chronicznej drażliwości.

Po odstawieniu narkotyków faza prekognitywna/poznawcza stwarza ryzyko nawrotu choroby. Ryzyko to przejawia się w postaci trzech zmian neurologicznych. Podobnie jak wcześniej, mózg jest coraz bardziej przyciągany do wszelkich bodźców, które kojarzą się z narkotykiem. Ponieważ w takich sytuacjach mózg uwalnia więcej dopaminy, oferuje również mniej dopaminy, kiedy jest wystawiony na działanie normalnie pozytywnych bodźców niezwiązanych z narkotykami. Kiedy te czynniki są ze sobą zestawione, mózg ma mniejszą zdolność do hamowania zachowań, które mogą być uważane za niedostosowane.

Zaburzenia związane z używaniem konopi indyjskich

Zaburzenia związane z używaniem konopi
Zaburzenia związane z konopiami indyjskimi

Osoby używające marihuany cierpią z tego powodu, mimo że szkodzi ona ich zdrowiu i jakości życia. Osoby z tym problemem nie radzą sobie z pracą lub obowiązkami społecznymi i spędzają większość czasu na próbach zdobycia tego narkotyku.

Jeśli brzmi to znajomo, to dlatego, że są to te same cechy, które można zauważyć w każdej formie uzależnienia. Wskaźnik uzależnienia wśród użytkowników marihuany jest znacznie niższy niż w przypadku twardych narkotyków, ale nie należy go lekceważyć. W rzadkich przypadkach nadmierne użycie może doprowadzić do zniszczenia życia i zdrowia.

Uzależnienie od marihuany – fizyczne czy psychiczne?

Wiedząc, jak wygląda uzależnienie, możemy też przyjrzeć się różnym jego rodzajom. W szczególności powinniśmy rozróżniać między uzależnieniem fizycznym i psychologicznym. Uzależnienie fizyczne polega na tym, że mózg odczuwa fizyczną potrzebę zażywania marihuany, aby móc dalej funkcjonować i przetrwać. Bez leku ciało zaczyna odczuwać mdłości, aż do uzyskania większej ilości. Może się to jednak zdarzyć tylko w przypadku narkotyków zawierających substancje uzależniające, takie jak heroina, metamfetamina czy nikotyna.

Uzależnienie psychiczne jest inne. Zamiast fizycznej potrzeby zażywania narkotyku, osoba uzależniona odczuwa silną psychiczną potrzebę jego zażywania. Ciało nie potrzebuje go, ale mózg próbuje przekonać jednostkę, że tak jest. Można tego doświadczyć również w przypadku innych rzeczy, nie tylko narkotyków. Może to być spożywanie określonego rodzaju pokarmów, chodzenie na siłownię lub nawet ćwiczenia. Jeśli spędzasz nad tym cały dzień, angażujesz się w to nadmiernie, a twój przymus negatywnie wpływa na twoje życie, istnieje prawdopodobieństwo, że jesteś uzależniony psychicznie. Nie jest to tak szkodliwe jak uzależnienie fizyczne, ale mimo wszystko jest to uzależnienie.

Marihuana, nawet jeśli nie zawiera substancji uzależniających, może być podstawą do rozwoju uzależnienia psychicznego. Nie spowoduje to takich problemów, jak uzależnienie od alkoholu, heroiny czy mety, ale nadal grozi problemami. Zmniejszy się motywacja do robienia innych rzeczy i zmniejszy się zdolność osoby do funkcjonowania bez niego. Co gorsza, u osób nadużywających narkotyków mogą wystąpić fizyczne objawy odstawienia, takie jak problemy żołądkowo-jelitowe i zmniejszenie apetytu.

Jak marihuana może prowadzić do uzależnienia

Jak można się uzależnić od cananbis? Zwykle zaczyna się jako niezobowiązująca aktywność wśród przyjaciół, prawdopodobnie zaczynasz używać go codziennie, a potem nawet kilka razy dziennie.

Podobnie jak w przypadku innych narkotyków, organizm wytwarza tolerancję i zmienia się szlak nagrody w mózgu. Kiedy bierzesz więcej, zaczynasz też potrzebować więcej, żeby poczuć tę samą satysfakcję, co za pierwszym razem.

Mimo to wiele osób używających codziennie marihuany jest w stanie prowadzić przyzwoite życie. Ale ci, którzy mają słabszą wolę, są w gorszej sytuacji.

Uzależnienie od chwastów – wnioski

Uzależnienie od ziół
Uzależnienie od ziół

Odpowiedź na pytanie postawione w tytule brzmi: Tak, marihuana może uzależniać. Uzależnienie od konopi jest rzadsze i znacznie mniej poważne niż uzależnienie od twardszych substancji, takich jak heroina czy metamfetamina, a nawet nikotyna czy alkohol.

Jeśli potrafisz zarządzać swoimi priorytetami społecznymi i zawodowymi oraz zachować zdrowie, nie ma powodu, by martwić się o konopie. Z drugiej strony, jeśli wiesz, że jesteś uzależniony lub masz słabą siłę woli, możesz przemyśleć wszystko.

animowane logo nukaseeds

Jeśli zdecydujesz się na uprawę własnych roślin konopi, zawsze kupuj dobrej jakości, świeże nasiona konopi. Możesz sprawdzić nasiona od Nukaseeds.

Źródło : canatura

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Blood

16/01/2023

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy