31/03/2023

Czy marihuana zmniejsza nadciśnienie?

Czy marihuana może zmniejszyć nadciśnienie? Dowiedz się, co wiemy dziś o wpływie marihuany na ciśnienie krwi.

Czy marihuana zmniejsza nadciśnienie tętnicze? Marihuana a udar lub zawał serca

Wraz z rosnącą częstością występowania nadciśnienia, w czasie gdy państwa liberalizują prawo dotyczące marihuany, ludzie chcą wiedzieć: jaki jest wpływ marihuany na ciśnienie krwi? Czy marihuana zmniejsza nadciśnienie? Odpowiedzi w dużej mierze zależą od tego, kogo zapytasz lub jakie badanie przeczytasz. W Stanach Zjednoczonych jedna na trzy osoby dorosłe ma wysokie ciśnienie krwi. Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do chorób układu krążenia, zwiększając ryzyko udaru mózgu, zawału serca, a nawet niewydolności serca. Szereg czynników, w tym niewłaściwa dieta, stres, brak aktywności fizycznej, spożywanie alkoholu i palenie tytoniu, zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego.

Niektóre z efektów działania konopi indyjskich na ciśnienie krwi, zwłaszcza efekty ostre, są dobrze poznane i udokumentowane. Jednak badania opisujące inne efekty, zwłaszcza pozytywne lub negatywne efekty długoterminowe, są ograniczone i często utrudnione przez zły projekt badania lub przez fakt, że wyniki badań na zwierzętach nie zawsze można w pełni przenieść na ludzi. Być może najbardziej frustrujące jest to, że opublikowane badania dotyczące różnic między metodami zażywania – np. skutki palenia i spożywania konopi indyjskich – praktycznie nie istnieją.

Krótko- i długoterminowe skutki używania konopi indyjskich

Krótko- i długoterminowe skutki używania konopi.
Czy konopie zmniejszają nadciśnienie?

Czy konopie zwiększają lub zmniejszają nadciśnienie? Badania sugerują, że krótko po użyciu, okazjonalni użytkownicy doświadczą zależnego od dawki łagodnego do umiarkowanego wzrostu ciśnienia krwi i częstości akcji serca, po czym nastąpi umiarkowany efekt hipotensyjny (spadek ciśnienia krwi). Szczytowe efekty, takie jak zwiększenie częstości akcji serca i ciśnienia krwi, występują w ciągu 10 do 15 minut od spożycia.

Użytkownicy mogą rozwinąć tolerancję na początkowe efekty w okresie od kilku dni do kilku tygodni, a wielokrotne używanie wiąże się ze spadkiem częstości akcji serca i ciśnienia krwi bezpośrednio po użyciu. Anegdotycznie wiele osób zgłasza, że konopie pomagają im utrzymać zdrowe ciśnienie krwi, co potwierdzają badania naukowe.

Marihuana a udar lub zawał serca

Jeśli chodzi o poważne zagrożenia, badanie podłużne badanie z UC San Francisco zatytułowane Coronary Artery Risk Development in Young Adults (CARDIA), w którym przeanalizowano dane pochodzące od 3 617 dorosłych osób rasy afroamerykańskiej i kaukaskiej z okresu 15 lat, wykazało, że nie ma długoterminowego związku przyczynowego między używaniem konopi a ryzykiem zawału serca lub udaru mózgu. Jednak ograniczona liczba badań na zwierzętach i opisów przypadków u ludzi sugeruje związek między ostrym zatruciem a udarem lub zawałem serca. Ale te ustalenia zostały podważone przez raport z 2006 roku w Forensic Science, Medicine and Pathology Journal: „Pomimo niezwykłej popularności narkotyku, przypadki udaru i zawału serca związanego z marihuaną są tak rzadkie, że pozostają niezgłaszane.

Ponadto w opisach przypadków u ludzi często nie bierze się pod uwagę, że w tych rzadkich przypadkach ludzie mogli używać marihuany razem z alkoholem, tytoniem lub używkami, jednocześnie lub na krótko przed zdarzeniem. Niemniej jednak, w badaniu przeprowadzonym przez Harvard Medical School stwierdzono, że w ciągu jednej godziny od użycia marihuany (szczególnie w populacjach podwyższonego ryzyka, takich jak osoby starsze), prawdopodobieństwo wystąpienia ataku serca wzrasta pięciokrotnie. Ryzyko wraca do normy w ciągu dwóch godzin. Należy zauważyć, że stosunek seksualny prowadzi do porównywalnego wzrostu ryzyka.

Czy układ endokannabinoidowy ma zdolność zmniejszania nadciśnienia?

Od dawna wiadomo, że układ endokannabinoidowy organizmu (którego naturalne substancje chemiczne zachowują się podobnie do kannabinoidów występujących w konopiach) odgrywa ważną rolę w regulacji wielu kluczowych funkcji fizjologicznych w organizmie, w tym funkcji sercowo-naczyniowych.

Coraz więcej badań wskazuje, że anandamid – naturalna wersja THC w organizmie – rozluźnia naczynia krwionośne, co oznacza, że umożliwiając swobodniejszy przepływ krwi, anandamid pomaga obniżyć ciśnienie krwi.

W szczególności National Institute on Alcohol Abuse & Alcoholism opublikował raport, w którym stwierdzono, że endokannabinoidy tonicznie tłumią kurczliwość serca w nadciśnieniu i że ukierunkowanie układu endokannabinoidowego oferuje nowe strategie terapeutyczne w leczeniu nadciśnienia. Zakres, w jakim układ endokannabinoidowy odgrywa rolę w regulacji ciśnienia krwi, od dawna skłaniał badaczy do sprawdzenia, czy nadciśnienie można leczyć poprzez manipulację układem endokannabinoidowym.

Jednak nie jesteśmy jeszcze w tym miejscu. Co ciekawe, mimo że kannabinoidy są badane pod kątem ich potencjału jako środków przeciwnadciśnieniowych od lat 70-tych, żadne leki na bazie kannabinoidów nie zostały oficjalnie zatwierdzone do leczenia nadciśnienia. Co więcej, pomimo rosnącej liczby niepotwierdzonych dowodów i licznych badań sugerujących, że regularne używanie marihuany rzeczywiście wydaje się powodować długoterminowe obniżenie ciśnienia krwi, brakuje nam rygorystycznych badań na ludziach, które pozwoliłyby lekarzom powiedzieć z pełnym przekonaniem: Używaj marihuany do leczenia nadciśnienia!

Powiązane artykuły :

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Sakul

31/03/2023

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy