18/07/2022

Czy poddajesz recyklingowi substraty z włókna kokosowego?

Podłoże kokosowe bardzo dobrze nadaje się do uprawy konopi. Ale czy wiesz, że można go poddać recyklingowi? Więcej czytaj poniżej.

Czy wiesz, że możesz ponownie wykorzystać podłoże z włókna kokosowego? Wystarczy znać i przestrzegać kilku zasad, które omówimy w tym artykule.

Łupiny orzecha kokosowego

Po zakończeniu cyklu wegetacyjnego pojawia się odwieczne pytanie: „Gdzie z tym iść?”. Nie każdy z nas ma ogród, by zużyte podłoże wyrzucić na kompostownik lub wzbogacić nim grządkę. O ile konwencjonalne substraty torfowe nie nadają się do ponownego wykorzystania, o tyle coco jest inne – może być używane w wielu cyklach. Dzięki temu zaoszczędzisz na dźwiganiu worków ze starym i nowym podłożem oraz, oczywiście, trochę pieniędzy.

Podłoże kokosowe rozkłada się wolniej niż torf, jest też bardziej odporne na gnicie i pleśnienie. Niektórzy producenci podają, że można go stosować nawet przez 3 cykle uprawowe. Jednocześnie jednak należy przestrzegać pewnych zasad, aby Twoja kolejna uprawa przebiegła bezproblemowo.

Zasady ponownego wykorzystania substratu z włókna kokosowego:

Wybierz wysokiej jakości podłoże coco

Podłoże z wełny mineralnej i kokosu

Nie wszystkie podłoża coco nadają się do ponownego wykorzystania. Idealne jest podłoże o niskim stosunku włókien, ale o wysokim udziale „płatków” z rozdrobnionej łuski. Ważny jest również stopień buforowania, czyli proces kondycjonowania kokosa wapniem i magnezem. Idealne podłoże do ponownego użycia musi być silnie buforowane. Podłoże kokosowe można zwykle kupić w specjalistycznych sklepach ogrodniczych.

Sprawdź WE

Podłoże kokosowe w dłoni

Przed ponownym użyciem należy sprawdzić zawartość soli w coco. Są to pozostałości po nawozach, które gromadzą się w substracie coco w postaci soli mineralnych. To bardzo wpływa na EC i jeśli jest zbyt wysokie, może uszkodzić młode rośliny w następnym cyklu. EC możesz zmierzyć na podstawie „spływu”, czyli nadmiaru roztworu, który przepływa przez doniczkę podczas podlewania. Jednak bardziej wiarygodnym pomiarem jest metoda 1:1,5.

Nie należy stosować coco z recyklingu do sadzonek lub młodych sadzonek ze względu na podwyższone EC. Są one bardzo wrażliwe na wszelkiego rodzaju wariacje. Do sadzonek należy zawsze używać nowego podłoża kokosowego. Sadząc młode sadzonki w doniczce z przetworzonym podłożem, należy zrobić w niej otwór i wypełnić go świeżym kokosem. Dzięki temu młode korzenie zyskają nowe podłoże wokół siebie, zanim wrosną w podłoże z makulatury.

Zdecydowanie nie pomijaj spłukiwania

Podłoże kokosowe i roślina konopi

Ponadto należy przestrzegać „przepłukiwania” pod koniec cyklu wegetacyjnego. Może to trwać 2-7 dni, gdy nie dodaje się nawozu. Z drugiej strony warto na tym etapie podać podwójną ilość preparatu enzymatycznego, który rozbija stare korzenie w podłożu i oczyszcza je na kolejną turę. Upewnij się, że kokos pozostaje cały czas wilgotny. Enzymy powinny być dodawane przez cały cykl uprawy z recyklingowanym coco.

Uważaj na szkodniki

Uważaj na wszelkiego rodzaju szkodniki owadzie. Jeśli znajdziesz coś żyjącego w podłożu, lepiej zacznij od nowego kokosa. Typowymi gośćmi w podłożu kokosowym są małe czarne muchy zwane gnatami grzybowymi, ale w kolejnej rundzie może pojawić się także jedwabnik i inne szkodniki, które mogą zagrozić roślinom. Jeśli miałeś z nimi problemy, pamiętaj, aby nie używać ponownie starego podłoża!

Błonnik z kokosa

Jak recyklingować kokosy ?

Po zbiorze należy zabrać resztę rośliny i strzepnąć substrat kokosowy nad pojemnikiem. W dłoni powinien pozostać tylko kawałek łodygi i bryły korzeniowej. Po tym czasie należy sprawdzić, czy w podłożu nie pozostały korzenie. Po zwilżeniu przetworzonego podłoża można sadzić.

A co z już przetworzonym coco ?

Gdy substrat z recyklingu nie może być już wykorzystany, można go umieścić bezpośrednio w kompostowniku i po pewnym czasie otrzymamy wysokiej jakości nawóz glebowy do dalszego wykorzystania.

Na podstawie źródła: softsecrets.com

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Kotelnik

18/07/2022

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy