09/12/2022
Artykuły
Komunita
Prawodawstwo
Studia

Czy THC może wpływać na umiejętności prowadzenia samochodu?

Jak niebezpieczne jest używanie marihuany w porównaniu z innymi narkotykami podczas prowadzenia samochodu? Czy marihuana rzeczywiście upośledza zdolność do prowadzenia pojazdów? Czy badanie zawartości THC jest właściwym sposobem badania upośledzenia zdolności prowadzenia pojazdów?

Czy po spożyciu THC zwiększa się ryzyko wypadków drogowych?

Środowiska naukowe są podzielone w kwestii zwiększonego ryzyka wypadków podczas prowadzenia samochodu pod wpływem marihuany. Kilka badań wykazało zwiększone ryzyko związane z używaniem marihuany przez kierowców, inne badania nie wykazały zwiększonego ryzyka. Z badań przeprowadzonych przez National Highway Traffic Safety Administration i American Automobile Association wynika, że kierowcy nie są bardziej skłonni do powodowania wypadków po zażyciu THC niż kierowcy, którzy nie spożywali THC. Nie ma związku pomiędzy ilością THC we krwi a stopniem upośledzenia. Nie stwierdzono związku między poziomem THC we krwi a zwiększonym ryzykiem względnym wypadku ani między poziomem THC a stopniem upośledzenia zdolności prowadzenia pojazdów.

Duży przegląd 66 badań dotyczących ryzyka wypadków i używania narkotyków wykazał, że konopie indyjskie wiążą się z niewielkim, ale nie statystycznie istotnym wzrostem prawdopodobieństwa wypadków z obrażeniami lub wypadków śmiertelnych.

Wskaźnik śmiertelnych wypadków podczas prowadzenia samochodu pod wpływem marihuany w porównaniu z innymi narkotykami :

 • marihuana 1.26
 • opiaty 1,68
 • leki przeciwlękowe 2.30
 • zopiclone (lek nasenny) 2,60
 • kokaina 2.96
 • amfetaminy 5,17

Szanse na odniesienie obrażeń podczas jazdy pod wpływem marihuany w porównaniu z innymi narkotykami :

 • marihuana 1.10
 • leki przeciwhistaminowe 1.12
 • penicylina 1.12
 • leki przeciwlękowe 1.17
 • leki przeciwdepresyjne 1,35
 • leki przeciw astmie 1.31
 • zopiclone (lek nasenny) 1,42
 • kokaina 1,66
 • opiaty 1,91

Z badania wyciągnięto następujący wniosek: W porównaniu z ogromnym wzrostem ryzyka wypadku związanego z alkoholem i wysokim wskaźnikiem wypadków wśród młodych kierowców, wzrost ryzyka związanego z zażywaniem narkotyków jest szokująco mały. Raport przygotowany przez trzy amerykańskie uniwersytety (Colorado, Montana i Oregon) wykazał, że W stanach, które zalegalizowały medyczną marihuanę, odnotowano średni spadek liczby ofiar śmiertelnych w ruchu drogowym o 8-11%. Postawili hipotezę, że prowadzenie samochodu pod wpływem marihuany jest bezpieczniejsze niż pod wpływem alkoholu. Pijani kierowcy podejmują większe ryzyko i jeżdżą szybciej. Nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo są upośledzeni. Osoby będące pod wpływem marihuany jeżdżą wolniej, nie podejmują tak dużego ryzyka.

Czy marihuana upośledza jakiekolwiek umiejętności prowadzenia samochodu?

Możliwe jest, że marihuana upośledza prowadzenie samochodu, ale obecnie nie ma wiarygodnych metod sprawdzenia lub zmierzenia, czy marihuana rzeczywiście wpłynęła na kierowcę. Brytyjski Departament Transportu przeanalizował dane dotyczące marihuany i prowadzenia pojazdów i stwierdził, że marihuana upośledza zachowanie kierowcy. Jednak w tym upośledzeniu pośredniczy fakt, że osoby leczące się marihuaną zdają się postrzegać, że są rzeczywiście upośledzone i są w stanie to zrekompensować. Wpływ na zachowanie kierowcy jest obecny do godziny po paleniu, ale nie utrzymuje się przez dłuższy czas. Przegląd wykazał również, że młodzi mężczyźni, wśród których powszechne jest używanie marihuany i spożywanie alkoholu, stanowią grupę wysokiego ryzyka wypadków drogowych. Według raportu przyczyną jest brak doświadczenia w prowadzeniu samochodu oraz czynniki związane z młodzieżą, które dotyczą podejmowania ryzyka, przestępczości i motywacji. Te czynniki demograficzne i psychospołeczne mogą być związane zarówno z używaniem narkotyków, jak i z ryzykiem wypadku, co może oznaczać sztuczny związek między używaniem narkotyków a udziałem w wypadku. Badanie nie dotyczyło wyłącznie kierowców pod wpływem THC, więc osoby spożywające kofeinę mogłyby dojść do tych samych wniosków.

Badania laboratoryjne sprawdzające wpływ marihuany na umiejętności wykorzystywane podczas prowadzenia pojazdów wykazują upośledzenia w śledzeniu, uwadze, czasie reakcji, pamięci krótkotrwałej, koordynacji ręka-oko, czujności, postrzeganiu czasu i odległości oraz podejmowaniu decyzji i koncentracji stwierdzono, że ostre działanie umiarkowanych i większych dawek konopi indyjskich upośledza umiejętności związane z bezpiecznym prowadzeniem pojazdów i ryzykiem urazów, a w szczególności uwagę, śledzenie i umiejętności psychomotoryczne. Należy jednak pamiętać, że testy laboratoryjne nie odzwierciedlają rzeczywistości drogowej. W przeciwieństwie do alkoholu, kokainy czy mety, większość kierowców będących pod wpływem marihuany jest świadoma swojego upośledzenia i stara się je zrekompensować poprzez poświęcenie większej uwagi i wolniejszą jazdę, co daje im dużo czasu na reakcję. Oczywiście jest to problem bardzo indywidualny, na pewno nie daj się podwieźć początkującemu kierowcy naćpanemu lub komuś, kogo samochód wygląda jak ten na zdjęciu po prawej. A jeśli jesteś początkującym kierowcą, zdecydowanie unikaj jazdy pod wpływem marihuany.

Czy testy drogowe na obecność THC mają w ogóle sens?

Problem z testami polega na tym, że nie rozróżniają one poziomu THC we krwi od faktu, że metabolizm THC jest bardzo długi. Tak więc obecność THC we krwi może nie mieć absolutnie żadnego wpływu, a mimo to kierowca jest prześladowany. Testy na obecność alkoholu są dokładne i istnieje bezpośredni związek pomiędzy ilością alkoholu we krwi a jego wpływem na umysł i ciało. Natomiast testy na obecność marihuany są w tym sensie nieporównywalne, dlatego odpowiedzialni i niewinni kierowcy są prześladowani. Jeśli podejrzewa się, że kierowca jest niezdolny do prowadzenia pojazdu w wyniku spożycia konopi indyjskich, nie należy stosować testów na obecność metabolitu, ale zawsze badanie lekarskie.

Podsumowanie dotyczące prowadzenia samochodu pod wpływem THC

Marihuana, czyli THC, nie może wpływać na Ciebie na tyle, abyś mógł uznać ją za niebezpieczną podczas prowadzenia samochodu. To tak samo jak miliony ludzi biorących narkotyki, które w mniejszym lub większym stopniu wpływają na ich zdolność do prowadzenia pojazdów. Jednak prawo na całym świecie ignoruje ten fakt i nakłada niesprawiedliwie drakońskie kary na osoby, u których stężenie THC we krwi jest znikome lub tylko metabolizowane.

Testowanie na obecność THC jest tak samo niedorzeczne i nieistotne jak testowanie na obecność leków antyhistaminowych (leków na alergię), które mają większy wpływ na zdolność prowadzenia samochodu niż marihuana.

Na podstawie źródła: Wikipedia

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Published by Sakul

09/12/2022

Post a comment

Login
OR
Register
to make a comment