08/09/2022

Czym jest dabbing, jak go robić i jakie są jego zalety?

Jeśli jesteś miłośnikiem ekstraktu z konopi, mamy dla Ciebie kilka informacji na temat dabbingu, który jest w zasadzie waporyzacją ekstraktu z konopi zwanego BHO, woskiem, shatterem lub budderem.

Jeśli jesteś choć trochę zaangażowany w świat konopi, prawdopodobnie słyszałeś o dabbingu. To bardzo skuteczny sposób na wykorzystanie marihuany poprzez waporyzację. Do konsumpcji służy specjalny tzw. dabbing rig.

Dzięki dabbingowi możemy używać koncentratów konopi takich jak olej, wosk, budder i shatter. Substancje te umieszczasz w dabbing rigu, który jest podgrzewany przez zapalniczkę strumieniową i zamienia się w parę, którą natychmiast wdychasz. Zasadniczo jest to waporyzacja, ale wygląd na pierwszy rzut oka znacznie różni się od tradycyjnego waporyzatora.

Jaka jest różnica między klasycznym paleniem marihuany a dabbingiem?

palenie a dabbing

Największą różnicą między tymi metodami używania marihuany jest czystość. Nawet najlepsze modele, uprawiane przez najlepszych hodowców, nie osiągną stężenia kannabinoidów większego niż 35%. Ponadto kwiaty zawierają chlorofil i inne substancje, które nie mają żadnej wartości dodanej, a ponadto są szkodliwe dla płuc, ponieważ podczas spalania uwalniają do nich niepożądane substancje.

Dabbing jest pod tym względem dość korzystny. Nie ma zapłonu, więc żadne substancje zawarte w materiale roślinnym nie ulegają degradacji, a płuca nie ulegają tak poważnemu uszkodzeniu. Samo dabbing również niesie ze sobą pewne zagrożenia, jednak w większości przypadków są one związane ze stylem produkcji koncentratów.

Ekstrakcja kannabinoidów przy użyciu butanu i CO2

miseczka z koncentratem

Produkcja z wykorzystaniem butanu nie jest obecnie zbyt często stosowana, gdyż jest to dość przestarzała metoda. Ta metoda jest najczęściej stosowana przez osoby, które robią własne koncentraty w domu. Problem z ekstrakcją butanu polega na tym, że pozostawia on niewielką ilość butanu w produkcie końcowym. Nawet niewielkie ilości mogą powodować problemy zdrowotne, ponieważ butan jest łatwopalny i dość toksyczny.

Ekstrakcja CO2 jest znacznie lepsza. Jest dużo czyściej, produkt końcowy jest wyższej jakości i jest go znacznie więcej. Ekstrakcja odbywa się poprzez pompowanie CO2 pod wysokim ciśnieniem na materiał roślinny, dzięki czemu staje się on płynny. Po zakończeniu ekstrakcji CO2 wraca do stanu gazowego, a następnie zostaje odparowany. Ze względu na brak rozpuszczalnika, produkt końcowy jest bardzo czysty.

Istnieją inne rodzaje kannabinoidów ekstrakcyjnych, na przykład prasowanie lub metoda z użyciem prostownicy. Metody te są albo drogie (prasowanie), albo mają niską wydajność (płaskownik).

Jak się robi dabbing?

zapłon platformy dabbingowej

W dabbingu stosuje się następujące rodzaje ekstraktów: budder, wax, shatter czy Bee Honey Oil. Wszystkie te rodzaje koncentratów zawierają wysokie poziomy składników aktywnych (THC i CBD) oraz terpenów.

Przy prawidłowej ekstrakcji otrzymuje się produkt, który uosabia wszystkie cechy charakterystyczne dla danej odmiany konopi (smak, aromat, działanie). Stężenia substancji są wysokie, około 80%.

Do konsumpcji używamy dabbing rig, który jest odpowiednikiem fajki wodnej. Zamiast zwykłego kociołka używasz gwoździa.

Paznokieć jest podgrzewany za pomocą zapalniczki. Następnie użytkownik nabija materiał roślinny na małą igłę i przejeżdża nią po krawędzi gorącej platformy. Podgrzana forma koncentratu jest następnie inhalowana w klasycznej formie.

W tej metodzie koncentrat nie jest bezpośrednio spalany, lecz odparowywany , co czyni go w zasadzie nieszkodliwym dla zdrowia, choć powstająca w ten sposób para jest bardzo „ciężka” w płucach.

Jakie są zalety dabbingu?

wklepać w paznokieć koncentrat

To prawda, że dabbing nie musi odpowiadać każdemu, ale z drugiej strony, gdy jest stosowany prawidłowo, pojawia się kilka korzyści.

Potencja

Dostajesz ogromną ilość THC w siebie. Ilość silnych kannabinoidów może wynosić nawet 90% , więc dawkuj z szacunkiem i ostrożnością. Pamiętaj, że nawet przy dużym przedawkowaniu nie grozi Ci żadne niebezpieczeństwo, ale może być bardzo nieprzyjemnie. W przypadku ekstraktów CBD nie ma ryzyka przedawkowania.

Kluczowy

Koncentraty mają wysoką zawartość terpenów dzięki wysokiej jakości ekstrakcji. Daje to prawie cały profil smakowy rośliny.

Czystość

To powiedziawszy, ekstrakty są niezwykle czyste dzięki odpowiedniemu procesowi produkcji, a także nie są szkodliwe dla Twoich płuc. Nie dostajesz w sobie spalonego materiału roślinnego jak podczas palenia i nie degradujesz swojego produktu.

Szybki początek działania

Jeśli stosujesz kannabinoidy w leczeniu lub po prostu chcesz, aby efekt pojawił się szybko, to wygrałeś. Przy spożyciu metodą dabbing pożądany efekt jest niemal natychmiastowy.

Jeśli masz problemy z sercem, dabbing może być niewygodny, a czasem ryzykowny, więc bądź bardzo ostrożny lub skonsultuj się z lekarzem.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to sprawdź również inne materiały o ekstraktach, takie jak Life Resin czy Phoenix Tears.

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Jan Veselý

08/09/2022

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy