09/02/2023
Artykuły
Przewodniki

Czym jest terpen limonen i jakie są jego właściwości?

Jakie są możliwe efekty i korzyści z zastosowania limonenu w konopiach?

terpeny limonen

Terpeny to olejki zapachowe, które są wydzielane wraz z kannabinoidami, takimi jak THC i CBD, a te terpeny nie tylko decydują o zapachu odmian konopi, ale mogą również zmieniać jego efekty. Terpen limonen to aromatyczny terpen konopi produkowany w gruczołach żywicznych kwiatu. W izolacji jest powszechnie kojarzony z owocowymi aromatami cytrusów i znajduje się w wielu przedmiotach codziennego użytku, takich jak skórki owoców, kosmetyki i środki czystości. Chociaż często zakłada się, że limonen jest obfity w odmianach konopi, które pachną jak cytryna, nie zawsze tak jest. Jeśli szukasz odmian konopi o wysokiej zawartości limonenu, musisz znaleźć produkty przebadane laboratoryjnie, aby mieć pewność, że kupowana odmiana rzeczywiście zawiera limonen. Podczas gdy THC stanowi zwykle 10-30% suchej masy kwiatu, limonen jest obecny w ilościach śladowych, zwykle poniżej 2%.

Możliwe efekty i korzyści wynikające z zastosowania limonenu

Pomimo potencjalnych korzyści terapeutycznych terpenu limonenu, niewiele wiadomo o tym, jak działa on w mózgu i organizmie oraz jakie dawki są wymagane do osiągnięcia tych korzyści. W wielu dotychczasowych badaniach nad limonenem stosowano wysokie dawki – znacznie wyższe niż ilości występujące w konopiach. Potrzeba więcej badań nad konopiami, ale dotychczasowe badania nad limonenem wykazały, że ma on potencjał w następujących obszarach zastosowań:

  • Podwyższony nastrój
  • Uwolnienie od stresu
  • Właściwości przeciwgrzybicze
  • Właściwości antybakteryjne
  • Może pomóc złagodzić zgagę i refluks żołądkowy
  • Poprawia wchłanianie innych terpenów i substancji chemicznych przez skórę, błony śluzowe i przewód pokarmowy

Istnieją również obiecujące przesłanki dotyczące hamującego działania terpenów limonenu na nowotwory. U gryzoni laboratoryjnych limonen hamował wzrost guzów skóry i piersi. Po tych badaniach przeprowadzono badanie kliniczne I fazy u ludzi, w którym stwierdzono, że limonen był w stanie w pewnym stopniu ograniczyć wzrost guzów nowotworowych piersi przez prawie rok. W późniejszych badaniach stwierdzono, że codzienne przyjmowanie limonenu przez okres od 2 do 6 tygodni wyciszało białko, które sprzyja wzrostowi guzów nowotworowych piersi, co sugeruje, że codzienne przyjmowanie limonenu może hamować wzrost i rozprzestrzenianie się guzów piersi.

Inne doniesienia wykazały, że limonen ma korzystne działanie w laboratoryjnych modelach raka płuc i mózgu, powodując śmierć komórek nowotworowych. Jednak, podobnie jak w przypadku wpływu limonenu na raka piersi, prawdopodobnie wymagane byłyby wysokie dawki, przekraczające te występujące w samych konopiach. Nie wiadomo jednak, czy obecność niektórych kannabinoidów wzmacnia działanie antyrakowe limonenu. Obecnie nie ma prawie wystarczających dowodów, aby stwierdzić, że produkty z konopi o wysokiej zawartości limonenu są skuteczne jako leczenie raka u ludzi.

Przyszłe badania nad limonenem

Nadal nie jest jasne, w jaki sposób terpen limonen osiąga swoje efekty terapeutyczne. Wdychanie pary limonenu zwiększa poziom serotoniny i dopaminy w kluczowych regionach mózgu związanych z lękiem, depresją i zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi. Czy limonen jedynie stymuluje układ węchowy mózgu, czy też bezpośrednio wpływa na same komórki mózgowe? Tego jeszcze nie wiemy. W przeciwieństwie do niektórych innych terpenów, które mają dobrze zdefiniowane cele w mózgu, takich jak linalool i B-kariofilen, cele limonenu są nadal niejasne. W miarę jak naukowcy będą lepiej rozumieć cele limonenu w mózgu i ciele, będą mogli pomóc użytkownikom w znalezieniu odmian konopi lub produktów, w których korzyści terapeutyczne limonenu są zoptymalizowane przez określony profil kannabinoidów i terpenów.

Odmiany marihuany o wysokiej zawartości luteiny

Niektóre odmiany konopi mają wyższą zawartość limonenu niż inne, ale poziomy te mogą się znacznie różnić w zależności od uprawy, w zależności od genetyki, technik uprawy i procesów utwardzania. Jedynym sposobem sprawdzenia, czy dana odmiana ma wysoką zawartość limonenu, są partie testowane w laboratorium.

Odmiany konopi o dużej zawartości limonenu

Nasiona marihuany Megatona
Megatona
Baba Yaga Logo
Baba Yaga

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Published by Sakul

09/02/2023

Post a comment

Login
OR
Register
to make a comment