26/01/2023

Dlaczego kaszlesz po paleniu marihuany?

Prawie wszyscy palacze doświadczają kaszlu podczas palenia marihuany.

Prawie wszyscy palacze doświadczają kaszlu podczas palenia marihuany.

Ale dlaczego nie? Kaszel jest naturalną reakcją organizmu, której można doświadczyć nie tylko podczas palenia marihuany, ale także tytoniu.

W rzeczywistości niektórzy regularni palacze kaszlą nawet wtedy, gdy nie palą marihuany. Ale dlaczego Twoje ciało kaszle? Dowiedz się, dlaczego konopie powodują kaszel (i jak mu zapobiegać).

Istnieje kilka powodów, dla których kaszlesz po paleniu marihuany, np:

kobieta pali marihuanę
Kobieta pali marihuanę.

Trzy powody, dla których kaszlesz po paleniu marihuany

1. kaszel jako odruch

 • Gardło i płuca to bardzo złożone organy, które są wyłożone wrażliwymi nerwami czuciowymi. Zadaniem tych nerwów jest wykrywanie wszelkich substancji drażniących w drogach oddechowych (takich jak dym) i alarmowanie organizmu o konieczności ich usunięcia.
 • Kiedy palisz jointa, dym działa jak środek drażniący i stymuluje te nerwy. W odpowiedzi nerwy zaczynają wysyłać sygnały do całego układu oddechowego i uruchamiają odruch kaszlu, aby pozbyć się dymu i chronić płuca i drogi oddechowe.
 • Ten odruch kaszlu jest normalny, jeśli wdychasz jakikolwiek rodzaj dymu, czy to z jointa, czy z cygara, czy ze starej ciężarówki, która emituje czarny dym z silników Diesla.

2. dym pali gardło

 • Dym nie spowoduje poważnych oparzeń, ale może być bardzo gorący dla gardła i układu oddechowego, co może powodować kaszel. Działa to podobnie jak w poprzednim punkcie – jeżeli wdychasz gorący dym z konopi, twoje drogi oddechowe zaczynają wywoływać kaszel, aby wydalić dym w celu ochrony.
 • Z tego powodu wielu palaczy używa lodu w swoich bongach, aby schłodzić wodę. Nie jest to jednak tak skuteczne, jak mogłoby się wydawać. Więcej na ten temat później.

3. marihuana niskiej jakości

 • Marihuana nie zawsze wywołuje kaszel – jej dym jest stosunkowo łagodniejszy i bezpieczniejszy niż inne rodzaje dymu, które możesz wdychać. Jest jednak jeden przypadek, kiedy dym może być znacznie bardziej dotkliwy dla twojego gardła – marihuana jest słabej jakości.
 • Jeśli twoje konopie są zmięte, zanieczyszczone innymi substancjami, niedosuszone, źle przechowywane lub nieczyste, może to wywołać u ciebie silny kaszel. Twoje ciało nie próbuje wydalić dymu z konopi, ale zanieczyszczenia, które mogą dostać się do płuc.

Więcej teorii na temat tego, dlaczego marihuana wywołuje kaszel

Powyższe powody są powszechnie akceptowane zarówno przez ekspertów, jak i palaczy marihuany. Istnieje jednak wiele innych stwierdzeń dotyczących tego, co może powodować silny kaszel po paleniu marihuany, np:

 • konopie są zbyt stare lub suche.
 • Paliłeś za szybko
 • Śmiałeś się podczas palenia
 • Przełknąłeś ślinę podczas puszczania dymu
 • Wdychałeś więcej dymu niż byłeś w stanie udźwignąć
 • Niektóre odmiany powodują większy kaszel, ponieważ zawierają terpeny, które mogą łaskotać gardło.

Są to prawdopodobne teorie, ale nie ma wystarczających danych naukowych, które potwierdzałyby te twierdzenia. Dlatego traktuj te stwierdzenia z przymrużeniem oka.

Zapobieganie kaszlowi podczas palenia marihuany

kaszel podczas palenia marihuany
Kaszel podczas palenia marihuany.

Jeśli już jesteś w trakcie kaszlu lub boli cię gardło, nie przejmuj się, bo to nie jest takie złe, jak się wydaje. Możesz szybko ukoić gardło na kilka prostych sposobów, np.

1. drobne interwencje

Wielu użytkowników uważa, że im więcej dymu wdycha, tym większa jest ich wydajność. Jest to mit, ponieważ THC zawarte w dymie jest wchłaniane do płuc niemal natychmiast. Powyżej tego punktu użytkownicy po prostu pozbawiają swoje płuca tlenu.

Dodatkowo może to jeszcze bardziej podrażnić gardło i płuca, co prowadzi do efektu domina, a w konsekwencji do kaszlu i jeszcze większego kaszlu.

Zamiast tego przyjmuj mniejsze dawki i rób szybkie wdechy/wydechy. Nie wpłynie to w żaden sposób na wysokość, ale zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia odruchu kaszlu.

2.eksperymentuj z innymi technikami inhalacji

eksperymentuj z innymi technikami inhalacji
Możesz też eksperymentować z innymi technikami palenia, które nie będą tak bardzo podrażniać gardła podczas palenia marihuany. Niektóre z technik inhalacyjnych, które możesz wypróbować, aby zapobiec kaszlowi podczas palenia marihuany, to: głęboki i bezpośredni wdech, delikatny wdech i wydech oraz unikanie rozmowy podczas palenia.

3. Pij wodę

Pij wodę

Szklanka wody może rozwiązać wiele problemów, a kaszel po paleniu marihuany jest jednym z nich. Dlatego zawsze, kiedy palisz, miej pod ręką wodę i pij ją przed, w trakcie i po zaciągnięciu się.

Woda chłodzi gardło i łagodzi wszelkie podrażnienia wywołane przez dym, co może drastycznie zapobiec kaszlowi po paleniu marihuany.

Szybkie łagodzenie kaszlu

Jeśli już jesteś w trakcie kaszlu lub boli cię gardło, nie przejmuj się, bo to nie jest takie złe, jak się wydaje. Możesz szybko ukoić gardło na kilka prostych sposobów, np.

1. płukanie gardła słoną wodą

Babcinym sposobem jest płukanie gardła słoną wodą, która działa kojąco nie tylko na kaszel, ale także na inne dolegliwości gardła, takie jak ból czy dyskomfort. Wystarczy wymieszać ½ łyżeczki soli w szklance ciepłej wody i płukać gardło przez kilka minut.

Sól pomaga złagodzić ból, ukoić gardło i rozluźnić śluz w gardle.

2. pij zimną wodę

Możesz też pić zimną wodę. Zmniejszy to suchość w ustach, schłodzi gardło i szybko złagodzi podrażnienia.

3. jedz słodycze

Ssanie słodyczy zwiększa produkcję śliny w ustach, która powoli przesuwa się w dół gardła, łagodząc ból. Jednak nie w przypadku każdego cukierka może to zadziałać – niektóre słodycze są ostre i mogą pogorszyć podrażnienie. Sięgnij więc po pastylki łagodzące ból gardła.

Podsumowanie: Dlaczego kaszlesz po paleniu marihuany?

Kaszel podczas palenia marihuany jest dość powszech ny – do tego stopnia, że jest to częsty gag w filmach, w których zawsze pojawia się stoner kaszlący podczas palenia jointa przy psychodelicznej muzyce i efektach.

W większości przypadków kaszel po paleniu marihuany nie jest niczym niepokojącym. Jest to po prostu reakcja układu oddechowego na dym, który czasami może być nieprzyjemny dla gardła. Po prostu chce Cię chronić przed krzywdą i wykonuje swoje zadanie.

Jeśli używasz marihuany do celów medycznych, pamiętaj, że dym może być nieprzyjemny, zwłaszcza jeśli palisz stare lub niskiej jakości konopie.

Korzystaj z powyższych wskazówek i porad, aby zapobiegać i łagodzić kaszel po paleniu marihuany. Jeśli jednak pojawi się uporczywy kaszel, który nie ustępuje po jakimś czasie, rozważ wizytę u lekarza.

animowane logo nukaseeds

Jeśli chcesz spróbować wysokiej jakości nasion marihuany, zapoznaj się z naszą ofertą.

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Blood

26/01/2023

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy