26/02/2023

Ekstrakty z konopi: 5 metod ekstrakcji kannabinoidów i terpenów

Ekstrakty z konopi są coraz bardziej popularne, porozmawiajmy o 5 najczęściej używanych metodach stosowanych w masowej ekstrakcji konopi.

Ekstrakcja to proces stosowany od wieków do tworzenia naturalnych produktów ubocznych z wielu rodzajów roślin. W skrócie, celem jest zebranie pożądanych związków, pozostawiając jednocześnie związki niepożądane i nieużyteczny materiał roślinny. W świecie ekstraktów z konopi istnieje wiele rodzajów produktów, które znamy od wieków – na przykład herbaty i nalewki – podczas gdy inne rodzaje produktów są nowszymi innowacjami.

Ekstrakty z konopi – podstawy

Ekstrakcja konopi jest porównywalna do procesów stosowanych przy dekofeinizacji kawy, produkcji witamin i minerałów oraz tworzeniu olejków eterycznych. Główne związki, których producenci poszukują w ekstraktach z konopi to kannabinoidy i terpeny – związki te nadają produktowi końcowemu aromat, smak i działanie. Chociaż ekstrakcja ma na celu przede wszystkim zebranie pożądanych związków, istnieją również związki niepożądane, takie jak tłuszcze i chlorofil, których ekstraktorzy mogą chcieć uniknąć. Ekstrakcja jest mieczem obosiecznym, ponieważ im dłuższy i bardziej agresywny proces, tym więcej pożądanych i niepożądanych związków będzie zawierał ekstrakt. Można zrobić krótszą ekstrakcję, gdzie usuwa się mniej pożądanych związków, ale daje czystszy ekstrakt pierwotny, lub można zrobić naprawdę agresywną ekstrakcję, gdzie uzyskuje się lepszą wydajność, ale trzeba zrobić więcej czyszczenia, aby pozbyć się niechcianego materiału.

Ekstrakty z konopi – metody

Powszechne metody ekstrakcji dla konopi obejmują alkohol, butan, CO2, wodę i etanol. Wszystkie te rozpuszczalniki są używane do oddzielenia kannabinoidów i terpenów z rośliny konopi. Każda metoda ekstrakcji ma swoje zalety, ale celem każdej z nich jest zapewnienie bardzo silnego i czystego produktu końcowego.

Najczęstsze metody ekstrakcji konopi to :

1. Ekstrakcje BHO

Ekstrakty z konopi - pączek marihuany i żywica życia

Ekstrakcja oleju z miodu butanowego (BHO) została szeroko przebadana i jest szeroko stosowana w przemyśle spożywczym i perfumeryjnym. Metoda ekstrakcji wymaga, aby konopie były umieszczone w pojemniku, zanim butan zostanie rozpylony na konopie, aby rozpocząć proces ekstrakcji.Kannabinoidy i butan są zbierane w innym pojemniku. Następnie mieszaninę pozostawia się do odparowania. Alternatywnie można użyć pieca próżniowego, aby usunąć cały butan z mieszaniny. Ekstrakcja BHO jest niebezpieczna ze względu na wysoką łatwopalność substancji, ale systemy zamknięte sprawiły, że ekstrakcja BHO jest znacznie bezpieczniejsza. Poziom THC, przy zastosowaniu metody ekstrakcji BHO, utrzymuje się na poziomie około 80%.

3. Etanolowe ekstrakty z konopi

Producenci marihuany zaczynają coraz częściej stosować metody ekstrakcji etanolem. Ekstrakcja ta jest bezpieczna, wydajna i skuteczna. Etanol jest często stosowany jako środek konserwujący żywność i jest uważany za ogólnie bezpieczny. Roślina konopi jest moczona w etanolu, aby wyekstrahować THC. Po wyekstrahowaniu produkt przechodzi proces rafinacji, który poprawia jego czystość. Etanol usuwa z substancji niepożądane związki, dzięki czemu powstaje jeden z najczystszych i najbardziej aromatycznych dostępnych koncentratów. Kluczem do ekstrakcji etanolu jest zapewnienie odpowiedniej rafinacji produktu.

2. Ekstrakcja oleju za pomocą nadkrytycznego CO2

Ekstrakcja CO2 jest nietoksyczną i przyjazną dla środowiska metodą oddzielania kannabinoidów z rośliny konopi. Metoda ekstrakcji nie pozostawia za sobą śladów toksyn i jest również stosowana w przemyśle spożywczym. Nadkrytyczny CO2 jest podgrzewany i przepuszczany przez kwiaty konopi. Ciecz przechodzi przez separator, który oddziela gaz CO2 od trichomów i terpenów. Jako metoda przyjazna dla środowiska, gaz jest przepychany przez skraplacz, który pozwala na ponowne skroplenie gazu i poddanie go recyklingowi, aby w przyszłości można go było wykorzystać w procesie ekstrakcji. Ekstrakcja CO2 wymaga precyzyjnego sprzętu, ale jest doskonałą metodą wytwarzania wosków i olejków.

4. Zimnowodne ekstrakty z konopi

Ekstrakcja wodna jest metodą bezrozpuszczalnikową, która polega na zanurzeniu rośliny konopi w wodzie z lodem. Roślina jest mieszana w zimnej wodzie, co powoduje oddzielenie się trichomów od rośliny. Gdy trichomy odpadną od rośliny, jest ona przepuszczana przez serię sit. Efektem końcowym jest haszysz, który zawiera od 50% do 70% THC,

5. Ekstrakcja izopropylowa

Do tej metody ekstrakcji wymagany jest alkohol izopropylowy. Suszone kwiaty konopi są moczone, a następnie delikatnie wstrząsane. Izopropyl usuwa trichomy z rośliny. Mieszanina jest filtrowana do naczynia, a rozpuszczalnik jest usuwany za pomocą pieca próżniowego, który utrzymuje temperaturę poniżej 181 stopni. Kiedy rozpuszczalnik wyparuje, pozostałą substancją jest olej bogaty w THC.

Powiązane artykuły :

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Sakul

26/02/2023

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy