25/08/2022
Artykuły
Przewodniki

Etap kwitnienia – co zrobić z roślinami konopi w tym okresie

Poradnik dla hodowców konopi w okresie kwitnienia marihuany.

Podczas fazy kwitnienia rośliny marihuany koncentrują się na produkcji cennych pąków. Zaczynają pojawiać się kolki, rośliny tworzą trichomy i zaczynają wydzielać żywicę pełną kannabinoidów i terpenów.

Rośliny konopi mają specyficzne wymagania podczas fazy kwitnienia i wymagają innej ilości światła i składników odżywczych niż w fazie wegetatywnej. Dostosowanie optymalnej temperatury i wilgotności może również zdziałać cuda, aby zapobiec pleśni i zwiększyć jakość kwiatów konopi. Aby osiągnąć obfite zbiory, wystarczy zastosować się do poniższego poradnika.

Podczas fazy wzrostu, twoje rośliny marihuany zwiększą swój rozmiar, rozwiną masywną strukturę i mnóstwo małych liści kwiatowych. Kiedy żeńskie rośliny konopi wyrastają z węzłów małe białe słupki, sygnalizują, że są dojrzałe i nadszedł czas na etap kwitnienia. Podczas tej fazy rosną kwiaty i rozwija się profil kannabinoidów i terpenów.

Faza kwitnienia

Faza kwitnienia rozpoczyna się naturalnie w sezonie jesiennym, natomiast hodowcy indoor muszą rozpocząć fazę kwitnienia poprzez zmianę cyklu oświetlenia z 18-6 na 12-12 godzin światła i ciemności. Zanim przejdziemy do szczegółów, warto zauważyć, że głównym błędem popełnianym przez hodowców marihuany w fazie kwitnienia jest nadmierne nawożenie roślin. Tylko dlatego, że tworzą się kwiaty, nie oznacza, że rośliny marihuany muszą być zasilane nawozami i wspomagaczami – to często prowadzi do toksyczności składników odżywczych.

Ogólnie rzecz biorąc, mniejsza ilość składników odżywczych daje lepsze rezultaty. W przypadku wykrycia niedoboru składników odżywczych, należy dodać do paszy niezbędne substancje. W naszym artykule o żywieniu można nauczyć się wykrywania niedoborów.

Preflowers

przedplecze roślin marihuany z banku nasion NukaSeeds

Zazwyczaj faza kwitnienia jest uważana za fazę pojedynczą, jednak istnieją pewne niuanse, które warto rozróżnić, aby uzyskać najlepsze wyniki. Gdy w miejscach węzłowych zaczynają pojawiać się białe słupki (włoski), oznacza to, że rozpoczęła się faza przed kwitnieniem. W tym momencie hodowcy indoor przełączają cykl świetlny na 12-12, sygnalizując roślinom, że rozpoczął się sezon jesienny i czas na produkcję kwiatów. Ważne jest, aby nadal regularnie nawozić rośliny i lekko przesunąć go na stronę P-K (fosfor i potas), aby umożliwić rozwój kwiatów.

Początkujący hodowcy marihuany często przechodzą z bogatych w azot nawozów wegetatywnych na nawozy o wysokiej zawartości P-K, co często kończy się katastrofą. W tym momencie kwiaty ledwo się uformowały, więc wymagają jedynie śladowych ilości składników odżywczych. W fazie przed kwitnieniem w węzłach tworzy się więcej słupków i większe kielichy (kwiaty konopi), co prowadzi do kolejnego etapu.

Wcześnie kwitnąca roślina marihuany Banshee przez Nukaseeds

Wczesne kwitnienie

Kielichy powiększają się, a słupki wydłużają. Jest to faza wczesnego kwitnienia. Na tym etapie rośliny wciąż zwiększają swoje rozmiary i mogą się znacznie wydłużyć w zależności od genetyki danej odmiany. Na tym etapie pąki będą wymagały nieco więcej P-K, więc nadal kontynuujemy zastępowanie azotu fosforem.

Szczytowa faza kwitnienia

Szczytowa faza kwitnienia rozpoczyna się, gdy kwiaty łączą się, tworząc długi zestaw zielonych kielichów i białych słupków. Na tym etapie rośliny konopi powinny otrzymywać więcej P-K, ponieważ stożki są teraz znacznie powiększone. Na tym etapie hodowcy konopi muszą zwracać bardzo dużą uwagę na warunki środowiskowe i nawożenie. Jeśli coś pójdzie nie tak w szczytowej fazie kwitnienia, stożki nie staną się dużo większe.

Szczytowa faza kwitnienia konopi Automaton z banku nasion Nukaseeds

Na tym etapie rośliny konopi zastygają we wzroście i poświęcają większość swojej energii na produkcję kwiatostanów. Duże rośliny konopi mogą wymagać wsparcia (głównie w pomieszczeniach i szklarniach). Pąki konopi są wypełnione wodą i mogą być zbyt ciężkie dla łodyg, które mogą pękać pod ich ciężarem. Na tym etapie zaczynają się tworzyć trichomy, które rozwijają kannabinoidy i terpeny.

Etap dojrzewania kwiatów

Oto ostatnia część fazy kwitnienia, czyli faza dojrzewania. Na tym etapie kwiaty są już dość duże, gęste i ciężkie. Białe słupki zaczynają się zwijać i zmieniają kolor na ciemniejsze odcienie. Włośniki zmieniają się z bezbarwnych na mgliste i bursztynowe. Jeśli chcemy uzyskać więcej podnoszących na duchu efektów stożków, powinniśmy je zbierać, gdy trichomy są w większości mleczne. Jeśli chcesz osiągnąć bardziej uspokajające efekty, powinieneś poczekać, aż niektóre trichomy zmienią kolor na bursztynowy.

Fazy dojrzewania kwiatów automatycznych roślin konopi z banku nasion Nukaseeds

Podczas tej fazy należy stopniowo zmniejszać ilość dostarczanych składników odżywczych, a azot powinien być praktycznie wyeliminowany z mieszanki. W okresie 1-2 tygodni przed zbiorami, rośliny konopi powinny zostać pozbawione wszelkich składników odżywczych, które nie są już pożądane. Zazwyczaj odbywa się to poprzez przepłukiwanie gleby czystą wodą o regulowanym pH lub za pomocą specjalnych środków, dzięki czemu rośliny mogą wykorzystać wszystkie zgromadzone składniki odżywcze.

Wszystko o płukaniu roślin konopi przeczytacie w naszym kolejnym artykule. Podczas dojrzewania liście powoli żółkną i zaczynają odpadać, to dobry znak w tym momencie. Gdy kwiaty są w pełni dojrzałe, nadszedł czas na zbiór.

SKŁADNIKI ODŻYWCZE W OKRESIE KWITNIENIA

Składniki odżywcze w fazie wegetacyjnej muszą być bogate w azot. Jak wspomniano powyżej, w fazie kwitnienia należy stopniowo przechodzić na składniki odżywcze oparte w większym stopniu na P-K.

Karmienie substancjami odżywczymi

W fazie wzrostu nawożenie dolistne jest łatwe, ale w fazie kwitnienia chcemy uniknąć spryskiwania kwiatów marihuany. Gdy pąki zaczynają się powiększać, należy całkowicie zrezygnować z nawożenia dolistnego.

NAJLEPSZE WARUNKI W POMIESZCZENIU DO UPRAWY W OKRESIE KWITNIENIA

Światło:

Oświetlenie podczas fazy kwitnienia powinno być silniejsze w spektrum fal czerwonych, w przeciwieństwie do spektrum fal „niebieskich” podczas sezonu wegetacyjnego. Cykl światła powinien być przełączony na 12-12 podczas uprawy w pomieszczeniach, chyba że są to automatycznie kwitnące rośliny konopi, które mogą tolerować dłuższe okresy światła.

NAJLEPSZE WARUNKI W GROW ROOMIE NA OKRES KWITNIENIA MARIHUANY.

Temperatura/wilgotność:

W przypadku roślin konopi o fotoperiodzie zaleca się naśladowanie różnic między latem a jesienią poprzez skrócenie cyklu świetlnego i nieznaczne obniżenie temperatury. Wilgotność nie powinna przekraczać 50 %, w przeciwnym razie szyszki mogą zacząć gnić. Dlatego lepiej jest utrzymywać wilgotność na poziomie 40% niż na poziomie 60%. Wskazane jest również dodanie wachlarza w okresie kwitnienia.

pH:

Najlepsze pH dla konopi uprawianych w glebie to 6,0-6,5, dla uprawy w środowisku hydroponicznym 5,5-6,0 pH.

Wentylacja/cyrkulacja:

Dobra cyrkulacja powietrza jest ważna na każdym etapie wzrostu. W fazie kwitnienia należy wziąć pod uwagę, że szyszki wydzielają charakterystyczny zapach, który można łatwo wykryć.

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Published by Peca Sarm

25/08/2022

Post a comment

Login
OR
Register
to make a comment