02/12/2022

Fotoperiod roślin konopi feminizowanych i regularnych

Co to jest fotoperiod? Jak to wpływa na uprawę konopi i jak z tym pracować?

Fotoperiod, czyli cykl świetlny, jest głównym czynnikiem decydującym o przejściu z fazy wzrostu do fazy kwitnienia. W przypadku uprawy na zewnątrz natura zadba o te zmiany, ale w przypadku uprawy konopi w pomieszczeniach zamkniętych zależy to od hodowcy. W ciągu ostatnich dwóch dekad nastąpił wielki rozwój odmian konopi automatycznie kwitnących, które ignorują fotoperiod, co doprowadziło do niedawnego użycia terminu „fotoperiodyczny” w odniesieniu do odmian feminizowanych i regularnych.

Fotoperiod roślin konopi indyjskich uprawianych na otwartej przestrzeni

Fotoperiod marihuana

Fotoperiodyczne odmiany konopi uprawiane na zewnątrz są całkowicie uzależnione od słońca. Jednak nie tylko intensywność światła słonecznego ma znaczenie, ale także jego długość, która po skróceniu sygnalizuje roślinom konopi fotoperiodycznych rozpoczęcie kwitnienia. Zmiana fazy następuje zazwyczaj pod koniec lata, zwykle w sierpniu. Zmiana może zostać przyspieszona przez złą pogodę panującą przez tydzień na początku sierpnia.

Uważaj jednak na dojrzałość płciową – jeśli roślina konopi nie jest dojrzała płciowo, na co wskazuje obecność tzw. preflowers, przejście w fazę może trwać nieco dłużej. Istnieją jednak odmiany, które mają rekomendacje dla uprawy SoG lub Scrog. Jednym z warunków wstępnych dla tych odmian konopi, oprócz ich jednorodności i homogeniczności, jest to, że nie muszą być dojrzałe płciowo, aby przejście do fazy kwitnienia było płynne.

Fotoperiod roślin konopi uprawianych w szklarni

szklarnia przemysłowa

Podczas uprawy konopi na zewnątrz najważniejszym czynnikiem, którego nie możemy kontrolować, jest słońce. W przypadku uprawy w szklarni można w pewnym stopniu wpływać na fotoperiod, ponieważ możemy użyć sztucznego oświetlenia, aby zmusić rośliny do dłuższej fazy wzrostu, lub alternatywnie przykryć szklarnię, aby przyspieszyć przejście do fazy kwitnienia.. Jednak te techniki są stosowane głównie na skalę przemysłową i w większości przypadków są niewykonalne dla hobbystycznych hodowców konopi ze względu na dyskrecję, koszty, wiedzę itp. W zwykłej szklarni bez tych mechanizmów uprawa konopi w zależności od fotoperiodu jest identyczna jak uprawa na wolnym powietrzu.

Zmiana cyklu oświetlenia w uprawie konopi w pomieszczeniach

Podczas uprawy marihuany w pomieszczeniach zamkniętych mamy pod kontrolą cykl świetlny i intensywność światła. Na podstawie planu uprawy i informacji o odmianie konopi hodowca określa, kiedy należy skrócić fotoperiod.. W fazie wzrostu zalecane jest oświetlenie przez 18 godzin, a następnie 6 godzin ciemności. Jeśli chcesz, żeby konopie zaczęły kwitnąć, musisz skrócić cykl świetlny do 12/12.

Pamiętaj, że podczas uprawy w pomieszczeniach zamkniętych musisz utrzymywać rośliny konopi w całkowitej ciemności przez całą noc. Nawet niewielkie źródło światła może stanowić duży problem. Na przykład światło wpadające przez pasywny dopływ powietrza w growboxach (otwór w dnie growboxu, zwykle wyposażony w siatkę przeciw owadom). Rośliny zestresowane światłem nie będą w ogóle kwitły lub będą hermafrodytyzować.

growbox z marihuaną w kuchni

Na zdjęciu po prawej stronie widać growbox w kuchni, można powiedzieć, że to miejsce jest nieodpowiednie ze względu na jasność otoczenia. Jednak w tym przypadku budowniczy bardzo dobrze wybrał miejsce umieszczenia skrzynki, tak aby przez otwory wentylacyjne nie przedostawało się światło. W tym przypadku jedynym problemem może być bezpośrednie światło słoneczne z okna wpadające przez growbox.

Podsumowanie fotoperiodu w uprawie konopi

Większość odmian konopi fotoperiodycznych potrzebuje zazwyczaj mniej niż 15 godzin cyklu słonecznego, aby rozpocząć kwitnienie. W różnych miejscach na Ziemi cykle słoneczne są różnej długości, dlatego najlepiej dowiedzieć się od pobliskich hodowców marihuany, w jakim dniu i miesiącu ich konopie zazwyczaj zaczynają kwitnąć i odpowiednio dostosować techniki nawożenia i treningu. W przypadku uprawy odmian konopi z fotoperiodem w pomieszczeniach zamkniętych, światło jest kontrolowane i zależy od hodowcy i jego planu uprawy.

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Sakul

02/12/2022

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy