29/05/2022

Gdzie używanie marihuany jest legalne?

Gdzie używanie marihuany jest legalne i jakie warunki należy spełnić, aby używać marihuany jako lekarstwa lub do celów rekreacyjnych? Streszczenie znajduje się tutaj.

Niedawno informowaliśmy, że Malta jest pierwszym krajem w Unii Europejskiej, w którym używanie marihuany jest legalne we wszystkich celach.

Dzięki temu Malta wyprzedza Luksemburg, który również zgodził się na legalizację marihuany, ale nie wprowadził jeszcze odpowiednich przepisów. Należy również dodać, że nowa koalicja w Niemczech dąży do zatwierdzenia możliwości konsumpcji marihuany w niektórych miejscach.

Gdzie i pod jakimi warunkami marihuana jest legalna?

Osobiste używanie marihuany.

Europa

W każdym kraju Unii Europejskiej istnieje pewien stopień tolerancji wobec używania konopi indyjskich, ale do niedawna konopie indyjskie nie były legalne w żadnym kraju europejskim.

Używanie marihuany w Europie z flagą Unii Europejskiej i znakiem legalizacji

Marihuana jest nadal nielegalna w następujących krajach, ale za posiadanie niewielkich ilości marihuany na własny użytek nie trafisz do więzienia.

Bułgaria, Chorwacja, Republika Czeska, Irlandia, Włochy, Luksemburg, Portugalia, Słowenia i Hiszpania

Z pewnością znasz słynne kawiarnie w Holandii. Nie są one bezpośrednio legalne, ale tamtejsze władze tolerują je, jeśli sklep spełnia określone warunki. Ponadto właściciele tych „coffee shopów” regularnie płacą podatki.

Jeśli na przykład dana osoba zostanie przyłapana na uprawie mniej niż pięciu roślin lub posiada niewielką ilość marihuany, rzadko prowadzi to do wniesienia oskarżenia.

Innym krajem na drodze do legalizacji może być Portugalia, która w 2000 roku zdekryminalizowała wszystkie nielegalne narkotyki z powodu kryzysu heroinowego. Osoby, które zostaną przyłapane na posiadaniu jakiegokolwiek narkotyku, trafiają do „komisji odstraszającej” i mogą zostać ukarane grzywną.

Państwa zamorskie

Pierwszym krajem, który zalegalizował narkotyki, był Urugwaj w 2013 r. Nie obyło się jednak bez komplikacji, ponieważ niektóre z nich znalazły się na celowniku amerykańskich banków na skutek przepisów prawnych.

Kolejnym krajem była Kanada, gdzie legalizacja nastąpiła w 2018 r. Kanada zrobiła to głównie po to, by pobudzić gospodarkę i wyeliminować czarny rynek marihuany. Zainteresowanie było jednak tak duże, że niejednokrotnie nie byli w stanie sprostać zapotrzebowaniu. Pojawiły się też głosy, że wielu klientów woli kupować na czarnym rynku, gdzie jakość jest znacznie lepsza, a cena znacznie niższa.

USA

sąd amerykański z liściem konopi

Obecnie jest 18 stanów, w których rekreacyjne używanie marihuany jest legalne lub na drodze do legalizacji.

Alaska, Arizona, Kalifornia, Kolorado. Connecticut, Illinois, Maine, Massachussetts, Michigan, Montana, Nevada. New Jersey, Nowy Meksyk, Nowy Jork, Oregon, Wirginia, Vermont, Waszyngton.

Medyczne zastosowanie marihuany

Jeśli chodzi o medyczną marihuanę, to została ona zatwierdzona w Kalifornii dwadzieścia lat temu. W innych krajach europejskich medyczna marihuana jest już dość powszechna. Niekoniecznie musi to być odmiana CBD, ale także THC, na którą potrzebna jest recepta lekarska. Marihuana zawierająca THC jest zwykle przepisywana osobom cierpiącym na poważne choroby.

znak zdrowia z liściem na górze

W tych krajach europejskich można kupić marihuanę lub produkty z tej rośliny do celów medycznych.

Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania (wymagane jest badanie), Estonia (wymagane jest zezwolenie), Finlandia, Francja, Niemcy, Irlandia, Włochy, Litwa, Luksemburg, Norwegia, Polska, Portugalia, San Marino, Słowenia, Hiszpania, Szwajcaria.

Poza Europą medyczna marihuana jest dozwolona w Nowej Zelandii, Australii, na Jamajce, Barbadosie, Bermudach, w Chile, Kolumbii, Ekwadorze, Izraelu, Libanie, Malawi, Meksyku, Maroku, Peru, Rwandzie, St Vincent, RPA, Sri Lance, Tajlandii, Urugwaju, Vanuatu, Zambii i Zimbabwe.

Pierwszym afrykańskim krajem, który zalegalizował medyczną marihuanę, było Lesotho w 2017 r., jednak marihuana rekreacyjna jest tam nadal nielegalna.

Kwestia legalizacji marihuany leczniczej została poruszona także w Grecji, gdyż miała ona pobudzić tamtejszą gospodarkę i pomóc krajowi w walce z kryzysem. W 2017 r. nastąpiła zmiana i Grecja oficjalnie zalegalizowała marihuanę do celów medycznych. Co więcej, tamtejsi patroni są zainteresowani rozszerzeniem upraw i zainwestowaniem znacznych kwot w celu udostępnienia medycznej marihuany jak największej liczbie osób. Przeszkadza w tym grecki minister rolnictwa, który uważa, że ludzie mogą nadużywać marihuany i palić ją do celów rekreacyjnych, a nie leczniczych. Preferuje on jedynie Sativex, który jest zatwierdzonym ekstraktem leczniczym.

Oto krótkie podsumowanie tego, jak to wygląda. Kwestia legalizacji marihuany jest obecnie poruszana w znacznie większej liczbie stanów niż jeszcze kilka lat temu. To dobrze, ponieważ farmaceutyki często nie mogą odnieść sukcesu tam, gdzie wyraźnie prowadzą konopie. Sprawdź nasze modele od Nukaseeds, które mogą pomóc na wiele sposobów.

Co sądzisz o legalizacji?

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Jan Veselý

29/05/2022

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy