20/06/2022

Historia konopi: Jak roślina rozprzestrzeniła się na świecie

W dzisiejszym artykule dowiesz się więcej o historii konopi, ich ciekawej wędrówce przez kontynenty i rozprzestrzenianiu się.

Nukaseeds Gatunki roślin konopi indyjskich

Bogata historia marihuany sięga kilku tysiącleci wstecz. Od osadnictwa prehistorycznych łowców i zbieraczy w Azji Środkowej konopie dotarły do starożytnych Chin, na statki wikingów, do Afryki i w końcu do Nowego Świata.

Nukaseeds roślina cannabis ruderalis

Należy rozróżnić dwa rodzaje konopi. Konopie indyjskie są określane mianem marihuany ze względu na swoje działanie psychoaktywne. Cannabis sativa L. (litera L. została dodana w hołdzie szwedzkiemu przyrodnikowi Carlowi Linnému, który jest autorem nomenklatury botanicznej i zoologicznej). Podgatunkiem konopi siewnych jest konopie indyjskie (Cannabis ruderalis, łac. Cannabis ruderalis (konopie), które mają bardzo niską zawartość THC, więc nie są używane jako narkotyk. Posiada jednak doskonałe właściwości do produkcji olejów, paliw i betonu. Drugim psychoaktywnym gatunkiem konopi są konopie Indica, łac. Cannabis indica.

Skąd się wzięły konopie

Rośliny konopi pochodzą ze stepów Azji Środkowej, a konkretnie z dzisiejszej Mongolii i południowej Syberii. Historia tej rośliny sięga ponad 12 000 lat wstecz, co czyni ją jedną z najdłużej uprawianych roślin. Więcej na ten temat można przeczytać w książce Marijuana: The First Twelve Thousand Years autorstwa Ernesta Abela. Jak spekuluje Barney Luise Warf, konopie prawdopodobnie rozwijały się na tym obszarze ze względu na bogatą w składniki odżywcze glebę. Pełny artykuł można przeczytać w poniższym linku.

Nukaseeds Syberyjskie kurgany i rośliny konopi

Archeolodzy znaleźli spalone nasiona marihuany w syberyjskich kurganach (kurhanach grobowych), których wiek szacuje się na 3000 lat, a także zmumifikowaną psychoaktywną marihuanę w grobach szlachciców z prowincji Xinjiang, datowanych na 2500 lat p.n.e.

Nukaseeds pierwsze dane dotyczące leczenia konopiami indyjskimi

Starożytni Chińczycy używali zarówno konopi technicznych, jak i psychoaktywnej marihuany. Najwcześniejsze wzmianki o leczniczym zastosowaniu konopi pochodzą z 4000 r. p.n.e. Zioło to było stosowane jako środek znieczulający podczas operacji, a legendy głoszą, że stosował je również chiński cesarz Shennong, twórca ziołolecznictwa i „bóg medycyny chińskiej”, już w 2737 r. p.n.e. Istnienie tej postaci nie zostało jednak udokumentowane historycznie i jest uważane za mityczne.

Marihuana przybyła do Korei z Chin około 2000 lat p.n.e. Pojawił się na subkontynencie południowoazjatyckim między 2000 a 1000 r. p.n.e., kiedy region ten był zagrożony inwazją indoirańskich plemion aryjskich. W Indiach zioło to było powszechnie stosowane jako lek na stany lękowe, a wzmianka o nim znajduje się nawet w tekstach wedyjskich.

Z Azji do Europy

Nukaseeds historyczna marihuana podróż dookoła świata

Konopie pojawiły się na Bliskim Wschodzie między 2000 a 1400 r. p.n.e. prawdopodobnie za sprawą Scytów, indoeuropejskich nomadów. Byli oni również odpowiedzialni za rozprzestrzenianie się konopi indyjskich na tereny dzisiejszej południowo-wschodniej Rosji i Ukrainy, ponieważ przez długi czas okupowali te tereny. W czasach przednowoczesnych konopie były używane głównie do celów leczniczych i duchowych. Na przykład Wikingowie i starożytni Germanie stosowali go do łagodzenia bólu porodowego i bólu zębów.

Nukaseeds kobieta kot i roślina konopi

Plemiona germańskie przyniosły konopie indyjskie na tereny dzisiejszych Niemiec, a stamtąd dotarły na Wyspy Brytyjskie w V wieku podczas wojen anglosaskich. Nasiona konopi znaleziono także we wrakach statków Wikingów z połowy IX wieku. Przez następne setki lat konopie krążyły po świecie, docierając do Afryki, następnie do Ameryki Południowej w XIX wieku, aż w końcu trafiły do Ameryki Północnej.

Marihuana przybywa do USA

Po tej długiej wędrówce od świata przednowoczesnego do nowoczesnego, marihuana jako narkotyk dotarła w końcu do Stanów Zjednoczonych na początku XX wieku, przywieziona przez uchodźców z rewolucji meksykańskiej z lat 1910-1911. Niestety, w artykule nie wspomniano dokładnie, kiedy konopie pojawiły się w USA jako uprawa przemysłowa.

Nukaseeds zbierający konopie sto lat temu

W tym czasie zakorzeniły się też pierwsze uprzedzenia wobec marihuany. Obywatele USA kojarzyli marihuanę z rasistowskimi i ksenofobicznymi lękami przed Meksykanami, którym przypisywali palenie, kradzieże, molestowanie dzieci i morderstwa.

Nukaseeds propaganda prohibicji marihuany w USA

Prawo amerykańskie nigdy nie odróżniało konopi od konopi przemysłowych, dlatego roślina ta została zakazana po raz pierwszy w Utah w 1915 r., a do 1931 r. w 29 stanach. W 1937 r. marihuana znalazła się pod jurysdykcją Drug Enforcement Administration (DEA), a posiadanie tej rośliny stało się nielegalne w całym kraju.

Na poziomie federalnym marihuana nadal ma status narkotyku z listy 1, podobnie jak np. heroina i LSD, co oznacza wysoki potencjał nadużywania i uzależnienia, bez szans na zastosowanie terapeutyczne. Jednak przepisy stanowe często nie są zgodne z prawem federalnym.

Artykuł ten opiera się na badaniach geografa Barneya Louisa Warfa z Wydziału Geografii i Nauk o Atmosferze Uniwersytetu Kansas w USA. Zajmuje się geografią ekonomiczną, polityczną i społeczną. Jedna z jego publikacji dotyczy historii rozprzestrzeniania się marihuany na całym świecie.

Źródło artykułu : softsecrets.com

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Kotelnik

20/06/2022

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy