13/09/2021
Artykuły
Studia
Zdrowie

IQ i marihuana – czy istnieje jakiś związek?

Istnieje związek między IQ a marihuaną. Ale co dokładnie dzieje się w ludzkim mózgu, kiedy używa się marihuany? Spróbujmy znaleźć odpowiedź.

Prawdopodobnie słyszałeś wiele informacji o tym, że marihuana zabija komórki mózgowe i sprawia, że ludzie stają się głupsi. Przeprowadzono nawet badania w tym zakresie, aby wyjaśnić i potwierdzić ten mit. Jednak pojawiło się nowe badanie, które przyćmiewa oryginalne z nowymi argumentami. Czym one są?

Wcześniejsze badania wskazywały na obniżenie IQ w wyniku używania konopi indyjskich

czy marihuana może obniżyć iq?Pomysł, że marihuana ogranicza i zmniejsza nasze funkcje poznawcze nie jest wymysłem ludzkiej wyobraźni. Idea ta krążyła w społeczeństwie przez wiele lat i stała się swego rodzaju narzędziem propagandy przeciwko używaniu marihuany. Dopiero w 2012 roku pojawiły się badania łączące używanie marihuany z szybkim spadkiem zdolności poznawczych i IQ u nastolatków.

Samo badanie skupiło się na osobach w wieku 13-38 lat. Uczestnicy wypełniali ogólne informacje o sobie, wykonywali tradycyjne testy IQ i wskazywali, czy mieli doświadczenie z marihuaną.

You may already be guessing where this scientific analysis was going. Uczestnicy z doświadczeniem z marihuaną uzyskali gorsze wyniki w tych testach. U tych, którzy używali marihuany w większych ilościach, odnotowano nawet spadek wyników IQ.

Na podstawie tego badania naukowcy doszli do wniosku, że marihuana musi w jakiś sposób odurzać mózg, prowadząc do pewnych zaburzeń, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Inne badania, w większości identyczne lub z minimalnymi różnicami, podążały za tym badaniem.

I co się wtedy stało? Z każdego kąta można było usłyszeć, że jak ludzie będą palić trawkę to będą głupi, nieudaczni i inne takie bzdury.

W końcu jednak okazało się, że pewne aspekty sprawy były postrzegane nieco inaczej.

IQ i marihuana – badanie bliźniąt i badania z 2012 r.

czy marihuana może obniżyć iq ?Może się to wydawać przekonującym dowodem prowadzącym do pogorszenia zdolności poznawczych, ale badanie z 2019 r. poddaje w wątpliwość metodologię, która doprowadziła do wyników z 2012 r. Tak więc nowe badanie sugeruje, że wnioski dotyczące marihuany i obniżonego IQ mogły być przedwczesne.

Badanie przeprowadzone na bliźniakach sugeruje, że marihuana nie jest przyczyną żadnych zaburzeń psychicznych. Zamiast tego naukowcy wysunęli teorię, że bardziej prawdopodobne jest, iż czynniki genetyczne i środowiskowe prowadzą do obniżenia IQ i predyspozycji do używania marihuany.

Jak to więc możliwe, że dwa podobne badania mogą się różnić w tak zasadniczy sposób? Jest to prawdopodobnie inne podejście do sprawy i inny punkt widzenia.

Badanie z 2012 roku bardzo wyraźnie opisuje związek między używaniem marihuany a obniżeniem ilorazu inteligencji. Ale to już nie pokazuje, czy za obniżonym IQ rzeczywiście stoi marihuana. Rodzi to możliwość, że za obniżoną inteligencją stoi coś innego niż marihuana. Dobrym przykładem jest status społeczno-ekonomiczny lub używanie tytoniu. To również może zdegenerować nasze mózgi.

W jaki sposób badanie z 2019 r. odnosi się do tej kwestii?

„Badanie przeprowadzone na bliźniętach jest specjalnie zaprojektowane do badania podstawowych zależności. Bliźnięta jednojajowe mają całkowicie identyczny kod genów i są narażone na identyczne wpływy. Jeśli skupimy się na tych czynnikach genetycznych i środowiskowych, możemy je porównać między parami bliźniąt,” mówi dr Jessica Megan Ross, autorka i kierownik pracy.

Abstynencja nie ochroni twojego IQ

abstynencja od ganji chroni iqBadanie dr Rossa, podobnie jak praca z 2012 roku, koncentrowało się na badaniach nad poznaniem i IQ, ale zamiast pojedynczych osób zaproszono 428 par bliźniąt. Śledząc bliźnięta, które różniły się głównie pod względem spożycia marihuany, dr Ross i jej zespół byli w stanie sprawdzić, czy u każdej z par zaszły jakieś zmiany.

Jeśli marihuana rzeczywiście odurza mózg (jak sugerują badania z 2012 r.), to logicznie rzecz biorąc jeden z bliźniaków miałby spadek IQ w porównaniu do swojego odpowiednika. Ale tak się nie stało. W przypadku, gdy jeden z bliźniaków używał marihuany, zaobserwowano spadek IQ u obu bliźniaków.

„Nasze badanie obala zatem wyniki wcześniejszych prac, według których konopie indyjskie są odpowiedzialne za gorsze funkcje poznawcze. Znaleźliśmy jednoznaczny związek między używaniem konopi a pogorszeniem funkcji poznawczych, ale konopie same w sobie nie są tego przyczyną. W przeciwnym razie, bliźniak abstynent miałby nadal takie same funkcje poznawcze w porównaniu do swojego odpowiednika”.

Dr Ross twierdzi zatem, że marihuana nie ma nic wspólnego z obniżeniem ilorazu inteligencji. Czynniki genetyczne i środowiskowe odgrywają większą rolę, mówi.

Poprzednie badania przyniosły podobne wyniki

IQ i konopieZeszłoroczne badania nie są jednak pierwszymi, które zajmują się tym zagadnieniem. Badania bliźniacze o podobnym roczniku przeprowadzono w 2004, 2016 i 2017 roku. Wyniki były niemal identyczne.

Praca z 2019 roku znacznie wzmocniła wyniki poprzedniej pracy. Poruszono w nim między innymi temat ogólnego funkcjonowania układu mięśniowo-szkieletowego, pamięci mięśniowej i wpływu konopi na te funkcje. Zbieranie danych i praca z bliźniakami były bardziej intensywne i skupiały się głównie na okresie dojrzewania i skutkach używania marihuany w tym czasie.

Niestety, badania te miały jedną wadę. Żaden z uczestników nie był naprawdę nałogowym użytkownikiem marihuany. Większość par można określić jako sporadycznych użytkowników. Żaden z nich nie został określony jako „nałogowy palacz”, który używał marihuany kilka razy dziennie.

marihuana pomaga chronić mózg

Dr Ross sama wypowiedziała popularne w kręgach naukowych zdanie. Ponownie chodziło o potrzebę lepszego zrozumienia zalet i wad używania marihuany oraz o to, że badania wciąż się rozwijają.

W każdym razie możemy ze spokojem stwierdzić, że marihuana nie czyni cię głupim. Jeśli spotkasz kogoś, kto twierdzi inaczej, możesz odesłać go do badań dr Rossa.

Jeśli jesteś ciekawy, czy marihuana naprawdę wpływa na ludzki umysł, wypróbuj niektóre z naszych nasion marihuany, a roślina, która z nich wyrośnie, zaspokoi Twoją ciekawość.

Czy zgadzasz się z twierdzeniem, że palenie/używanie marihuany ma negatywny wpływ na IQ? Czy też skłaniasz się ku czynnikom genetycznym i środowiskowym, które mogą upośledzać nasze funkcje poznawcze?

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Published by Jan Veselý

13/09/2021

Post a comment

Login
OR
Register
to make a comment