18/02/2023
Artykuły
Przewodniki

Jak podlewać rośliny konopi w glebie

Początkujący hodowcy często zadają sobie pytanie, jaka jest najlepsza metoda podlewania upraw konopi w glebie.

Jak podlewać rośliny konopi w glebie

Początkujący hodowcy często zastanawiają się, jaki jest najlepszy sposób nawadniania konopi w glebie. Prawdą jest, że konopie potrzebują dużo wody, ale prawdą jest również, że nie znoszą podlewania, więc łatwo popełnić błąd. Przestrzeganie tych wskazówek zapewni optymalne wyniki uprawy.

Konopie to rośliny, które nie lubią ciągłego podlewania. Ważne jest, aby obficie podlać uprawę, a następnie poczekać, aż gleba wyschnie przed ponownym podlaniem, albo nawozem, albo wodą z kranu.

Użyj następujących kroków, aby obliczyć ilość wody potrzebnej na jedną roślinę:

Objętość wody wymagana do każdego nawadniania musi wynosić co najmniej jedną czwartą całkowitej objętości donicy lub pojemnika.

Jak podlewać rośliny konopi w glebie
  • Na doniczkę o pojemności 1L należy użyć 0,25L wody do każdego podlewania.
  • Dla doniczki o pojemności 4L należy użyć1L wody do każdego podlewania.
  • Dla doniczki 12L należy użyć3L wody do każdego podlewania.
  • Dla donicy 30L należy użyć7,5L wody do każdego podlewania.

Zazwyczaj musimy podlać 2 lub 3 razy, powoli i równomiernie na całej powierzchni, aby odpowiednio nawilżyć całe podłoże. Pod doniczkami należy umieścić talerze, tak aby były one wypełnione wodą zaraz po podlaniu roślin; woda ta zostanie wchłonięta przez kapilarę w czasie krótszym niż jeden dzień. Bardzo ważne jest również zastosowanie dobrej jakości podłoża, nie tylko o dobrych zdolnościach retencyjnych, ale również o dobrym drenażu ( nasze podłoże powinno zawierać żwirki gliniaste, perlit i/lub kokos ).

Po podlaniu można zauważyć, że donice/pojemniki są teraz bardzo ciężkie i trudno je przenieść. Należy teraz ważyć pojemniki każdego dnia – można to robić rękami. Możesz użyć doniczki wypełnionej suchym substratem, aby porównać obie wagi. Gdy stracą większość wagi, czas na ponowne podlewanie.

W rezultacie, ponieważ woda waży znacznie więcej niż gleba, doniczka nasycona wodą waży znacznie więcej niż inna doniczka gotowa do podlania. Przy odrobinie praktyki szybko nauczysz się, kiedy jest właściwy czas na podlewanie twoich konopi. 

Ta technika jest bardzo łatwa i skuteczna i nadaje się do wszystkich rodzajów roślin doniczkowych! Stosując tę metodę, prawdopodobnie będziesz podlewał swoje rośliny raz na 3-6 dni. Niektóre czynniki mogą wymagać częstszego podlewania, np. małe doniczki, suchy i gorący klimat, nasłonecznienie itp.

Nawadnianie kropelkowe nie daje dobrych rezultatów w glebie i powinno być stosowane tylko w wyjątkowych przypadkach (wakacje). Jeśli chcemy mieć funkcjonalny system nawadniania kropelkowego, powinniśmy zapomnieć o glebie i zastosować dowolne podłoże hydroponiczne dostępne na rynku (coco coir, wełna mineralna, kamyczki gliniane itp.).

Jaka woda jest najlepsza do nawadniania konopi?

Możesz użyć wody z kranu, jeśli wartość EC jest <0,4. W przeciwnym razie rozcieńcz ją czystą wodą (EC = 0,0), taką jak deszczówka lub woda z osmozy/demineralizowana, aby uzyskać wartość EC około 0,3.

Rośliny konopi nie lubią chloru, wapna (twardej) wody lub innych substancji zawartych w wodzie wodociągowej. Zalecamy pozwolić wodzie odparować cały chlor w temperaturze pokojowej (24 godziny w spoczynku).

  • Woda osmotyczna jest idealna do uprawy konopi, jeśli dodamy do niej kilka dodatków. Można ją łatwo znaleźć w sklepach zoologicznych/rybnych lub można ją zrobić przy użyciu systemu osmozy. Powinniśmy dodać wapnia/magnezu/elementów śladowych, ponieważ większość nawozów jest stworzona do stosowania z wodą z kranu.
  • Deszczówka jest również bardzo przydatna, ale zaleca się – zwłaszcza w pomieszczeniach – włożyć ją na kilka sekund do mikrofalówki, aby wysterylizować ją z bakterii, jaj, zarodników grzybów itp.
Tabela rozcieńczeń wody wodociągowej konopie
Tabela rozcieńczeń wody wodociągowej konopie

Porady dotyczące podlewania marihuany

Stopniowe zmniejszanie nawadniania pod koniec kwitnienia zwiększa produkcję żywicy - model Banshee
Stopniowe zmniejszanie nawadniania pod koniec kwitnienia zwiększa produkcję żywicy – model Banshee

W ostatnich tygodniach przed zbiorem zapotrzebowanie roślin na wodę maleje. Wtedy musimy stopniowo zmniejszać ilość wody przy każdym podlewaniu, ponieważ jeśli podłoże wyschnie zbyt długo, możemy mieć problemy z grzybami w pąkach. Dodatkowo lekki „stres wodny” pod koniec kwitnienia zwiększa produkcję żywicy.

Nie zapominajmy jednak o przepłukaniu roślin wodą (bez nawozu) na 3-4 tygodnie przed zbiorem.

Stosujcie nawóz co dwa podlewania lub dwa z trzech. Przepłukiwanie roślin wodą (lub można dodać enzymy lub kwasy humusowe/fulwowe) rozcieńcza i „przetwarza” te składniki odżywcze zgromadzone w glebie, które mogą odurzyć rośliny konopi.

Oczywiście im większa roślina, tym więcej wody potrzebuje. Jeśli zauważysz, że dana roślina potrzebuje mniej wody niż inne, możesz zmniejszyć ilość wody do nawadniania, aby móc podlać wszystkie rośliny tego samego dnia. To samo dotyczy roślin, które wymagają więcej wody niż inne.

Spryskiwanie roślin wodą powoduje, że mają one mniej korzeni, dlatego należy unikać oprysków częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Ponieważ rośliny pobierają wodę z liści , nie rozwijają ładnej bryły korzeniowej, aby znaleźć ją w glebie.

Podobne artykuły

Najlepszy rozmiar doniczki do uprawy konopi

Jak prawidłowo podlewać konopie indyjskie w 23 punktach

5 porad dotyczących kiełkowania starych nasion

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Published by Blood

18/02/2023

Post a comment

Login
OR
Register
to make a comment