06/09/2022

Jak przechowywać nasiona konopi

Masz w domu więcej nasion marihuany niż możesz zasadzić? Przygotowaliśmy przejrzysty artykuł o tym, jak prawidłowo je przechowywać.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak prawidłowo przechowywać nasiona konopi, aby ich jakość i plony były jak najwyższe, powinieneś zacząć od zaopatrzenia się w naprawdę dobrej jakości nasiona na przykład od firmy Nukaseeds. Wielu hodowców zapomina jednak o jednym prostym fakcie: nasiona konopi są żywe i choć są dość trwałe, to niewłaściwe przechowywanie może je zniszczyć.

Butelka do przechowywania nasion marihuany

Zanim nasiona marihuany zaczną kiełkować, są w stanie podobnym do hibernacji zwierząt i jak wszystkie żywe organizmy, nasiona mogą umrzeć, jeśli nie zadbasz o nie odpowiednio. Dobra wiadomość jest taka, że nasiona konopi mogą przetrwać do pięciu lat od zbiorów, jeśli są odpowiednio przechowywane.

Jeśli przechowujesz nasiona marihuany w domu, powinieneś zawsze przestrzegać poniższych wskazówek:

 1. Nasiona konopi należy przechowywać w chłodnym, ciemnym i suchym miejscu. Najlepiej w ich oryginalnym opakowaniu. Dzieje się tak dlatego, że gdy nasiona są narażone na zmiany zwiększonej wilgotności, wysokiej temperatury lub światła, zaczynają przygotowywać się do procesu kiełkowania i zużywają swoje rezerwy składników odżywczych. Jeśli nie zastosujesz się do tej rady, mogą nie mieć wystarczająco dużo składników odżywczych, aby wykiełkować.
 2. Idealna temperatura do przechowywania nasion konopi to 6 do 8 stopni Celsjusza. Im niższa temperatura, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że Twoje nasiona niespodziewanie wykiełkują. Doświadczeni hodowcy mają więc specjalne lodówki do przechowywania nasion. Inną opcją jest zamrożenie nasion marihuany. Jeśli pójdziesz tą drogą, upewnij się, że najpierw pakujesz je próżniowo, a następnie przechowujesz w ciemnym pojemniku. Niech zamrożone nasiona kiełkują natychmiast po wyjęciu ich z zamrażarki. Nie pozwól im się najpierw rozmrozić.

Uwaga na wilgotność

Nasiona konopi należy przechowywać w wilgotnym środowisku.

Przechowując nasiona konopi (zwłaszcza jeśli nie są już w oryginalnym opakowaniu), upewnij się, że mają odpowiednią wilgotność. Oto krótki przegląd tego, jak wilgotność wpływa na nasiona:

 • <8% wilgotności: nasiona przyciągną owady i inne szkodniki.
 • 9 do 20% wilgotności: twoje nasiona będą bardziej narażone na rozwój pleśni (zaczną się pocić przy wilgotności poniżej 20%). Jednak 8 do 10% wilgotności jest idealne do długotrwałego przechowywania.
 • 21 do 30% wilgotności: Jest to idealne rozwiązanie do przechowywania nasion konopi.
 • 31 do 60% wilgotności: Nasiona mogą zacząć kiełkować spontanicznie, zwłaszcza gdy wilgotność przekracza 40%.
 • 61% i więcej: Im wyższy poziom wilgotności, tym bardziej narażasz swoje nasiona na ryzyko. Gdy wilgotność osiągnie 80%, twoje nasiona zaczną więdnąć i całkowicie umrą w ciągu około 12 godzin.
Pączek marihuany pełen nasion

Jak widać tutaj, Twoje nasiona potrzebują odpowiedniego poziomu wilgoci. Jeśli wilgotność jest zbyt wysoka, twoje nasiona zgniją podczas przechowywania. Ekstremalnie niska wilgotność (8 do 10%) nadaje się tylko do długotrwałego przechowywania. Jeśli wilgotność spadnie poniżej 8%, dajesz szansę wszelkim owadom obecnym wewnątrz nasion na uaktywnienie się i rozpoczęcie rozmnażania.

Jak przechowywać nasiona konopi

Do tej pory prawdopodobnie zrozumiałeś, że musisz przechowywać nasiona z dala od bezpośredniego światła. Nakreśliliśmy również konieczność zapewnienia stosunkowo niskiej wilgotności i temperatury. W zależności od tego, jak długo zamierzasz przechowywać nasiona, masz różne możliwości:

Przechowywanie krótkoterminowe

Jeśli potrzebujesz przechowywać nasiona tylko przez krótki czas, wystarczy ciemna szuflada lub szafka. Najważniejsze jest unikanie wahań temperatury i wilgotności, niezależnie od długości przechowywania. Szczególnie gwałtowne wahania temperatury są najbardziej niebezpieczne dla nasion konopi.

Średnioterminowe Przechowywanie

Lodówka jest świetna do przechowywania nasion marihuany

Jeśli chcesz przechowywać nasiona konopi przez kilka miesięcy, musisz użyć hermetycznego pojemnika. Możesz użyć słoika lub plastikowej torby z zamkiem błyskawicznym. Umieść szczelnie zamknięty pojemnik w chłodnej piwnicy o stałej temperaturze lub w lodówce. Pamiętaj, że częste otwieranie lodówki może powodować znaczne wahania temperatury. Dlatego dobrym pomysłem jest przeznaczenie na ten cel np. drugiej lodówki, która jest rzadko używana.

Przechowywanie długoterminowe

Jeśli planujesz przechowywać nasiona przez co najmniej sześć miesięcy, powinieneś użyć pojemnika zamkniętego próżniowo. W sieci można kupić specjalne pojemniki próżniowe, albo różne urządzenia do wyciągania powietrza z uszczelnianych. Następnie umieść szczelnie zamknięty pojemnik lub torebkę w ciemnym pojemniku i włóż do lodówki. Masz również możliwość zamrożenia nasion w zamrażarce, ale pamiętaj, że zamrożone w ten sposób nasiona muszą być dopuszczone do kiełkowania natychmiast po wyjęciu.

Uwaga dotycząca owadów i szkodników

Wyobraź sobie, że płacisz kilka tysięcy koron za swoje nasiona, zadajesz sobie trud ich przechowywania, a potem dowiadujesz się, że owady je niszczą. A wystarczy jeden taki szkodnik w pojemniku, aby zniszczyć wszystkie Twoje nasiona. I co można zrobić przeciwko temu? Przede wszystkim trzeba unikać bardzo niskiej wilgotności podczas przechowywania nasion. Następnie można posypać DiatoMITE w miejscu przechowywania nasion. Jest to specjalny proszek wykonany ze skamieniałych organizmów wodnych, który służy jako doskonały naturalny środek owadobójczy.

Na koniec jeszcze kilka rad

Przed kiełkowaniem możesz „przetestować” swoje nasiona, zanurzając je w wodzie. Jeśli się zatopią, to powinno być dobrze. Jeśli jednak pływają, to raczej są to złe nasiona (czasem potrzeba kilku godzin, by zatonęły, więc nie trać nadziei). Możesz nadal próbować je kiełkować, ale istnieje większe ryzyko, że Twoje nasiona nie wykiełkują. Można pozostawić pływające nasiona konopi w wodzie do 72 godzin, aby sprawdzić, czy w końcu wykiełkują…

Jeśli masz gdzieś w domu stare nasiona konopi, które nie były przechowywane w idealnych warunkach, jest jeszcze kilka sposobów, aby pomóc im wykiełkować:

pojemnik do przechowywania nasion marihuany
 • Usuń twardy grzbiet za pomocą ostrego noża.
 • Nasiona moczyć w wodzie gazowanej ze środkiem wspomagającym kiełkowanie, kwasem fulwowym lub kilkoma kroplami wody utlenionej. Należy użyć wody o temperaturze pokojowej i przeprowadzić to wstępne moczenie przez co najmniej 12 godzin w ciemnym miejscu.
 • Twarde opakowanie zewnętrzne lekko zarysować papierem ściernym. Wierzcie lub nie, ale ten proces może pomóc w uzyskaniu ciepła i wilgoci wewnątrz. Proces ten nazywany jest „bliznowaceniem” i powinien mieć miejsce przed namaczaniem nasion.
 • Jako ostatnia próba kiełkowania, zrób małe nacięcie w skorupce.

Na podstawie źródła : growmart.cz

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Kotelnik

06/09/2022

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy