28/11/2022

Jak przygotować glebę do uprawy konopi na zewnątrz

Czy planujesz uprawę konopi bezpośrednio w ziemi? Następnie przedstawiamy wskazówki, jak przygotować glebę w ogrodzie, aby twoje rośliny miały jak najlepsze warunki do rozwoju.

dwie rośliny konopi w glebie

Odpowiednio dobrana i przygotowana gleba jest bardzo ważna dla roślin konopi, ponieważ zawiera bardzo ważną część – korzenie. Gleba musi być jak najlepsza pod względem fizycznym i chemicznym, aby rośliny konopi nie cierpiały z powodu niedoborów pierwiastków i chorób.

Przygotowanie gleby pod rośliny konopi w ogrodzie

ziemia i motyka

Gleba w pobliżu systemu korzeniowego rośliny konopi musi być tej samej jakości co mieszanka doniczkowa. Niedocenianie znaczenia dobrej gleby w ogrodzie zwykle się opłaca.

Miejsce uprawy można przygotować na dwa sposoby:

  1. Wykorzystaj istniejącą glebę – jeśli masz już miejsce do uprawy, na przykład warzyw, ze stosunkowo odpowiednią glebą, dodaj kompost i cząstki napowietrzające bezpośrednio do gleby, przynajmniej na głębokość 50 cm, a następnie wymieszaj je tak, jak tylko możesz.
  2. Wymiana gleby w miejscu uprawy – W miejscu sadzenia wykop otwory o średnicy i głębokości co najmniej 50 cm, a następnie wypełnij je przygotowaną mieszanką gleby. Im większy i głębszy otwór, tym rośliny konopi będą bardziej żywotne, a większe szczepy będą mogły osiągnąć swój maksymalny potencjał. Poniżej omówimy zasady przygotowania własnej mieszanki glebowej dla roślin konopi.

Gleba bogata w składniki odżywcze w swojej naturalnej formie jest doskonałym początkiem dla rośliny konopi.

Gleba dla konopi powinna być bogata w azot i potas, abyś nie musiał martwić się o nawożenie na początku fazy wzrostu i uniknął ryzyka spalenia roślin przez nadmierne nawożenie. Idealnym rozwiązaniem jest dodanie do mieszanki glebowej np. kompostu i guana.

Korzenie roślin konopi potrzebują powietrza, uwielbiają je

ziemia w rękach

Zawsze upewnij się, że mieszanka glebowa jest dobrze napowietrzona. Gleba nie powinna tworzyć twardej skorupy na powierzchni po podlaniu. Powinna być pięknie puszysta nawet po wielu podlewaniach. Uważaj jednak, aby nie dodawać zbyt wielu napowietrzających składników obojętnych, takich jak perlit czy keramzyt, ponieważ im więcej ich dodasz, tym mniejsza będzie zawartość składników odżywczych w glebie (co oczywiście można rozwiązać poprzez nawożenie).Zbyt duża ilość napowietrzania ma negatywny wpływ na zdolność gleby do zatrzymywania wody, dlatego konieczne jest częstsze podlewanie. Nie przekraczaj 1/2 objętości mieszanki glebowej.

Stosowanie specjalnych premiksów do podłoży

Dobrej jakości mieszanki glebowe są bardzo drogie, ale jeśli nie masz ochoty robić ich samodzielnie, jest to dobry pomysł. Oczywiście nie trzeba co roku wymieniać gleby w miejscu uprawy. Kiedy gleba ma już odpowiednie właściwości fizyczne (przewiewność, zdolność do zatrzymywania wody), wystarczy odnowić właściwości chemiczne za pomocą kompostu, guana, wermikompostu, torfu itp. Najlepiej przeprowadzić taką rewitalizację jesienią, zanim gleba zamarznie. Specjalne mieszanki glebowe są dostępne w specjalistycznych sklepach z artykułami do uprawy konopi.

Co z partyzancką uprawą konopi?

dyskretna pani z konopiami

W przypadku „partyzanckiej” uprawy konopi na wolnym powietrzu wybór odpowiedniego miejsca z dobrą glebą jest zawsze pewnym wyzwaniem. Partyzancka uprawa konopi oznacza, że uprawiasz w miejscu, które nie należy do ciebie i/lub rośliny muszą być jak najbardziej niewidoczne. Musisz pamiętać o dyskrecji miejsca, długości bezpośredniego światła słonecznego (więcej światła słonecznego jest zawsze lepsze)

Jak wybrać miejsce z dobrą glebą do partyzanckiej uprawy konopi :

  1. Gleba w miejscu instalacji powinna być przewiewna i lekka, albo musisz wymieszać z nią jakieś przewiewne podłoże (np. perlit), albo wymienić całą glebę na lepszą.
  2. Wybierz miejsce z glebą, na której rosną dzikie rośliny (wskazanie żyznej gleby). Oczywiście przed uprawą musisz je usunąć (łącznie z korzeniami).
  3. Miejsce nie powinno być zbyt wilgotne (jeśli na miejscu skrapla się woda, nie nadaje się ono do użytku). Gleba nie powinna pachnieć grzybami (często w lesie). Inne rośliny w pobliżu wybranego miejsca muszą być wolne od szkodników i chorób.

Słowo końcowe

Może to zabrzmi dziwnie, ale gleba powinna pachnieć i być przyjemna w dotyku i dla oka. Gleba jest jednym z najbardziej kontrolowanych czynników w uprawie konopi na wolnym powietrzu, dlatego warto poświęcić jej dużo uwagi.

Dowiedz się więcej o uprawie na zewnątrz tutaj

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Jan Veselý

28/11/2022

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy