08/06/2022
Artykuły
Przewodniki

Jak rozpoznać żeńskie i męskie rośliny konopi?

Czy istnieje metoda określania płci roślin konopi indyjskich przed fazą kwitnienia?

Żeńskie i męskie rośliny marihuany

marihuana damska i męska

Żeńskie rośliny konopi wytwarzają duże ilości kwiatów wydzielających żywicę, które łączą się w okrągłe lub spiczaste kwiatostany, podczas gdy męskie wytwarzają mniejsze kulki u podstawy liści. Rośliny męskie zapylają rośliny żeńskie konopi w celu zapoczątkowania produkcji nasion. Spożywa się natomiast silne, niezapłodnione rośliny żeńskie zwane sinsemillą, które wytwarzają duże pąki nie zawierające nasion.

Rośliny hermafrodytyczne posiadają zarówno żeńskie, jak i męskie organy płciowe, które umożliwiają samozapylenie lub mogą zapylać pobliskie żeńskie rośliny konopi. To samozapylenie jest zwykle uważane za coś złego przez hodowców, ponieważ psuje rośliny sinsemilli. Pyłek pochodzący od hermafrodytów zawiera tylko chromosomy XX, więc nasiona powstałe w ten sposób są feminizowane. Jednak prawdopodobieństwo wystąpienia hermafrodytyzmu u tych osobników będzie stosunkowo wysokie.

Jak określić płeć rośliny konopi przed kwitnieniem?

Najlepszym sposobem dla hodowców marihuany na określenie płci roślin są żeńskie klony macierzyste, które są genetycznie identycznymi sadzonkami z odmiany macierzystej, można też kupić wysokiej jakości świeże feminizowane nasiona marihuany bezpośrednio w firmie Nukaseeds.

Niestety, nie można określić płci rośliny marihuany, patrząc tylko na nasiona.

Jeśli zaczynasz od zwykłych nasion marihuany, musisz wiedzieć, jakiej płci jest roślina i spróbować określić ją jak najszybciej. Hodowcy marihuany nie chcą spędzać dużo czasu nad rośliną tylko po to, by dowiedzieć się, że jest męska i muszą się jej pozbyć.

Wszystkie rośliny konopi ujawniają swoją płeć dopiero w fazie kwitnienia (drugie stadium życia, w którym rośliny marihuany wytwarzają kwiaty lub woreczki pyłkowe).

Istnieje kilka różnych metod określania płci młodych wegetatywnych roślin marihuany. Jednym z nich jest pobranie klonu młodej rośliny marihuany i zmuszenie go do rozpoczęcia kwitnienia. Płeć ujawniona przez klon wskazuje na płeć rośliny konopi, z której go pobrano.

Kolejną rzeczą, o której należy wiedzieć, jest to, że rośliny męskie zazwyczaj zaczynają kwitnąć wcześniej niż rośliny żeńskie. Jeśli masz wyższe rośliny, które wypuszczają nowe przyrosty przed mniejszymi, to te wyższe są prawdopodobnie męskie.

Dobrym sposobem na wczesne określenie płci rośliny marihuany jest obejrzenie kielicha przez bardzo cienkie szkło powiększające.

Jeśli kielich jest uniesiony na pędzie, prawdopodobnie jest to samiec. Jeśli kielich nie wystaje z pędu, prawdopodobnie jest to osobnik żeński.

Innym sposobem na określenie płci roślin marihuany jest obserwacja roślin, gdy mają 4-6 tygodni, ale trzeba wiedzieć, gdzie patrzeć.

To, czego szukasz, to „Kwiaty wstępne„. Są to małe części dorosłej płci rośliny marihuany, a gdy się je zobaczy, można określić, jakiej płci będzie roślina. Zwykle pojawiają się one w górnych partiach rośliny, bliżej światła.

Płeć rośliny marihuany można poznać po „przedkwiatkach”, które pojawiają się zwykle od momentu wykiełkowania rośliny, około 4-6 tygodnia.

Dla większości roślin konopi 4. tydzień jest jeszcze za wcześnie na wykrycie płci, ale dla prawie wszystkich roślin wegetatywnych wykrycie w 6. tygodniu jest zwykle wystarczające do określenia płci.

Przedpłaty męskie

Męskie rośliny marihuany zwykle ujawniają swoją płeć wcześniej niż rośliny żeńskie. Czy kiedykolwiek grałeś w karty? Czy wiesz, jak wygląda „pik”? Jest to podobny kształt do męskich narządów rozrodczych. Niektórzy porównują kształt gładkich woreczków pyłkowych do kształtu jajka.

Żeńskie kwiaty wstępne

Kielich żeński jest dłuższy i węższy niż kielich męski, czasami z tłustą spodnią stroną. Zwykle (ale nie zawsze) mają też 1-2 białe włoski (słupki) wystające z wierzchołka. Czasami potrzeba kilku dodatkowych dni, aby pojawiły się słupki.

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Published by Peca Sarm

08/06/2022
  1. Ten artykuł przypomniał mi czasy, kiedy jako mali chłopcy modliliśmy się, aby ze wszystkich nasion marihuany, które dostaliśmy od starszych kolegów, wyrosło jak najwięcej żeńskich roślin marihuany 😀 I ile razy kłóciliśmy się o to, czy uprawiamy męską czy żeńską roślinę marihuany 😀

Post a comment

Login
OR
Register
to make a comment