07/03/2022

Jak wykiełkować nasiona marihuany

Jak wykiełkować nasiona marihuany w ziemi, na serwetce i w wodzie.

Kiełkowanie nasion marihuany jest pierwszym krokiem na drodze do uzyskania roślin konopi. Jest to proces, w którym życie w nasieniu jest stymulowane i wyłania się w postaci pędu.

jak roślina marihuany wyrasta z nasion

3 podstawowe bodźce, które uruchamiają proces kiełkowania

Pierwszym z nich jest woda; w nasionach zachodzi proces zwany „łykaniem”, to znaczy, że nasiona wchłaniają wodę z otoczenia, kiedy to w końcu łupina nasienna pęka, a w niej rozszerza się zarodek.

Drugim czynnikiem, który jest niezbędny do rozpoczęcia kiełkowania jest powietrze. Dzięki temu zarodek ma wszystko, czego potrzebuje do fotosyntezy i pocenia się.

skiełkowane nasiona marihuany

Trzecim i ostatnim czynnikiem warunkującym kiełkowanie nasion konopi jest odpowiednia temperatura. Zarodek wewnątrz nasiona ma swój własny, niewielki zapas składników odżywczych, aby rozpocząć wzrost. Dlatego, aby wzrost mógł się rozpocząć, muszą być spełnione tylko trzy wyżej wymienione czynniki.

Kiedy nasiona marihuany postawią już pierwsze kroki na drodze życia, wykształcają mały korzeń, który przebija się przez pęknięcie w powłoce nasiennej.

W miarę wzrostu pojawiają się również dwa płatki macicy zwane liścieniami. Odsuwają one resztę okrywy nasiennej.

Nie próbuj usuwać skórki samodzielnie, prawdopodobnie wyrządzisz więcej szkody niż pożytku.

 liścienie nasion marihuany

Jak tylko pojawią się liście, ważne jest, aby dostarczyć nasionom jak najwięcej światła, aby umożliwić im rozpoczęcie procesu fotosyntezy, który wytwarza substancje potrzebne do dalszego wzrostu.

Istnieje kilka metod kiełkowania nasion marihuany, z których niektóre są lepsze od innych.

Początkującym zwykle zaleca się rozpoczęcie procesu kiełkowania od pięciu nasion z dziesięciu i pozostawienie kolejnych pięciu do wykiełkowania tydzień później. Jeśli pierwsze nasiona mają błędy spowodowane złą techniką kiełkowania, nadal będziesz miał nasiona, które mogą kiełkować bez błędów. Jeśli masz już wystarczające doświadczenie z poprzednich udanych prób, nie ma powodu, abyś nie pozwolił wszystkim nasionom wykiełkować od razu.

Ogólnie rzecz biorąc, nasiona konopi najlepiej kiełkują w temperaturze 21-27°C i potrzebują około 2-7 dni na wykiełkowanie.

Więcej porad:

Jeśli kupisz nasiona niskiej jakości (niedojrzałe), jest mało prawdopodobne, że będziesz miał dużą liczbę pomyślnie wykiełkowanych nasion, niezależnie od tego, jak bardzo jesteś doświadczony. Jedną z oznak złego materiału siewnego może być bardzo jasny kolor, ale może to również występować w sposób naturalny w niektórych rodzajach nasion – dlatego warto najpierw dowiedzieć się jak najwięcej informacji o gatunku, a następnie skontaktować się ze sprzedawcą, jeśli otrzymasz białe nasiona, nie spodziewając się ich.

Innymi przyczynami niepowodzenia w kiełkowaniu mogą być: złe pH, wysuszenie nasion, zła głębokość, przesycenie, uszkodzenia fizyczne lub słaba gleba. Należy również uważać na miejsce przechowywania nasion do kiełkowania.

Jeśli pozostawisz kiełkujące nasiona w glebie, oprzyj się pokusie odkrycia ich, aby sprawdzić, jak sobie radzą. Bez względu na to, ile czasu zajmie im wykiełkowanie. Przyniosłoby to więcej szkody niż pożytku – uszkodziłoby młode pędy.

Niektóre rodzaje marihuany mogą rosnąć z bardzo cienkich pędów. W takim przypadku należy podeprzeć pęd kijem, aż zgęstnieje. Nigdy nie używaj patyczków znalezionych na zewnątrz, ponieważ mogą one wprowadzić do nasion niepożądane substancje, takie jak pestycydy.

Jeśli szukasz świeżych nasion marihuany, sprawdź nasze odmiany marihuany w naszym banku nasion Nukaseeds.

Kiełkowanie nasion w glebie

sadzenie kiełkujących nasion marihuany za pomocą pęsety

Jest to jedna z najbardziej popularnych metod, tak jak chciała matka natura. Jeśli masz dobre, świeże nasiona, nie powinieneś mieć najmniejszego problemu.

Umieść nasiona na swoich miejscach w wilgotnej glebie. Jeśli to możliwe, używaj gleby przeznaczonej bezpośrednio do kiełkowania. Ma właściwą równowagę składników odżywczych, aby Twoje nasiona mogły się rozwijać. Zwykła gleba może zawierać mieszaninę zbyt wielu składników odżywczych i zanieczyszczeń, których nasiona nie potrzebują – można uszkodzić nasiona przez nadmierne nasycenie.

Umieść nasiona 3-5 mm poniżej gleby i starannie przykryj. Wystarczy utrzymywać glebę w stanie wilgotnym, więc należy uważać na podlewanie. Aby zapewnić stałą wilgotność gleby, można na nią nałożyć czystą plastikową pokrywę (np. odciętą butelkę od napoju). Umieść garnki w cieple i pozwól naturze wykonać swoją pracę.

Po kilku dniach zobaczysz łodygi z pierwszymi liśćmi, w tym momencie możesz usunąć plastikową pokrywę i przenieść doniczkę pod lampę lub miejsce z dużą ilością światła dziennego.

Kiełkowanie nasion w serwetce

Metoda ta polega na umieszczeniu nasion w wilgotnej serwetce papierowej, cienkiej ściereczce lub wacie (na tacy). Przykryj nasiona bardziej wilgotną watą lub ręcznikiem papierowym. Dobrym pomysłem jest przykrycie nasion tacą również od góry, używając pokrywy, aby utrzymać stałą wilgotność. Przenieś nasiona w ciepłe miejsce i pozwól im pracować.

kiełkowanie nasion konopi na namoczonej serwetce

W przypadku stosowania tej metody bardzo ważne jest, aby upewnić się, że nasiona nigdy nie wyschną – jeśli tak się stanie, obumrą lub ulegną uszkodzeniu, a cały proces kiełkowania nie powiedzie się. Sprawdzaj nasiona codziennie, aż pojawi się pierwszy korzeń. Gdy to się stanie, przenieś je bardzo ostrożnie na podłoże uprawowe.

Najlepszym sposobem na to jest prawdopodobnie użycie pęsety. Zdecydowanie upewnij się, że nie dotykasz korzenia w ogóle. Jest on bardzo delikatny i dotknięcie go może go uszkodzić i zabić całe nasiono.

Ta metoda może dać ci średni wskaźnik sukces kiełkowania, ale pamiętaj, że nasiona są narażone na różne wpływy przez cały czas i mogą zostać uszkodzone. Trzeba być bardzo ostrożnym.

Kiełkowanie w wodzie

Nie jest to bardzo popularna metoda, ale ma swoje zastosowanie, szczególnie w przypadku starszych nasion. Ponadto, dowiesz się o jakości nasion, ponieważ jeśli nasiona opadają na dno, oznacza to, że są one dobrej jakości i w odpowiednim wieku – są więc absolutnie idealne do sadzenia. Z drugiej strony, nasiona, które pozostają na powierzchni, są zdecydowanie złej jakości, zbyt stare i wyjątkowo nieodpowiednie do sadzenia i uprawy roślin marihuany.

zdrowe nasiona marihuany opadają na dno

Jeśli przechowujesz nasiona przez dłuższy czas, skórka stwardniała. W tym przypadku zastosowanie innych metod jest wyzwaniem, ponieważ nasiona będą musiały wchłonąć więcej wody. Przy tej metodzie nie jest to już takie zmartwienie.

Metoda ta polega na umieszczeniu nasion w słoiku z czystą wodą. Dzięki temu nasiona naprawdę wsiąkają w skórę, zmiękczając ją i wchłaniając wystarczającą ilość wody. Jednakże, nie może ono wchłaniać wody dłużej niż 24 godziny. Jeśli nasiona pozostaną w wodzie dłużej, istnieje ryzyko, że nie otrzymają wystarczającej ilości tlenu i obumrą. Po nasiąknięciu, umieścić go w glebie i postępować jak opisano powyżej.Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Peca Sarm

07/03/2022

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy