23/01/2023
Artykuły
Przewodniki

Jaka jest najlepsza temperatura i wilgotność w pomieszczeniu do uprawy?

Skuteczna uprawa konopi wymaga pewnych narzędzi, taktyk i technik. Dobrym początkiem jest znajomość optymalnej temperatury i wilgotności w pomieszczeniu do uprawy.

Idealna temperatura i wilgotność w pomieszczeniu do uprawy zależy od etapu życia rośliny. Klonowanie wymaga wyższej temperatury i wilgotności niż wzrost wegetatywny, a rośliny kwitnące również mają inne idealne warunki atmosferyczne. Aby opanować sztukę uprawy marihuany, najważniejszym składnikiem sukcesu jest wybór odpowiedniego środowiska w odpowiednim czasie. Jaka jest więc najlepsza temperatura i wilgotność w pomieszczeniu do uprawy?

Pomiar i zmiana temperatury i wilgotności

Aby prawidłowo zmierzyć temperaturę i wilgotność, potrzebujesz termometru i higrometru. Najlepiej jest zainwestować w urządzenie cyfrowe, które pokazuje aktualne wartości, a także wyższe i niższe, gdy nie ma cię w pomieszczeniu. Aby zwiększyć ciepło, potrzebujesz grzejnika, a aby zmniejszyć ciepło, potrzebujesz klimatyzatora. W zależności od wielkości pomieszczenia oraz tego, jak bardzo zmieniają się temperatury i wilgotność, urządzenia te można umieścić na zewnątrz lub wewnątrz pomieszczenia do uprawy. Do podnoszenia i obniżania wilgotności powietrza można używać nawilżacza i osuszacza. Większe pomieszczenia do uprawy mogą skorzystać z kontrolera, który wykorzystuje czujnik do monitorowania temperatury i wilgotności oraz włącza odpowiednie urządzenie do regulacji i utrzymania ich w ustalonych parametrach.

Klonowanie

ukorzeniony klon rośliny marihuany

Ponieważ sadzonki konopi najlepiej ukorzeniają się w ciepłych warunkach o dużej wilgotności, tanie tace z przezroczystymi plastikowymi kopułami sprawdzają się znakomicie. W chłodnych warunkach pod tacami należy umieścić matę grzewczą, aby utrzymać optymalną temperaturę 23 stopni Celsjusza i wilgotność względną 75-85%. Niezależnie od tego, gdzie i w jakim podłożu ukorzenisz swoje klony, ciepło i wysoka wilgotność powinny być na liście priorytetów. Klony, które są zbyt zimne lub zbyt suche, szybko zginą. Zbyt wysoka wilgotność (powyżej 90%) może również prowadzić do powstawania pleśni i gnicia. Dlatego w przezroczystej kopule plastikowej wytnij jeden lub dwa otwory wielkości ćwierćdolarówki, aby umożliwić ruch i cyrkulację powietrza.

Faza wegetatywna: Najlepsza temperatura w pomieszczeniu do uprawy

Najlepsza temperatura w pomieszczeniu do uprawy w fazie wegetatywnej to 22 stopnie Celsjusza. gdy światła są włączone w ciągu dnia i nie więcej niż 4 stopnie chłodniejsze w nocy, przy wilgotności względnej 45-55%. Dzięki tym ustawieniom rośliny mogą najlepiej przetwarzać światło na energię do wzrostu. Jest to czas, kiedy roślina tworzy liście i gałęzie oraz rozprzestrzenia swój system korzeniowy w podłożu. Jeśli jest zbyt zimno lub zbyt gorąco, wzrost zostaje zatrzymany, a ty ryzykujesz utratę roślin.

Faza kwitnienia: Najlepsza temperatura w pomieszczeniu do uprawy

cannabis-vegetative-meter

Najlepsza temperatura w pomieszczeniu do uprawy w fazie kwitnienia to 22 stopnie Celsjusza w ciągu dnia i nie więcej niż 6 stopni niższa w nocy. Jeśli uzupełniasz CO2, temperatura w ciągu dnia może wynosić około 24 stopni. W okresie kwitnienia należy obniżyć wilgotność względną do 35-45%, a w ostatnich tygodniach przed zbiorami nawet do 30%. Dzięki temu unikniesz problemów z pleśnią, gniciem kwiatów i grzybami, które mogą pojawić się przy wyższej wilgotności.

Suszenie i utwardzanie

przechowywane konopie - faza peklowania

Suszarnia jest miejscem, które należy uważnie obserwować. Pamiętaj, że podczas suszenia rośliny uwalniają dużą ilość wilgoci do pomieszczenia. Ważne jest usuwanie wilgotnego powietrza i utrzymywanie cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu, bez wentylatorów dmuchających bezpośrednio na zwisające gałązki, co może je przedwcześnie wysuszyć, spowodować ostry smak i poparzenia. Hodowcy w suchym klimacie, jak Kolorado, mają trudności z wydłużeniem czasu suszenia za pomocą nawilżaczy, natomiast hodowcy w bardziej wilgotnym klimacie, jak północna Kalifornia, używają osuszaczy do usuwania wody z powietrza, aby zapobiec tworzeniu się pleśni na kwiatach.

Idealna temperatura w suszarni wynosi 20 stopni, a wilgotność od 45 do 55 procent w ciemnym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Kannabinoidy, terpeny i flawonoidy mogą wyparować i zostać uwolnione w temperaturze powyżej 80 stopni, co wpływa na zapach, smak i moc kwiatów. W ciągu 6-10 dni gałązki powinny się łamać, a kwiaty z zewnątrz powinny przypominać popcorn. To właściwy moment, aby odciąć pojedyncze kwiaty z gałązek i umieścić je w słoikach, aby rozpocząć proces dojrzewania. Pozwól kwiatom dojrzewać w chłodnym (20 stopni) i ciemnym miejscu.

Wentylator jest głównie używany do ustawiania optymalnych wartości, tutaj możesz poznać rodzaje wentylatorów cyrkulacyjnych do uprawy w pomieszczeniach.

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Published by Sakul

23/01/2023

Post a comment

Login
OR
Register
to make a comment