20/01/2023
Artykuły
Zdrowie

Jedna czwarta osób cierpiących na ból przewlekły używa marihuany

To ciekawe odkrycie zostało dokonane przez naukowców z Uniwersytetu Michigan.

Czy marihuana może pomóc w leczeniu przewlekłego bólu?

Ból przewlekły

Po zalegalizowaniu medycznej marihuany w większości stanów kraju wzrosła liczba osób dorosłych sięgających po nią w celu leczenia przewlekłego bólu.

Tak wynika z nowych badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Michigan, opublikowanych w JAMA Network Open.

Naukowcy przebadali 1723 dorosłych, z których 96% (1663) wypełniło cały kwestionariusz.

Uniwersytet Michigan

Wśród nich „31.0% … osób dorosłych cierpiących na przewlekły ból przyznało, że kiedykolwiek używało marihuany do walki z bólem; 25.9% … zgłosili używanie marihuany w celu zwalczania przewlekłego bólu w ciągu ostatnich 12 miesięcy, oraz 23.2% … zgłosiło używanie marihuany w ciągu ostatnich 30 dni”. Uniwersytet Michigan napisali naukowcy.

Naukowcy poinformowali, że „ponad połowa dorosłych, którzy używali konopi indyjskich w leczeniu przewlekłego bólu, stwierdziła, że używanie marihuany doprowadziło do zmniejszenia stosowania opioidów na receptę, opioidów dostępnych bez recepty i leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, a mniej niż 1% stwierdziło, że używanie konopi indyjskich zwiększyło stosowanie tych leków”.

Mniej niż 50% respondentów stwierdziło, że używanie marihuany zmieniło ich sposób korzystania z niefarmakologicznych metod leczenia bólu” – czytamy w wynikach. „Wśród dorosłych z bólem przewlekłym w tym badaniu, 38,7% stwierdziło, że używanie marihuany doprowadziło do zmniejszenia częstotliwości korzystania z terapii fizycznej (5,9% stwierdziło, że doprowadziło to do zwiększenia liczby użytkowników), 19,1% stwierdziło, że doprowadziło to do zmniejszenia stosowania medytacji (23,7% stwierdziło, że spowodowało to wzrost użycia), oraz 26,0% stwierdziło, że doprowadziło to do zmniejszenia stosowania terapii poznawczo-behawioralnej (17,1% stwierdziło, że doprowadziło to do wzrostu użycia). ”

W trzydziestu siedmiu stanach USA funkcjonują programy dotyczące medycznej marihuany. Według nowego badania przeprowadzonego wśród dorosłych osób cierpiących na przewlekły ból w tych stanach, „3 na 10 przyznało, że używa marihuany do leczenia bólu”.

Stany Zjednoczone

Większość osób, które stosowały konopie w leczeniu przewlekłego bólu, stwierdziła, że konopie zastąpiły inne środki przeciwbólowe, w tym opioidy wydawane na receptę. Wysoki wskaźnik zastępowania marihuaną zarówno opioidów, jak i nieopioidów podkreśla znaczenie badań mających na celu wyjaśnienie skuteczności i potencjalnych efektów ubocznych marihuany w leczeniu bólu przewlekłego.” – napisali badacze. „Nasze wyniki sugerują, że prawo stanowe dotyczące marihuany umożliwiło dostęp do marihuany jako środka przeciwbólowego pomimo braku wiedzy na temat jej stosowania jako środka przeciwbólowego. Ograniczenia obejmują potencjalne błędy w doborze próby i raportowaniu własnym, chociaż NORC AmeriSpeak stosuje najlepsze praktyki rekrutacji opartej na prawdopodobieństwie, oraz zmiany w leczeniu bólu spowodowane innymi czynnikami (np. wymuszona redukcja dawki opioidów)..”

Możesz również obejrzeć film Demistifying Medicine McMaster

Wyniki badań stanowią kolejną zachętę dla obrońców, którzy mają nadzieję, że pacjenci będą nadal szukać leczenia za pomocą marihuany, a nie silnie uzależniających leków na receptę.

Według Centrum Kontroli i Prewencji Chorób „w latach 1999-2020 ponad 564 000 osób zmarło z powodu przedawkowania jakiegokolwiek opioidu, w tym opioidów dostępnych na receptę i nielegalnych”.

CDC stwierdza, że „wzrost liczby zgonów spowodowanych przedawkowaniem opioidów można podzielić na trzy odrębne fale.

Pierwsza fala rozpoczęła się wraz ze wzrostem liczby recept na opioidy w latach 90. XX wieku, a liczba zgonów spowodowanych przedawkowaniem opioidów na receptę (naturalnych i półsyntetycznych opioidów oraz metadonu) rośnie co najmniej od 1999 roku” – czytamy w komunikacie CDC. „Druga fala rozpoczęła się w 2010 roku wraz z gwałtownym wzrostem liczby zgonów spowodowanych przedawkowaniem heroiny. Trzecia fala rozpoczęła się w 2013 roku wraz ze znacznym wzrostem liczby zgonów spowodowanych przedawkowaniem opioidów syntetycznych, szczególnie tych związanych z nielegalnie produkowanym fentanylem. Rynek nielegalnie produkowanego fentanylu stale się zmienia i można go znaleźć w połączeniu z heroiną, pigułkami i kokainą.”

Mark C. Bicket, M.D., Ph.D.

Mark Bicket jeden z autorów nowego badania, który jest również adiunktem na Wydziale Anestezjologii i współdyrektorem Michigan Opioid Prescribing Network, powiedział, że „…Fakt, że pacjenci zgłaszają, że marihuana zastępuje leki przeciwbólowe w takim stopniu, podkreśla potrzebę badań nad korzyściami i zagrożeniami związanymi z używaniem marihuany w leczeniu przewlekłego bólu.

animowane logo nukaseeds

Jeśli chcesz spróbować wysokiej jakości nasion marihuany, zapoznaj się z naszą ofertą.

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Published by Blood

20/01/2023

Post a comment

Login
OR
Register
to make a comment