21/03/2022

Konopie i metoda uprawy aeroponicznej

Hydroponiczne systemy uprawy konopi są bardzo dobrze znane, a w dzisiejszym artykule przedstawimy bardziej szczegółowo system uprawy aeroponicznej.

Aeroponika to najnowocześniejsza, ale i najdroższa metoda uprawy roślin – w tym marihuany. Jest to sposób na to, by uprawa konopi stała się bardziej przyjazna dla środowiska i wydajna. Poniżej dowiesz się, jak działa ta metoda uprawy i w jakich warunkach się opłaca.

Historia aeroponiki

system aeroponiczny i rośliny konopi

Aeroponika to metoda uprawy roślin bez gleby. Pierwsze ogrody bezglebowe powstały w latach 20. ubiegłego wieku. Naukowcy stwierdzili, że łatwiej jest oglądać i badać system korzeniowy, gdy nie jest on ukryty w glebie. Aeroponika, podobnie jak inne metody uprawy w pomieszczeniach, hydroponika i akwaponika, przez kolejne 50 lat pozostawała jedynie w warunkach laboratoryjnych. W latach 70. zaczęto ją wykorzystywać do upraw komercyjnych i hobbystycznych.

Co to jest aeroponika

funkcja aeroponiczna

W systemie uprawy aeroponicznej rośliny są zawieszone w zamkniętym lub półzamkniętym środowisku, zwanym komorą aeroponiczną. Korzenie zwisają swobodnie za przegrodą z pianki i otrzymują składniki odżywcze ze strumienia roztworu wodnego. Liście i owoce (w przypadku konopi – pąki) są oddzielone od korzeni systemem wspierającym, który obejmuje nieprzepuszczalną piankę wokół łodygi.

mała roślina konopi w systemie aeroponicznym

Najlepiej byłoby, gdyby komora aeroponiczna była hermetycznie zamknięta, aby zapobiec przedostawaniu się szkodników i chorób. Ponieważ korzenie w komorze są widoczne, hodowca ma lepszy wgląd w stan zdrowia rośliny i szybciej zauważa, kiedy konieczne jest podjęcie działań. Zatem ogólnie rzecz biorąc, rośliny uprawiane aeroponicznie są zdrowsze.

Niestety, żaden system nie jest w 100% zamknięty, dlatego pomieszczenia do uprawy aeroponicznej nadal muszą być monitorowane pod kątem obecności szkodników i chorób. Korzenie są bardzo wrażliwe w aeroponice, więc gdyby komora aeroponiczna została zanieczyszczona, cała uprawa mogłaby ulec zniszczeniu. Należy także bardzo uważać na temperaturę wody w pożywce, która w wyższych temperaturach może zabić rośliny. Największym zagrożeniem dla systemów aerodynamicznych są mszyce i zgnilizna korzeni.

Korzyści płynące z aeroponiki

roślina i korzenie konopi w doniczce aeroponicznej
  • Systemy aeroponiczne znacznie zmniejszają zużycie wody i nawozów.
  • Zajmują mniej miejsca niż gleba, ponieważ korzenie nie muszą tak bardzo walczyć o przestrzeń.
  • Systemy aeroponiczne są wydajne. rośliny są silniejsze, zdrowsze i bardziej żywotne.

Wady aeroponiki

Oczywiście aeroponika przynosi nie tylko korzyści.

  • Cena. Jedną z wad jest to, że aeroponika jest obecnie najdroższą metodą uprawy marihuany. Nie jest więc wykorzystywana do upraw na dużą skalę. Przynajmniej jeszcze nie teraz.
  • System aeroponiczny wymaga, aby rośliny miały stały dostęp do rozpylonej wody i światła. Przerwa w dostawie prądu może mieć fatalne skutki, dlatego należy zaopatrzyć się w zapasowe źródło zasilania dla i tak już drogiego systemu.
  • Aeroponika nie jest przeznaczona dla początkujących.

Czy aeroponika zmieni branżę konopi?

rozwiązania do uprawy w aeroponice

Przestawienie się na aeroponikę nie jest ani łatwe, ani tanie, ale w dłuższej perspektywie jest to świetna inwestycja. Firmy starają się znaleźć sposoby na ograniczenie kosztów początkowych i wymaganej wiedzy specjalistycznej.

Dla hodowców-hobbystów dostępnych jest już wiele systemów aeroponicznych, wystarczy poszukać ich w renomowanych sklepach hydroshopowych.

Gdyby więcej firm zaczęło stosować systemy aeroponiczne, przemysł konopny stałby się bardziej ekologiczny, a marihuana byłaby wyższej jakości. W rezultacie cena marihuany dla konsumenta końcowego również mogłaby się obniżyć ze względu na niższe koszty ogólne.

Stosowanie aeroponiki jest niewątpliwie korzystne dla producentów i ich konsumentów.

Odmiana nasion Paradox bardzo dobrze nadaje się do uprawy aeroponicznej i można ją kupić TUTAJ.

Źródło artykułu: softsecrets.com

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Kotelnik

21/03/2022

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy