21/02/2023
Artykuły
Zdrowie

Konopie mogą pomóc osobom cierpiącym na migrenę

Czy cierpisz na migreny? Jeśli tak, to powinieneś wiedzieć, że marihuana może pomóc osobom cierpiącym na migrenę.

Czym dokładnie jest migrena?

atak migreny
Konopie mogą pomóc osobom cierpiącym na migrenę

Migrena dotyka około 15% ludzi na całym świecie. Migrena jest częstym zaburzeniem neurologicznym charakteryzującym się nawracającymi bólami głowy, które zazwyczaj dotyczą jednej strony głowy, są pulsujące, mogą mieć natężenie od umiarkowanego do silnego i mogą trwać od kilku godzin do trzech dni. Objawy niezwiązane z bólem głowy obejmują nudności, wymioty i wrażliwość na światło, dźwięk lub zapach. Ból jest zwykle pogorszony przez aktywność fizyczną podczas ataku, chociaż regularne ćwiczenia mogą zapobiec przyszłym atakom. Aura występuje nawet u jednej trzeciej osób cierpiących na tę chorobę: Jest to zwykle krótki okres zaburzeń widzenia, wskazujący na to, że ból głowy ma wkrótce wystąpić. Czasami aura może wystąpić przy niewielkim lub żadnym bólu głowy, ale nie u każdego występuje ten objaw. Uważa się, że migreny są spowodowane mieszanką czynników środowiskowych i genetycznych. Około dwie trzecie przypadków występuje rodzinnie. Zmiana hormonów może również odgrywać rolę, ponieważ migreny dotykają nieco więcej chłopców niż dziewcząt przed okresem dojrzewania i dwa do trzech razy więcej kobiet niż mężczyzn. W czasie ciąży i po menopauzie ryzyko wystąpienia migreny zwykle maleje. Mechanizmy leżące u podstaw tego zjawiska nie są w pełni znane. Uważa się jednak, że są one związane z nerwami i naczyniami krwionośnymi mózgu.

Migrena objawia się zwykle samoograniczającymi się, nawracającymi silnymi bólami głowy, którym towarzyszą objawy autonomiczne. U około 15-30% chorych na migrenę występują epizody z aurą, a często także epizody bez aury. Nasilenie bólu, czas trwania bólu głowy i częstotliwość ataków są różne.Atak migreny, który trwa dłużej niż 72 godziny nazywany jest statusem migrainosus.

Fazy napadu migreny

 • prodrom, który występuje na kilka godzin lub dni przed bólem głowy
 • Aura, która bezpośrednio poprzedza ból głowy
 • Faza bólu, znana również jako faza bólu głowy
 • Postdrom, czyli efekty odczuwane po zakończeniu ataku migreny

Jak marihuana może pomóc osobom cierpiącym na migrenę

Marihuana od dawna jest stosowana w leczeniu migreny, ale dopiero w ostatnich latach naukowcom udało się dotrzeć do sedna sprawy. Nowe badanie opublikowane w tym tygodniu przez Skaggs School of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences na University of Colorado badało efekty wdychanej i przyjmowanej marihuany u osób cierpiących na migrenę, a wyniki potwierdziły to, co ujawniły wcześniejsze badania.

Badacze przeanalizowali raporty od 121 dorosłych uczestników i zebrali następujące dane:

 • Średnia liczba migrenowych bólów głowy zmniejszyła się z 10,4 miesięcznie do 4,6.
 • Prawie 40 % badanych zgłosiło pozytywne efekty
 • 19,8% badanych stwierdziło, że medyczna marihuana pomaga zapobiegać migrenom
 • 11,6% badanych stwierdziło, że marihuana powstrzymała migrenowe bóle głowy
 • Około 85% badanych zgłosiło, że podczas używania marihuany miało mniej ataków migreny w miesiącu.
 • Około 12% nie zauważyło zmian w częstotliwości migreny po zastosowaniu marihuany.
 • Tylko około 2% doświadczyło wzrostu częstotliwości migren.
 • Metody inhalacyjne wydawały się mieć najszybszy efekt i najprawdopodobniej powstrzymywały migrenowe bóle głowy. Zgodnie z oczekiwaniami, jadalna marihuana potrzebowała więcej czasu, aby zadziałać i była bardziej narażona na negatywne skutki uboczne, takie jak senność i nadmierna euforia (zgłoszone przez 11,6% uczestników).

Poprzednie badania próbowały zrozumieć, dlaczego marihuana pomaga na migreny, podając niedobór endokannabinoidów i aktywację receptorów CB2 jako możliwe wyjaśnienia. To konkretne badanie nie pomogło odpowiedzieć na te pytania, ale dodało do rosnącej liczby badań wspierających stosowanie konopi jako leku na migrenę fakt, że ponad 85% uczestników zauważyło zmniejszenie częstotliwości migreny. Kolejnym wyzwaniem w tym obszarze badań jest określenie, które kannabinoidy, odmiany konopi i metody dostarczania są najbardziej skuteczne w leczeniu bólów głowy i migreny. W międzyczasie musimy nadal polegać głównie na dowodach anegdotycznych.

Badanie: Marihuana może zmniejszyć objawy migreny – ABC news

Powiązane artykuły z Cannabis może pomóc osobom cierpiącym na migrenę :

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Published by Sakul

21/02/2023

Post a comment

Login
OR
Register
to make a comment