09/03/2023

Korzyści z 3 terpenów konopi: Myrcene, linalool i bisabolol

Przyjrzyjmy się 3 podstawowym terpenom konopi – Myrcene,Linalool,Bisabolol i ich specyfice.

Terpeny w konopiach indyjskich

Terpeny konopi to pachnące olejki eteryczne wydzielane w różnych stężeniach w różnych odmianach konopi, obok kannabinoidów takich jak THC i CBD. To właśnie te związki nadają odmianom konopi charakterystyczne aromaty i smaki, takie jak jagodowy, sosnowy, ananasowy i diesel. Oprócz wpływu na aromat i smak, istnieją pewne dowody sugerujące, że mogą one również modyfikować działanie konopi. W miarę jak konopie stają się coraz bardziej powszechne, terpeny zaczynają wzbudzać zainteresowanie konsumentów bardziej niż kiedykolwiek. Podczas gdy w centrum uwagi znajdują się głównie kannabinoidy, liczba wyszukiwań internetowych związanych z terpenami stale rośnie.

Podczas gdy ponad 200 różnych terpenów może występować w różnych stężeniach w danej odmianie, istnieje około 10 podstawowych terpenów konopi, które występują najczęściej w najwyższych stężeniach, oraz około 20 innych wtórnych terpenów konopi, które występują w niższych stężeniach. Myrcene i linalool należą do podstawowych terpenów w konopiach, natomiast bisabolol jest przez niektórych uważany za terpen podstawowy, a przez innych za terpen wtórny. Wszystkie te terpeny konopi mają unikalne działanie.

1. Myrcene

Myrcene - mango

Myrcene (lub β-myrcene) jest terpenem często występującym w znacznych ilościach w olejkach eterycznych wielu roślin, takich jak chmiel, liście laurowe, mango i mirt (od którego bierze też swoją nazwę). Myrcene jest wytwarzany przez wiele odmian konopi, a niektóre badania na modelach gryzoni sugerują, że może mieć działanie uspokajające. Myrcene można również znaleźć w mango. Niepotwierdzone dowody sugerują, że zjedzenie dojrzałego mango przed spożyciem konopi może wzmocnić lub przedłużyć psychoaktywne działanie konopi; niektórzy sugerują, że jest to spowodowane stężeniem mircenu w owocu, który jest naturalnie działa synergicznie z THC i pozwala kannabinoidom łatwiej przekraczać barierę krew-mózg.

Działanie i korzyści płynące z myrcenu:

 • Przeciwzapalne
 • Analgetyki (uśmierzanie bólu)
 • Antybiotyk
 • Środki uspokajające
 • Antymutagen

2. Linalool

Linalol - lawenda

Linalool jest naturalnym terpenem występującym w wielu kwiatach i przyprawach, w tym w bazylii, lawendzie i kolendrze. Ma złożony, ale delikatny kwiatowy aromat i chociaż jego efekty są liczne, jest jedną z najczęściej stosowanych substancji do redukcji stresu. Od czasów starożytnych ludzie wdychali zapach niektórych roślin, z których wiele zawiera linalool, aby pomóc obniżyć poziom stresu, zwalczyć stany zapalne i depresję.

Linalool był przedmiotem licznych badań, w tym ostatniego, w którym naukowcy pozwolili szczurom laboratoryjnym wdychać linalool podczas wystawiania ich na działanie warunków stresowych. Stwierdzono, że linalol obniża wysoki poziom stresu w układzie odpornościowym do warunków zbliżonych do normalnych. Oprócz zastosowania jako substancja zapachowa w produktach takich jak mydła, detergenty, szampony i kremy, linalool jest również używany jako odczynnik chemiczny. Jednym z produktów linalolu jest witamina E. Linalool jest również stosowany jako środek owadobójczy przeciwko pchłom i karaluchom.

Działanie i korzyści wynikające z zastosowania linalolu :

 • Przeciwdziałanie lękom
 • Lek przeciwdepresyjny
 • Środki uspokajające
 • Przeciwzapalne
 • Antyepileptyczne
 • Analgetyk

3. Bisabolol

annabis terpenes - bisabolol - rumianek

Terpenowy bisabolol (znany również jako α-Bisabolol lub levomenol) to zapachowy związek chemiczny wytwarzany przez kwiat rumianku i inne rośliny, takie jak drzewo candeia w Brazylii. Jest on również wytwarzany przez różne odmiany konopi. Bisabolol ma słaby słodki kwiatowy aromat i jest stosowany w różnych perfumach. Jest również stosowany od setek lat w kosmetyce ze względu na swoje właściwości lecznicze dla skóry, w tym redukcję zmarszczek, sprężystość skóry i naprawę skóry uszkodzonej przez słońce. Bisabolol znany jest ze swoich właściwości przeciwpodrażnieniowych, przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych.

Działanie i korzyści wynikające z zastosowania bisabololu:

 • Przeciwzapalne
 • Przeciwdziałanie podrażnieniom
 • Antyoksydant
 • Antybakteryjne
 • Analgetyk

Powiązane artykuły :

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Sakul

09/03/2023

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy