29/03/2022

Kwasy dobroczynne konopi i ich działanie

Nawozy nie zawsze są gwarancją dobrych zbiorów. Kwasy są również korzystne dla roślin i dziś dowiesz się więcej na ich temat.

rośliny konopi i kwasy

Słowo kwas wywołuje negatywne skojarzenia, więc w połączeniu z roślinami konopi indyjskich można spodziewać się większych problemów. Ale jest wręcz przeciwnie. Kwasy organiczne są naturalnym składnikiem roślin. Pełnią one na przykład rolę hormonów roślinnych lub witamin. Zwłaszcza w przypadku uprawy w pomieszczeniach zamkniętych rośliny (w tym marihuana) mogą potrzebować czegoś w rodzaju „suplementu diety”. W tym artykule dowiesz się, jakimi kwasami możesz suplementować swoje rośliny i jak to robić.

Kwas abscysynowy

Ma skrót ABA i jest także nazywana abscyzyną II lub dorminą. Jest to fitohormon o działaniu hamującym. Oznacza to, że spowalnia wzrost rośliny konopi do okresu spoczynku. Jego poziom wzrasta, gdy roślina jest narażona na negatywne wpływy środowiska, takie jak susza, mróz, gwałtowne zmiany temperatury i obecność metali ciężkich w glebie.

Jak działa kwas abscysynowy:

  • ABA zatrzymuje podziały komórkowe, gdy na zewnątrz panuje mróz. W ten sposób roślina konopi przestaje rosnąć.
  • Gdy ABA jest wytwarzany w pąkach marihuany znajdujących się na szczycie łodygi, jego obecność powoduje, że komórki w liściach zaczynają tworzyć łuski. Dzięki temu pąki konopi są chronione, gdy na zewnątrz jest zimno.
  • I odwrotnie, ABA nie spowalnia wzrostu korzeni, ale go przyspiesza. Dzięki temu roślina ma więcej możliwości pobierania wody i składników odżywczych ze słabo odżywionej gleby.

Podsumowując, kwas abscysynowy pomaga roślinom przetrwać suszę i nietypowe warunki. Jeśli dostarczysz go roślinie podczas uprawy, będzie ona bardziej produktywna i silniejsza. Z tego powodu ABA jest składnikiem wielu nawozów.

Kwas askorbinowy (witamina C)

zdrowe liście konopi i witamina c

Rośliny potrzebują witaminy C, ponieważ zwiększa ona ich zdolność do radzenia sobie ze stresem związanym z promieniowaniem UV i suszą. Witamina C działa również jako przeciwutleniacz i chroni rośliny przed ozonem, który powstaje z tlenu i zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu podczas silnego nasłonecznienia. Ozon może przenikać do liści roślin i niszczyć je, jeśli nie zareagują obecne w nich przeciwutleniacze. Witamina C pomaga również utrzymać w tkankach roślinnych azotany, niezbędne do prawidłowego wzrostu.

Rośliny mogą same wytwarzać witaminę C. Można jednak dostarczać je z produktów kupowanych, które często zawierają dodatek fruktozy, melasy i innych cukrów. Stosować w ostatnich kilku tygodniach wzrostu. Dzięki kwasowi askorbinowemu roślina wytwarza cięższe, gęstsze kwiatostany, a produkt końcowy ma większą masę i bardziej intensywny smak.

Suplementacja witaminą C jest niezbędna, zwłaszcza w przypadku uprawy konopi w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie rośliny są wystawione na działanie bardzo intensywnego światła i ciepła.

Kwas salicylowy

Kwas salicylowy i rośliny konopi

Jest to fitohormon, który pomaga w fotosyntezie, oddychaniu i pobieraniu jonów. Pośredniczy także w obronie roślin przed patogenami, produkując białka i inne metabolity obronne.

Kwas salicylowy wspomaga kiełkowanie nasion, kwitnienie i dojrzewanie pąków. Jednak zbyt wysokie stężenie może mieć odwrotny skutek.

Suplementacja kwasem salicylowym zwiększy ogólnoustrojową odporność roślin konopi. Oznacza to, że roślina będzie miała większe możliwości obronne, co zmniejszy zapotrzebowanie na pestycydy. Kwas salicylowy stosuje się w formie oprysku, przez moczenie lub dodanie do kompostu lub stymulatorów wzrostu korzeni.

Kwas foliowy (witamina B9)

liście konopi i dna

Jego zadaniem jest pomoc roślinom w tworzeniu DNA i RNA, czyli kwasów nukleinowych, które przekazują informację genetyczną do komórek roślinnych. Ponadto kwas foliowy ułatwia metabolizm węglowodanów, białek i lipidów. Krótko mówiąc, kwas foliowy sprawi, że rośliny konopi będą większe, bardziej krzaczaste i zdrowsze.

Kwas foliowy można podawać roślinom za pomocą konewki lub sprayu. Ulega on szybkiemu rozkładowi, gdy roślina jest wystawiona na działanie ekstremalnego światła. Dlatego rośliny uprawiane w pomieszczeniach zamkniętych z pewnością skorzystają z dodatkowego zaopatrzenia.

Źródło artykułu: https://softsecrets.com/

Logo eksplozji nasion nuka

Opublikowany przez Kotelnik

29/03/2022
Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Więc napisz coś!

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy