01/06/2022

Leczenie konopiami indyjskimi poprawia jakość życia i pomaga w walce z bólem

Leczenie konopiami indyjskimi pod nadzorem lekarza wiąże się z poprawą jakości życia. W tym artykule przeczytasz o dużym badaniu, które to potwierdza.

To zakrojone na szeroką skalę badanie prospektywne zostało przeprowadzone przez międzynarodowy zespół renomowanych naukowców ze Stanów Zjednoczonych i Izraela (jednym z autorów jest Raphael Mechoulam, ojciec nauki o konopiach indyjskich). W badaniu wzięło udział około 10 000 pacjentów oficjalnie leczonych konopiami indyjskimi.

badania nad konopiami indyjskimi olej z nasion nuka

Celem badania było sprawdzenie, jakie grupy osób są leczone konopiami oraz czy terapia ta jest bezpieczna i skuteczna. Badacze obserwowali pacjentów stosujących konopie przez sześć miesięcy, aby sprawdzić, jakie skutki uboczne wystąpiły, jak silne były i jak pacjenci sobie z nimi radzili. Jeśli chodzi o skuteczność, za podstawową miarę „sukcesu” leczenia uznano co najmniej umiarkowaną poprawę stanu pacjenta bez konieczności zaprzestania używania konopi indyjskich z powodu poważniejszych skutków ubocznych.

Badania nad medyczną marihuaną

Reprezentacja grup pacjentów leczonych konopiami indyjskimi przedstawiała się następująco: „Większość pacjentów cierpiała z powodu nowotworów (49,1%) i nieokreślonego bólu (29,3%). Średni wiek pacjentów wynosił 55 lat, obie płcie były reprezentowane w równym stopniu (z niewielką przewagą mężczyzn), a około jedna trzecia zgłosiła wcześniejsze doświadczenia z konopiami indyjskimi.”

znak zdrowia z liściem na górze

Po sześciu miesiącach obserwacji autorzy stwierdzili, że mniej niż 20% pacjentów zmarło, a kolejne 17% przedwcześnie przerwało leczenie. Objawy uboczne zaobserwowano u 34% uczestników, jednak nie były one ciężkie (zawroty głowy, zwiększony apetyt, senność i działanie psychotropowe). Ogólnie rzecz biorąc, autorzy badania uznali leczenie za skuteczne u ponad 70% pacjentów po 6 miesiącach. Wpływ na to miały takie czynniki, jak palenie papierosów, wcześniejsze doświadczenia z konopiami indyjskimi, fakt, czy pacjenci aktywnie prowadzili samochód lub pracowali, a także ich wiek.

Autorzy podsumowują badania stwierdzeniem: „Stwierdziliśmy, że leczenie konopiami indyjskimi pod nadzorem medycznym wiąże się z poprawą jakości życia, złagodzeniem bólu i brakiem poważnych skutków ubocznych„.

Link do pełnego wyniku badania

Tłumaczenie ze źródła: magazin-legalizace.cz

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Kotelnik

01/06/2022

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy