27/12/2021
Artykuły
Prawodawstwo

Legalizacja marihuany na Malcie – uprawa i używanie marihuany wreszcie legalne

Legalizacja marihuany na Malcie to poważna sprawa. Użytkownicy będą mogli legalnie posiadać i uprawiać marihuanę oraz kupować nasiona. Więc jak to będzie?

Jest to historyczna chwila. Malta jest pierwszym państwem członkowskim UE, które zalegalizowało uprawę marihuany na własny użytek. Jak to będzie wyglądać i czego mogą oczekiwać użytkownicy marihuany w przyszłości. W domu można uprawiać 4 rośliny. Na zewnątrz możesz mieć przy sobie do 7 gramów, a w domu możesz mieć do 50 gramów suchej marihuany. Pięćdziesiąt gramów to niewiele, ale sam fakt, że możesz legalnie przechowywać marihuanę doprowadzi do tego, że ilość buds, które możesz trzymać w domu, będzie właściwie nieograniczona.

Co oznacza legalizacja marihuany?

Osoba dorosła będzie mogła bezkarnie uprawiać do 4 roślin marihuany i posiadać przy sobie maksymalnie 7 gramów. Niestety, nie obędzie się to bez pewnych ograniczeń.

legalizacja marihuany na Malcie

Palenie w miejscach publicznych jest nadal nielegalne, podobnie jak palenie marihuany przy nieletnich. Za te wykroczenia możesz zostać ukarany. Posiadanie więcej niż siedmiu gramów marihuany może skutkować grzywną w wysokości 100 euro. Za palenie w miejscu publicznym grozi mandat w wysokości 235 euro, a jeśli robisz to przy nieletnim, kara może wynieść nawet 500 euro.

Samo głosowanie odbyło się stosunkiem głosów 36 do 27 za legalizacją. Według Ministra Owena Bonnici, jest to bardzo ważny krok, który pomoże osobom z chorobami medycznymi legalnie otrzymać marihuanę. Ci, którzy używają marihuany rekreacyjnie, będą mogli nabyć ją legalnie, bez obawy przed oskarżeniami i grzywnami. Wszystko jednak musi być zgodne z prawem.

Opozycja twierdzi jednak, że to posunięcie nie będzie początkiem końca czarnego rynku marihuany, ale wzmocni go i da zorganizowanej przestępczości więcej środków, aby wejść na rynek „legalnie” i w ten sposób zapewnić sobie wzbogacenie się.

Bonnici twierdzi jednak, że akt legalizacji przyniesie największe korzyści osobom, które używają marihuany wyłącznie jako lekarstwa. Pod względem prawnym jest to wystarczająco trudne, a nikogo nie obchodziło, że używanie marihuany było dla niektórych kwestią życia i śmierci. Dobrze więc, że to się zmieni.

Legalizacji będzie towarzyszyć utworzenie instytucji, które będą odpowiedzialne za dystrybucję nasion konopi i innych produktów z konopi. W ten sposób rynek zostanie uregulowany. Jednak przyszły klient będzie mógł być umieszczony tylko w jednej takiej bazie danych.

Jak reszta świata radzi sobie z prawem dotyczącym konopi?

kawiarnia z neonami

Podobnie jak Malta, inne państwa członkowskie mają podobne zamiary. Należą do nich Niemcy, Szwajcaria i Luksemburg. Tutaj w przyszłości ma powstać legalny rynek.

Nie stało się to jednak tak po prostu. Być może pamiętają Państwo zeszłoroczne wydarzenie, kiedy to Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała konopie indyjskie za rośliny o właściwościach leczniczych. To otworzyło oczy wielu krajom. Reszta świata również inaczej patrzy na konopie indyjskie, ale to byłaby długa historia.

Czy wiesz, że marihuana jest technicznie nielegalna w Holandii? Wydaje się to głupie, ale tak jest naprawdę. Dlatego też w całej Holandii są kawiarnie, w których panuje wysoki poziom tolerancji. Włochy będą miały referendum w sprawie marihuany w przyszłym roku. Republika Południowej Afryki, Meksyk, Portugalia, Jamajka i niektóre stany USA mają podobną sytuację jak Malta.

Tak dla przypomnienia, pierwszym krajem, który w pełni zalegalizował marihuanę, był Urugwaj w 2013 roku, a następnie Kanada w 2018 roku.

Możemy więc tylko mieć nadzieję, że legalizacja marihuany na Malcie pójdzie dobrze i że reszta Europy i świata dostrzeże korzyści płynące z legalizacji marihuany 🙂

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Published by Peca Sarm

27/12/2021

Post a comment

Login
OR
Register
to make a comment