08/12/2021
Artykuły
Prawodawstwo

Legalizacja marihuany w Niemczech – użytkownicy mogą się cieszyć

Legalizacja marihuany puka do drzwi Niemiec. Najpierw rynek marihuany leczniczej, a teraz to. Jesteście ciekawi, jak to się skończy?

Legalizacja marihuany w Niemczech jest tematem od październikowych wyborów, kiedy to nowa koalicja negocjowała skład kolejnego rządu. Po zawarciu umowy koalicyjnej potwierdzono, że zamiar zalegalizowania trawki nie jest już tylko marzeniem.

legalizacja marihuany w niemczech

Przedmiotem regulacji będzie głównie sprzedaż marihuany w licencjonowanych sklepach dla dorosłych. Po czterech latach nastąpiłby przegląd ustawy w celu zbadania jej skutków społecznych. Nowy rząd będzie również dążył do rozszerzenia uprawnień w zakresie kontroli narkotyków, związanego z tym ograniczenia potencjalnych szkód i wreszcie do zaostrzenia przepisów dotyczących wprowadzania do obrotu alkoholu, tytoniu i konopi indyjskich.

Żadne dalsze informacje nie zostały podane do publicznej wiadomości.

Chociaż nowy rząd koalicyjny popiera reformę konopi, nie gwarantuje łatwej drogi do legalizacji. Widać jednak znaczny postęp. Nowy rząd pokazuje, że legalizacja marihuany może przynieść coś dobrego i nadzieję na dobrą przyszłość. Poprzedni rząd pod przewodnictwem konserwatywnej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) Angeli Merkel sprzeciwiał się legalizacji.

Co dalej?

Łóżko z automatycznie kwitnącą marihuaną

Według agencji badań rynkowych Prohibition Partners, rząd będzie kontrolował jedynie Bundestag i z pewnością będzie potrzebował zgody Bundesratu, drugiej izby niemieckiego rządu.

„Poprzednie próby próbnej legalizacji marihuany, takie jak w Berlinie w 2016 roku, zostały zablokowane przez federalnych regulatorów na podstawie tego, że zmiany w niemieckiej ustawie o środkach odurzających wymagają większościowego poparcia obu tych izb rządowych”.,” zgodnie z wpisem na blogu w zeszłym tygodniu. „Obecnie Bundesrat jest zdominowany przez interesy konserwatywne, choć zwolennicy mają nadzieję, że zmieni się to w ciągu najbliższego roku lub dwóch, gdy zmniejszy się dominacja CDU Angeli Merkel w niemieckich krajach związkowych”.

Agencja powiedziała, że specyfikacje planów legalizacji będą również kluczowe w określeniu charakteru nowo legalnego rynku marihuany dla dorosłych. Nie będzie to jednak pierwszy legalny rynek. Weźmy na przykład medyczną marihuanę. Od 2017 roku, kiedy ten rodzaj marihuany został zalegalizowany, Niemcy stały się największym rynkiem w Europie.

Niemiecki plan legalizacji może być pierwszym w Unii Europejskiej, wraz z Luksemburgiem, który ma plany zmiany legalizacji marihuany.

Legalizacja marihuany – jakie będą skutki?

Niemiecki Senat zatwierdza legalizację marihuany

Nie wiadomo jeszcze, co dokładnie może się wydarzyć w sferze społecznej, ale aspekt ekonomiczny już z samych szacunków wygląda bardzo obiecująco.

Instytut Ekonomii Konkurencji w Düsseldorfie (DICE) na Uniwersytecie Heinricha Heinego w Düsseldorfie dla Niemieckiego Stowarzyszenia Konopnego (DHV) obliczył, ile Niemcy zarobią na legalizacji marihuany i ile zaoszczędzą na niektórych rzeczach. Jest to oszałamiająca kwota 4,7 mld euro. To rzeczywiście bardzo duża suma. Największe korzyści finansowe przyniósłby podatek od konopi indyjskich – dokładnie 1,8 mld euro.

Wspaniałe jest również to, że wraz z legalizacją pojawia się duża liczba miejsc pracy. Będzie to ponad 27 000 osób.

Hurra, w końcu coś zaczyna się dziać w UE, co może być bodźcem dla innych państw członkowskich. Zobaczymy, co przyniesie czas. Spodziewamy się jednak, że minie 1-2 lata zanim legalizacja naprawdę ruszy w Niemczech. Ale z pewnością Oferta Nukaseeds będzie się wyróżniać na rynku niemieckim, gdy wszystko będzie już legalne.

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Published by Jan Veselý

08/12/2021

Post a comment

Login
OR
Register
to make a comment