25/01/2023

Marihuana a LGBTQ – Czy osoby LGBTQ częściej palą marihuanę niż osoby heteroseksualne?

Mówi o tym coraz większa liczba badań i sondaży.

Marihuana i LGBTQ?

W wielu ostatnich obserwacjach i badaniach ankietowych członkowie społeczności LGBTQ zgłaszali palenie lub używanie marihuany częściej niż ich heteroseksualni koledzy. Dla niektórych członków społeczności jest to wiedza powszechna. Ale co dokładnie tak bardzo przyciąga osoby LGBTQ do marihuany?

Laganja Estranja

Wiele badań wskazuje na dość powszechny schemat: Osoby LGBTQ i mniejszości seksualne – zwłaszcza biseksualni mężczyźni i kobiety – używają marihuany częściej niż osoby heteroseksualne. Biorąc pod uwagę, że osoby biseksualne są zazwyczaj kojarzone z homoseksualistami, którzy również częściej spożywają marihuanę, społeczność LGBTQ jako całość jest prawdopodobnie jedną z grup demograficznych najbardziej przyjaznych marihuanie.

„Powiedziałabym, że tak, w społeczności LGBTQAI+ jest większe spożycie marihuany” – mówi znana gwiazda drag Laganja Estranja. „Myślę, że wiele osób, które są gejami, biseksualistami lub osobami niebinarnymi [turn to cannabis], ponieważ są poddawane ostracyzmowi w bardzo młodym wieku, podczas gdy osoby heteroseksualne lub pozostające w heteronormatywnych związkach nie są poddawane tak często. Ludzie w tej społeczności mają wyższy poziom stresu”.

Bezkompromisowość i otwartość Estranji na konopie zmusiły gwiazdę drag, muzyka i uczestnika RuPaul’s Drag Race Season 6 do wypuszczenia linii pre-roll z LAHepburns, podkreślenia konopi w teledysku i wypuszczenia linii wegańskich przekąsek z konopi z FRUIT SLABS.

„Dorastałem w Teksasie” – wyjaśnia Estranja. „Bycie gejem było dla mnie jako dziecka bardzo trudne i dopiero kiedy przeprowadziłem się do Kalifornii i otrzymałem licencję na medyczną marihuanę, zrozumiałem różnicę między stresem a życiem jako mniejszość seksualna. Myślę, że to jeden z głównych powodów, dla których ta społeczność tak dużo konsumuje. Lubię też żartować, że homoseksualiści zazwyczaj nie mają dzieci, więc mają też dużo więcej pieniędzy, które mogą wydać na marihuanę. Myślę też, że jest bardziej popularna w naszej wspólnocie, ponieważ weszła do głównego nurtu.”

Istnieje wiele danych wskazujących na to, że osoby LGBTQ uwielbiają konopie indyjskie, choć w większości przypadków polegamy na raportach własnych. W jednym z badań mężczyźni homoseksualni zgłaszali palenie marihuany w roku poprzedzającym badanie „około cztery razy częściej niż mężczyźni wyłącznie heteroseksualni”, zauważyli naukowcy w 2009 roku, dodając, że „lesbijki prawie sześć razy częściej niż kobiety heteroseksualne używały marihuany”. Zespół badaczy odkrył, że kobiety biseksualne zgłaszały najwyższe wskaźniki konsumpcji.

Analitycy z New Frontier Data w 2017 roku znaleźli podobne, choć skromniejsze wyniki. The researchers found that while 49 per cent of heterosexual respondents said they had consumed cannabis in their lifetime, 64 per cent of LGBTQ respondents said they had partied. Zespół stwierdził również, że biseksualni mężczyźni i kobiety byli grupą, która najbardziej popierała reformę konopi.

A co z dziećmi?

Marihuana i LGBTQ

Niektóre badania wskazują na używanie konopi indyjskich przez nastolatków LGBTQ jako czynnik ryzyka. Młodzi ludzie, którzy identyfikują się jako lesbijki, geje lub biseksualiści są narażeni na zwiększone ryzyko używania alkoholu, nikotyny i kannabinoidów – stwierdzili w zeszłym roku naukowcy z Oregon State University. Badaczka i adiunkt w Szkole Nauk Psychologicznych w OSU’s College of Liberal Arts, Sarah Dermody, zastanawiała się, czy wyższe wskaźniki można wyjaśnić przeciwnościami, które wynikają z ograniczeń bycia mniejszością seksualną – ponieważ nie każdy pasuje zgrabnie do tradycyjnych ról płciowych. Pytania Dermody’ego mogą wyjaśnić, w jakim kierunku zmierzają badania nad medyczną marihuaną wśród młodzieży LGBTQ.

Teorie Dermody’ego mają sens, jeśli weźmiemy pod uwagę, że osoby biseksualne są bardziej podatne na lęki, które mogą być łagodzone przez konopie. Osoby transpłciowe, geje i lesbijki są również podatne na lęki, depresję i inne związane z nimi zaburzenia. „Dlatego w mojej wspólnocie obserwujemy duży odsetek samobójstw, ponieważ kiedy ludzie po raz pierwszy poznają ten świat, zauważają, że są od kogoś inni. I to staje się czasem bardzo traumatyczne” – dodała Estranja.

Innym oczywistym czynnikiem – jak zauważyła Estranja – są dzieci lub ich brak. Wśród dorosłych osób LGBTQ poniżej 50 roku życia 48% kobiet i tylko 20% mężczyzn wychowuje dziecko poniżej 18 roku życia. To otwiera więcej miejsca na konsumpcję marihuany bez konieczności ukrywania jej przed małymi dziećmi.

Lan Holloway

Nadal musimy się wiele nauczyć o rozpowszechnieniu używania marihuany wśród osób LGBTQ. Tymczasem Ian Holloway, profesor nadzwyczajny w UCLA’s Luskin School of Affairs, otrzymał w zeszłym roku 400 000 dolarów na szczegółowe badania dotyczące używania marihuany i tytoniu przez mniejszości seksualne. Finansowanie obejmie dwuetapowe badanie z udziałem 1000 młodych osób LGBT w wieku 18-29 lat z całej Kalifornii. Badania, prowadzone we współpracy z Los Angeles LGBT Center, dostarczą ważnych danych, które pozwolą lepiej zrozumieć, w jaki sposób i dlaczego młodzież LGBTQ sięga po marihuanę.

animowane logo nukaseeds

Jeśli chcesz spróbować wysokiej jakości nasion konopi, zapoznaj się z naszą ofertą

.

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Blood

25/01/2023

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy