14/07/2022

Marihuana a układ pokarmowy – jak marihuana wpływa na nasze funkcje trawienne?

Istnieje związek między marihuaną a układem pokarmowym, ale w jaki sposób? Mamy trochę info dla użytkowników marihuany, które może wiele powiedzieć.

Prawdą jest, że marihuana wpływa na każdego człowieka w inny sposób. I w podobny sposób wpływa na układ pokarmowy. Nie chodzi tylko o tzw. „munchies”, ale o wpływ na układ pokarmowy człowieka. Marihuana może mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na trawienie, więc oto lista informacji, których potrzebujesz, aby to ocenić.

Marihuana a układ pokarmowy – jak to wszystko działa?

Zacznijmy od początku. Konopie wiążą się przede wszystkim z tzw. układem endokannabinoidowym (ECS), który posiada sieć receptorów w całym organizmie. I tak, ma nawet receptory w układzie pokarmowym.

marihuana a układ pokarmowy

Dzięki tym receptorom możemy obserwować wpływ marihuany na nasz organizm, ponieważ służą one jako takie punkty wejścia dla poszczególnych kannabinoidów.

THC i produkcja ghreliny

Kiedy jesteśmy głodni, do organizmu uwalniany jest hormon znany jako Ghrelin. Dzięki temu wysyłany jest sygnał do zakończeń nerwowych w przewodzie pokarmowym, który następnie wędruje do podwzgórza.

Według niektórych badań, to właśnie THC zwiększa poziom tego hormonu, przez co możesz skończyć z głodem, kiedy w rzeczywistości nie jesteś głodny. Po prostu masz ochotę na chrupanie. Do tego wszystkiego THC dodaje jeszcze jeden efekt – zwielokrotnia euforyczne doznania związane z jedzeniem dobrego jedzenia. Kiedy dobrze się odżywiasz, czujesz się dobrze (a THC to pomnaża).

Można więc powiedzieć, że nasz własny układ endokannabinoidowy zdradza nas i chce, abyśmy jedli więcej (po spożyciu marihuany).

Jednak marihuana może mieć nie tylko taki wpływ na nasz układ pokarmowy, ale może mieć również inne działanie. W szczególności w grę mogą wchodzić tutaj właściwości przeciwzapalne poszczególnych kannabinoidów w konopiach. Ta właściwość jest przydatna, jeśli cierpisz na przewlekłą chorobę jelit (choroba Crohna). Badanie z 2011 roku wykazało, że pacjenci z chorobą Crohna mieli łagodniejszy przebieg po spożyciu marihuany (mniejszy ból w podbrzuszu, niższa temperatura, brak biegunki itp.) Potrzeba tu jednak więcej badań, zanim te twierdzenia będzie można z całą pewnością potwierdzić.

Konopie a układ pokarmowy – czy używanie marihuany może przyczynić się do powikłań trawiennych?

człowiek z mdłościami

Marihuana nie zawsze może służyć jako wysokiej jakości środek pobudzający i relaksujący. Tak jak podnosi apetyt i uspokaja umysł, tak samo może powodować nudności, wymioty i niepokój.

Jeśli więc spożywasz od bardzo dawna, po dużych dawkach możesz odczuwać mdłości i mieć niemal natychmiastowe uczucie wymiotów. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy przyjmujemy naprawdę dużą dawkę TH C lub spożywamy odmianę o wysokiej zawartości THC przez długi okres czasu. System endokannabinoidowy jest wtedy w zasadzie przytłoczony sygnałami z twojego ciała i ulega awarii, co skutkuje nudnościami i wymiotami. Jest to jednak krótkotrwałe zwarcie. Należy jednak dostosować dawkę leku, aby zapobiec powtórzeniu się takiej sytuacji.

Przy intensywnym stosowaniu marihuany, oprócz wyżej wymienionych objawów może wystąpić również ból i gorączka (co zdarza się bardzo rzadko).

Te problemy mogą pojawić się w kilku punktach: miałeś dużo zioła w jednym momencie, lub miałeś naprawdę duży ładunek odmiany o wysokiej zawartości THC. Istnieje również opcja, że mogłeś mieć już jakiś (niewykryty jeszcze) problem, a nadmierne spożycie marihuany tylko wywołało reakcję, o której mowa.

badania w laboratorium

Zapewniamy jednak, że jeśli będziesz go przyjmować z umiarem, nic takiego nie może Ci się przytrafić. Co ciekawe, u jednych może wystąpić taki stan, a u innych może być on całkowicie prawidłowy. Tu najważniejsza jest tolerancja i sprawność fizyczna.

Więcej informacji pojawi się dopiero wtedy, gdy w badaniach nad konopiami nastąpi znaczący postęp. Może w takim razie związek między marihuaną a układem pokarmowym.

nasiona marihuany

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Jan Veselý

14/07/2022

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy