
27/05/2022
Marihuana a zespół Tourette’a – jak marihuana może pomóc osobom cierpiącym na tę chorobę?
Jaki jest związek między marihuaną a zespołem Tourette’a? Czy marihuana może pomóc w walce z tą chorobą? Jak daleko posunięte są dotychczasowe badania?
Od dawna wiadomo, że marihuana ma korzystny wpływ na zdrowie. Właściwości lecznicze tej rośliny pomogły wielu ludziom w ich problemach zdrowotnych. Czy marihuana pomaga w leczeniu zespołu Tourette’a? Czy ta roślina może dokonać tu kolejnego cudu?
Chociaż na temat zespołu Tourette’a krąży wiele błędnych informacji, badania przeprowadzone w ciągu ostatnich 15 lat wykazały, że osoby cierpiące na to zaburzenie pozytywnie reagują na stosowanie medycznej marihuany.
Konopie indyjskie a zespół Tourette’a – czy roślina może być lekarstwem?
Według dostępnych informacji zespół Tourette’a występuje u 1% populacji, a jego początek pojawia się w młodym wieku, między 5 a 10 rokiem życia. Niestety, przyczyna choroby nie jest znana, a liczba przypadków tego zaburzenia rośnie z każdym rokiem.

Wiadomo też, że metody leczenia nie zawsze są wystarczające i rzadko przynoszą pożądane efekty. Wie o tym Kristen R. Muller-Vahl, chirurg ortopeda prowadzący badania w Wyższej Szkole Medycznej w Hanowerze. W 2003 r. opublikowała artykuł, który bezpośrednio dotyczy tego zagadnienia.
„Obecnie leczenie zespołu Tourette’a (TS) jest niewystarczające. Z tego powodu stale rośnie zainteresowanie nowymi strategiami terapeutycznymi. Niepotwierdzone doniesienia sugerują, że stosowanie marihuany może poprawić nie tylko tiki, ale także problemy behawioralne u pacjentów z zespołem Tourette’a” – mówi Muller-Vahl.
Muller-Vahl powołuje się również na wyniki dwóch badań klinicznych, pierwszego z 2002 r. i drugiego z 2003 r.
W pierwszym badaniu wzięło udział 12 pacjentów z zespołem Tourette’a, którym podano jedną dawkę THC, a dwa tygodnie później placebo. 75% uczestników tego badania zgłosiło pozytywne skutki zażywania konopi indyjskich.
Drugie badanie było randomizowane i objęło 24 uczestników, z których wszyscy cierpieli na tiki związane z TS. W badaniu tym stwierdzono, że delta-9-tetrahydrokannabinol (THC), podstawowa substancja psychoaktywna zawarta w marihuanie, zmniejsza tiki u pacjentów z zespołem Tourette’a. W żadnym z badań nie odnotowano poważnych działań niepożądanych. Muller-Vahl twierdzi, że jeśli powszechnie stosowane w leczeniu TS leki okażą się nieskuteczne, należy rozważyć zastosowanie konopi indyjskich.
Konopie indyjskie pomagają w leczeniu zespołu Tourette’a, gdy zawodzą konwencjonalne leki

Dalsze badania zostały przeprowadzone w latach 80. przez dr Reuvena Sandyka (neurologa) i dr Gavina Awerbucha (specjalistę leczenia bólu). W 1988 roku opublikowali oni pracę zatytułowaną Marijuana and Tourette’s Syndrome (Marihuana a zespół Tourette’a), w której donosili, że niedawno spotkali trzech pacjentów z zespołem TS, u których nie uzyskali zadowalającej odpowiedzi na konwencjonalne leki stosowane w leczeniu TS, ale u których wystąpiła znaczna poprawa objawów po paleniu marihuany.
Interesujący raport pochodzi z badania przeprowadzonego w 2017 r. W tym samym roku naukowcy podsumowali swoje badania i stwierdzili, że u 18 z 19 uczestników badania nastąpiła znaczna poprawa, a tiki zmniejszyły się nawet o 60%. Uczestnicy dobrze tolerowali marihuanę, ale u niektórych wystąpiły efekty uboczne, niestety nieokreślone.
Co z werdyktem w sprawie marihuany i zespołu Tourette’a?

Na podstawie wyników badań z ostatnich lat można stwierdzić, że marihuana jest w stanie pomóc osobom cierpiącym na to zaburzenie. Pomimo łagodnych skutków ubocznych, nie ulega wątpliwości, że marihuana może być w stanie „uratować sytuację”, gdy konwencjonalne leczenie farmakologiczne nie przynosi rezultatów.
Ten post jest również dostępny w:
English
Deutsch
Français
Polski
Español
Čeština
Opublikowany przez Jan Veselý
27/05/2022kup nasiona konopi z naszej oferty
nasza radość