02/09/2021

Marihuana i dłuższe życie – prawda czy fałsz?

Marihuana i dłuższe życie? Czy to tylko mit wśród użytkowników i hodowców marihuany? Przekonajmy się.

Oczekiwana długość życia a konopie indyjskie

marihuana i dłuższa żywotność liściCzęścią świata marihuany są badania i związane z nimi studia, prace naukowe i analizy. Według ogólnodostępnych źródeł, już w latach 90-tych XX wieku dyskutowano o tym, czy możliwe jest dłuższe życie dzięki marihuanie. Niestety, praca ta nie trafiła jednak do opinii publicznej.

Ta praca naukowa może nie ujrzała jeszcze oficjalnego światła dziennego, ale trafiła do internetu. W badaniu zwrócono uwagę na wyniki testów, w których szczurom podawano THC w różnych dawkach. Pod koniec eksperymentu okazało się, że szczury z poziomem THC miały „większą szansę na przeżycie”.

Interesujący wniosek końcowy, ale badacze zauważyli wtedy, aby nie brać go zbyt poważnie. Ta „lepsza sytuacja życiowa szczurów” w tym czasie niekoniecznie była przypisywana efektom THC, ale inne czynniki mogły odegrać rolę. Na przykład, masa ciała, apetyt, spożycie pokarmu, poziom stresu i wiele innych.

Niezależnie od przypadku, w tym badaniu było bardzo jasne, że szczury, którym podano THC, żyły znacznie dłużej niż te, którym nie podano THC.

Działanie marihuany może pomóc

ganja na receptę w dawceNaukowcy zastanawiali się wtedy, co dokładnie mogło podnieść długość życia szczurów. Spojrzeli więc na to z innej perspektywy i pomyśleli, że mogą się za tym kryć pozytywne efekty marihuany.

Mówiąc bardzo prosto: nadal nie ma pewności, że możemy żyć dłużej używając konopi, ale powszechnie znane efekty działania tej rośliny mają wpływ na ogólny stan zdrowia i to właśnie te efekty mogą odpowiadać za długie życie.

Marihuana jest bardzo skuteczna w łagodzeniu poziomu stresu i niepokoju. Ma to wpływ na życie ludzi, ponieważ bardzo często słyszymy o osobach, u których wzrost stresu spowodował poważne komplikacje zdrowotne. Do tej kategorii można zaliczyć osłabioną odporność, wysokie ciśnienie krwi, zaburzenia pamięci i snu.

Badania nad medyczną marihuaną dla długowieczności

Marihuana jest dość często stosowana w leczeniu poważnych chorób. Dobrym przykładem jest leczenie raka. Choroba ta niesie ze sobą wiele skutków ubocznych, które pogarszają ogólną sytuację (mdłości, bezsenność, wymioty, itp.). Marihuana niezawodnie łagodzi te efekty uboczne, a w niektórych przypadkach nawet je eliminuje.

Marihuana daje również nadzieję osobom cierpiącym na epilepsję. Jego działanie pomaga przy problemach jelitowych, zapaleniu stawów, bezsenności i innych.

Wszystkie wymienione problemy zdrowotne mają negatywny wpływ na nasz ogólny stan zdrowia, przez co faktycznie skracają nasze życie. Tak więc, kiedy marihuana łagodzi te komplikacje, w pewnym sensie przedłuża życie.

Marihuana i ludzki mózg

Marihuana chroni komórki mózgoweUkład nerwowy jest kolejnym miejscem, w którym marihuana może wykazać swoje zdolności lecznicze. Dość ciekawe są badania, w których marihuana może zapobiegać starzeniu się mózgu.

Dokładnie to samo stwierdzono pod koniec 2017 roku. Wtym badaniu naukowcy obserwowali i porównywali aktywność mózgu u myszy, którym podawano dzienną dawkę THC, z tymi, które nie otrzymywały THC. Jeśli myśleliście, że myszy z THC miały wyraźniejszą aktywność mózgu, to trafiliście w samo sedno.

Jeśli myśleliście, że myszy z THC miały wyraźniejszą aktywność mózgu, to trafiliście w samo sedno. Według nich, pomogłoby to przełamać „powolny umysł”, który jest nieodłączną częścią starzenia się.

konopie chronią mózg

Inne badania koncentrowały się na innym aspekcie funkcjonowania układu nerwowego, a mianowicie na zaburzeniach pracy mózgu. Naukowcy uważają, że marihuana może zapobiegać degeneracji tkanki mózgowej, która jest związana z chorobą Alzheimera.

Zaburzenia psychiczne, podobnie jak fizyczne, prowadzą do możliwego skrócenia długości życia człowieka. Również w tym przypadku marihuana może mieć i ma wpływ na długość życia człowieka.

Marihuana i dłuższe życie – tak czy nie?

Musimy jednak zdać sobie sprawę, że nie ma innego leku, który bezpośrednio przedłużałby nasze życie, chyba że mówimy o lekach na konkretną chorobę, która skraca życie, i w świetle tego faktu możemy stwierdzić, że marihuana poprawia jakość życia i jego długość przy minimalnym ryzyku negatywnych konsekwencji.

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Jan Veselý

02/09/2021

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy