02/03/2023
Artykuły
Zdrowie

Marihuana i kawa: jak wpływają na Twoje zdrowie?

Konopie i kawa są w dzisiejszych czasach bardzo popularne. Jak działają razem i jaki jest ich wpływ na organizm człowieka? Dowiedz się więcej.

Konopie i kawa są bardzo popularne w dzisiejszym świecie i wiele osób lubi je łączyć i cieszyć się ich efektami. Ale niektórzy mogą nie być jasne, jak te dwie substancje działają razem na ludzki organizm. Jest wiele osób, których poranny rytuał obejmuje picie kawy i palenie marihuany. Taki haj z samego rana to dla niektórych idealny początek dnia, ale w końcu to połączenie dwóch smaków, które mogą nie do końca do siebie pasować. Smak kawy po paleniu jointa może wydawać się nieco gorzki, a smak marihuany po kawie może być nieco nieprzyjemny. Dowiedzmy się więc, jak te dwie substancje wpływają na nasz organizm i co na ten temat sądzą eksperci w tej dziedzinie.

Kawa i jej wpływ na układ endokannabinoidowy

liście konopi i ziarna kawy

W badaniu z 2018 roku w Journal of Internal Medicine zbadano różne metabolity – substancje, które powstają podczas metabolizowania żywności, leków i innych substancji – w moczu osób pijących kawę. Uczestnicy badania wstrzymywali się od kawy przez miesiąc, przez kolejny miesiąc spożywali cztery filiżanki dziennie, a następnie przez miesiąc spożywali osiem filiżanek dziennie.

W badaniu stwierdzono, że wraz ze wzrostem spożycia kawy spadały metabolity układu endokannabinoidowego (ECS), co oznacza, że ECS zaczął metabolizować coraz mniej w miarę jak uczestnicy badania zwiększali spożycie kawy.

„Z tego odkrycia możemy wywnioskować, że kawa, a także spekulowałbym kofeinę, może spowolnić system endokannabinoidowy” – powiedział dr Shawn Meirovici, ND, lekarz naturopatyczny i ekspert od konopi.

„Kofeina jest stymulatorem aktywności neuronalnej … a endokannabinoidy są inhibitorami aktywności neuronalnej. Wydaje się, że kawa/kofeina może zmniejszyć tę aktywność hamującą, a tym samym zmienić uspokajające [effect] naszego systemu endokannabinoidowego, utrudniając uspokojenie organizmu,” Dr Meirovici powiedział.

Innymi słowy, według dr Meirovici, wyniki badania sugerują, że kawa lub kofeina mogą faktycznie hamować metabolizm ECS w normalnym tempie, utrudniając ci relaks.

Jak marihuana i kawa oddziałują na organizm człowieka?

Nie ma wielu badań na temat interakcji marihuany i kawy w ludzkim organizmie, ale w badaniu z 2014 roku na małpach wiewiórkach zbadano THC i MSX-3, związek podobny do kofeiny. Kiedy małpy spożywały niskie dawki związku kofeiny, chciały mniej THC; natomiast kiedy spożywały wysokie dawki kofeiny, chciały więcej THC.

konopie i ziarna kawy w małej lnianej torebce

„Możliwe, że niskie dawki kofeiny nie miały tak dużego wpływu na ECS i dlatego małpy były zadowolone ze swojego 'haju’, ale przy wysokich dawkach małpy mogły spowolnić swoje funkcje endokannabinoidowe i dlatego potrzebowały więcej kannabinoidów, aby osiągnąć zadowalający 'haj’,” Dr Meirovici powiedział.

Zasadniczo, dr Meirovici powiedział, że ponieważ małpy wiewiórcze spożywały większe dawki THC podczas spożywania większych dawek kofeiny, wyniki badania sugerują, że duże dawki kofeiny mogą negatywnie wpłynąć na osobę uzyskującą haj, co prowadzi do potrzeby większych ilości THC.

Jeśli chodzi o pamięć, w badaniu przeprowadzonym na szczurach w 2012 roku sprawdzono, jak połączenie kofeiny i THC upośledza pamięć roboczą – czyli krótkotrwałą – bardziej niż samo THC.

Szczurom podawano różne kombinacje THC i kofeiny, a następnie poddawano je testom pamięciowym, aby sprawdzić, czy zareagują na wzory świetlne i opóźnienia poprzedzone uwolnieniem granulek z jedzeniem. Pod koniec badania szczury lepiej radziły sobie z pamięcią po spożyciu kofeiny lub THC niż po spożyciu kofeiny i THC razem.

Spożywanie czy wdychanie marihuany?

kubek z kawą i jointem

Wdychana marihuana szybko dostaje się do krwiobiegu przez płuca, podczas gdy połknięta marihuana jest w dużej mierze metabolizowana w wątrobie. „THC, czyli delta-9-THC, dostaje się do krwiobiegu i osiąga szczyt po 10-15 minutach i jest prawie całkowicie wyeliminowany po 75 minutach. Kiedy spożywane są jadalne konopie, większość THC jest metabolizowana w wątrobie i przekształcana w związek zwany 11-OH-THC, który jest trzy do siedmiu razy silniejszy niż delta-9-THC,” powiedział dr Meirovici.

Zwraca on również uwagę na to, że edibles potrzebują prawie sześciu godzin, aby osiągnąć swój szczyt w krwiobiegu, a zatem wywołują znacznie dłuższy i potencjalnie bardziej intensywny haj.

Ponadto wiemy, że kofeina jest również metabolizowana przez wątrobę. „Wydaje się, że istnieje znacznie większy potencjał interakcji (zarówno pożądanych, jak i niepożądanych) podczas spożywania kawy i jakiejkolwiek jadalnej formy konopi” – powiedział dr Meirovici.

Ponieważ zarówno THC, jak i kofeina są metabolizowane przez ten sam enzym wątrobowy, jest „bardziej prawdopodobne, że będzie połączony efekt, w którym oba związki albo wzmacniają, albo osłabiają się nawzajem” – powiedział dr Meirovici.

Konopie i kawa – ważna uwaga

Nadal wiele nie wiemy o wpływie marihuany i kawy na ludzki organizm, a żadne dwa ciała nie są dokładnie takie same. Jednak jeśli jesteś zdrowy i masz dobry stosunek do kofeiny i marihuany, nie ma powodu, dla którego nie możesz cieszyć się nimi razem. Zawsze pamiętaj, że „musisz zacząć powoli i wziąć to łatwo”.

Dr Meirovici zaleca ostrożność osobom żyjącym z osłabioną funkcją wątroby, zaburzeniami pamięci lub demencją, a także wszystkim z historią uzależnień, ponieważ kawa i marihuana mogą zaostrzyć te warunki.

Jeśli jesteś miłośnikiem kawy i szukasz świetnej odmiany konopi do tego porannego rytuału, możesz sprawdzić odmiany Nukaseeds, a na pewno znajdziesz odpowiednią odmianę dla swojej porannej przyjemności.

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Published by Jan Veselý

02/03/2023

Post a comment

Login
OR
Register
to make a comment