07/02/2023

Marihuana i sen – nowe badania wykazały związek.

Nowe badanie pokazuje, że sen i marihuana mogą nie być tak powiązane, jak wcześniej sądzono. Badania nie są jednak jednoznaczne.

Marihuana i sen?

Dla wielu osób palenie przed snem jest kluczem do sukcesu, ale nowe badania opublikowane w tym roku sugerują, że tak nie jest.

przyjrzyjmy się badaniom

Badanie opublikowane w The BMJ miało na celu „określenie związku między używaniem konopi indyjskich a długością snu nocnego w reprezentatywnym zbiorze danych”, który był „analizą przekrojową osób dorosłych na podstawie danych z National Health and Nutrition Examination Survey z lat 2005-2018„.al

Konopie indyjskie a sen - badanie
Konopie indyjskie a sen – badanie

Jak podaje CNN, badanie „przeanalizowało używanie marihuany do snu wśród 21 729 dorosłych w wieku od 20 do 59 lat” i okazało się, że dane te „są reprezentatywne dla ponad 146 milionów Amerykanów„.

„Respondenci zostali podzieleni na osoby używające lub nieużywające konopi w ciągu ostatnich 30 dni” – wyjaśniają autorzy w metodologii badania. „Pierwszorzędnym wynikiem był czas trwania snu w ciągu nocy, skategoryzowany jako krótki(mniej niż 6 godzin), optymalny (6-9 godzin) i długi(ponad9 godzin). W celu dostosowania zmiennych socjodemograficznych i zdrowotnych zastosowano wielomianową regresję logistyczną, a w modelowaniu wykorzystano wagi próby badawczej.”

Badanie wykazało, że „dorośli, którzy używana marihuana 20 lub więcej dni w ciągu ostatniego miesiąca były 64% częściej śpią mniej niż sześć godzin na dobę i 76% częściej śpią więcej niż dziewięć godzin w nocy” – donosi CNN, dodając, że umiarkowane używanie marihuany, definiowane jako „używanie marihuany mniej niż 20 dni w ciągu ostatniego miesiąca . . nie powodował krótkotrwałych problemów ze snem, ale ludzie mieli o 47% większe szanse na to, że będą spali dziewięć lub więcej godzin w nocy, jak wynika z badania.”

Wiedza o konopiach i spanky Calvin Diep
Calvin Diep

CNN donosi, że „oprócz problemów z krótkim i długim snem”, badanie wykazało również, że osoby, „które miały Używanie marihuany w ciągu ostatnich 30 dni było również bardziej prawdopodobne w przypadku trudności z zasypianiem lub utrzymaniem snu oraz w przypadku rozmów z lekarzem na temat problemów ze snem.”

„Problem z naszym badaniem polega na tym, że nie możemy stwierdzić z całą pewnością, że jest to związek przyczynowy, co oznacza, że nie możemy wiedzieć z całą pewnością, czy po prostu ludzie mają problemy ze snem i dlatego używanie marihuanylub czy jest to spowodowane przez konopie”, powiedział Calvin DiepJest on głównym autorem badania, cytowanym przez CNN, rezydentem na wydziale anestezjologii i medycyny bólu Uniwersytetu w Toronto.

„Problem polega na tym, że istnieje rozdźwięk pomiędzy anegdotycznymi doniesieniami ludzi o korzyściach terapeutycznych a danymi, które za nimi stoją” – powiedział Diep.

Dr Karim Ladha
Dr Karim Ladha

Dr Karim Ladha, anestezjolog i naukowiec kliniczny na wydziale anestezjologii i medycyny bólu na Uniwersytecie w Toronto, powiedział CNN, że rozbieżność ta może być spowodowana wieloma różnymi czynnikami.

„Wiele starszych danych dotyczących marihuana jest oparta na niższych dawkach THC niż to, co pacjenci przyjmują obecnie, a badań na temat CBD” – powiedział Ladha w rozmowie z CNN. „Badania mówią nam, co się dzieje na poziomie populacji, ale na poziomie indywidualnym ta dyskusja jest o wiele bardziej osobista. Badania dają nam jedynie możliwość, żemarihuana może zaszkodzić podczas snu, ale może też pomóc, więc po prostu nie wiemy, dopóki nie spróbujemy”.

„Pacjenci wydają teraz pieniądze, poświęcają czas i środki, aby uzyskać konopie, które pomogą im zasnąć” – powiedział Ladha. „Myślę, że jako środowisko medyczne musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby umożliwić naszym pacjentom podejmowanie najlepszych możliwych decyzji dotyczących ich zdrowia”.

Logo banku nasion Nuka Seeds

Możesz też przeczytać inne artykuły o konopiach i śnie, a jeśli zdecydujesz się na uprawę własnych roślin, zawsze kupuj dobrej jakości i świeże nasiona konopi. Możesz poszukać nasion w Nukaseeds.

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Blood

07/02/2023

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy