25/02/2023

Marihuana i spalanie składników odżywczych ? jak to naprawić? Co to jest?

Czy zauważyliście, że końcówki liści waszych roślin marihuany stają się brązowe, wysychają i zwijają się na końcach? Jeśli zauważyliście te objawy, wasze rośliny mogą cierpieć z powodu spalenia składników odżywczych.

Partnerzy afiliacyjni Nuka Seeds - Shark
chcesz zarobić?

Spalenie odżywcze występuje u roślin Marihuany, gdy hodowca dostarcza im więcej składników odżywczych niż są w stanie zmetabolizować. Na szczęście rośliny wyzdrowieją, jeśli będziesz działać szybko. Sprawdź nasze rozwiązania w zakresie spalania składników odżywczych poniżej.

Marihuana i spalanie składników odżywczych – co je powoduje?

Konopie a spalanie składników odżywczych - Spalanie składników odżywczych

Spalanie składników odżywczych występuje, gdy hodowca dostarcza roślinom marihuany zbyt wiele składników odżywczych – zwykle jest to wynik błędu ludzkiego. Hodowca może karmić swoje rośliny zbyt mocną mieszanką, pozwolić na wysuszenie gleby lub nadużywać środków wspomagających kwitnienie lub wzrost.

Zbyt silne mieszanki odżywcze

Jedną z najczęstszych przyczyn wypalenia składników odżywczych jest zbyt gorące podawanie mieszanki odżywczej roślinom. Oznacza to, że całkowite rozpuszczone substancje stałe (TDS) w mieszance są zbyt wysokie. Można sprawdzić TDS mieszanki odżywczej za pomocą miernika PPM. Niedoświadczony hodowca może myśleć, że podawanie wysokich poziomów składników odżywczych sprawi, że rośliny urosną większe. Nie jest to jednak prawdą – w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. Spalanie składników odżywczych często występuje, gdy hodowca stosuje opakowane nieorganiczne składniki odżywcze. Naturalne rozwiązania, takie jak guano nietoperzy, kompost czy odlewy dżdżownic są znacznie łagodniejsze dla gleby i roślin, ale równie skuteczne.

Wysychanie gleby

Spalanie konopi i składników odżywczych ? Suszenie gleby

Rośliny pobierają składniki odżywcze rozpuszczone w wodzie. Jeśli jednak woda wyschnie, rośliny tracą zdolność do pobierania składników odżywczych. Zamiast tego, składniki odżywcze krystalizują się wokół systemu korzeniowego rośliny. Może to spowodować wzrost TDS w glebie, co prowadzi do spalania składników odżywczych przez roślinę. Z tego powodu ważne jest, aby zapobiegać wysychaniu gleby i przestrzegać regularnego harmonogramu podlewania.

Nadmierne stosowanie środków wspomagających kwitnienie

Jest to kolejny powszechny błąd popełniany przez początkujących hodowców. Zdrowy rozsądek podpowiada, że jeśli napompujesz swoje rośliny bloom booster, powinny mieć ogromne kwiaty, prawda? Niestety, to nie jest takie proste. Bloom boostery są bogate w fosfor i potas – dwa składniki odżywcze, które są kluczowe dla roślin w fazie kwitnienia. Jednak oba te minerały mają bardzo wysoki TDS i mogą szybko spowodować, że rośliny doświadczą niedoborów składników odżywczych podczas kwitnienia. Dlatego zawsze należy dokładnie przestrzegać instrukcji na etykiecie, aby nie przesadzić z ilością boosterów.

Nadużywanie stymulatorów wzrostu

Stymulatory wzrostu są podobne do stymulatorów kwitnienia, ale są przeznaczone dla młodych, wegetatywnych roślin. Zamiast wysokiej zawartości potasu i fosforu, stymulatory wzrostu mają wysoką zawartość azotu. Mimo że młode rośliny są zwykle bardziej odporne niż starsze, mogą one nadal ulegać nadmiernemu nawożeniu. Często nadużywanie środków stymulujących wzrost może prowadzić do toksyczności azotu. powodując, że liście roślin konopi stają się ciemnozielone i zwijają się w dół zamiast w górę.

Jak określić spalanie składników odżywczych?

Istnieją dwa główne etapy spalania składników odżywczych, z których każdy ma swoje własne objawy. W miarę rozwoju problemu zaczynają pojawiać się różne symptomy, które wskazują, że rośliny są w niebezpieczeństwie. Ponadto objawy oparzenia pokarmowego mogą być łatwo mylone z innymi problemami, co prowadzi do błędnej diagnozy.

Oparzenia odżywcze – objawy

Konopie a spalanie składników odżywczych - Spalanie składników odżywczych

Dla niedoświadczonych hodowców, wczesne oznaki spalania składników odżywczych mogą nie być oczywiste. Początkowo liście roślin zmieniają kolor na zielony, z wyjątkiem końcówek, które będą jasnożółte. Końcówki liści waszych roślin marihuany również będą się zwijać. Jak twoje rośliny marihuany rosną, pożółkłe, curling liście zaczną umierać i twoje kwiaty zaczną się żółte lub brązowe.

Myśli końcowe – działaj, zanim będzie za późno

Chociaż nadmierne nawożenie roślin marihuany może nie stanowić większego problemu, może szybko wymknąć się spod kontroli. Jeśli jednak zachowacie czujność i będziecie obficie podlewać przy pierwszych oznakach przenawożenia, wasze rośliny powinny wrócić do pełnego zdrowia w stosunkowo krótkim czasie. 
Logo eksplozji nasion nuka

Zapoznaj się z naszymi nasionami marihuany mamy zarówno odmiany automatycznie kwitnące, jak i feminizowane, a także znajdziesz warianty CBD.

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Blood

25/02/2023

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy