01/02/2023

Marihuana zapobiega udarowi mózgu i chorobom nerek, ale upośledza niektóre zmysły

Dobra wiadomość dla pacjentów i aktywistów walczących o medyczną marihuanę. Na 66. dorocznym spotkaniu Amerykańskiej Akademii Neurologii przedstawiono więcej dowodów na to, że marihuana zapobiega udarowi i chorobom nerek.

Marihuana może zmniejszyć ryzyko udaru mózgu

mózg marihuany

Wyniki badań zostały przedstawione na 66. dorocznym spotkaniu Amerykańskiej Akademii Neurologii. Korzystając z danych zebranych w ciągu 16 lat, naukowcy z Uniwersytetu w Maryland stwierdzili, że osoby używające konopi miały statystycznie mniej udarówale badacze wciąż nie byli pewni, czy efekty marihuany są ochronne. „Przyjrzymy się jeszcze raz naszym danym i przeprowadzimy dodatkową analizę, aby sprawdzić, czy można znaleźć ewentualne czynniki zakłócające.” – powiedział główny badacz badania. Pomimo niechęci do zaakceptowania implikacji tych wyników, można śmiało powiedzieć, że publiczne przedstawienie tych dowodów może być tylko dobre dla reputacji medycznej marihuany.

Niedobór kannabinoidów związany z chorobami nerek

W kilku badaniach wykazano już znaczenie niedawno odkrytego układu endokannabinoidowego. Wiemy, że mamy sieć naturalnych związków podobnych do konopi, które wiążą się z tymi samymi receptorami co kannabinoidy, takie jak THC i CBD, prowadząc do różnych efektów terapeutycznych. Badania pokazują teraz, że terapia kannabinoidowa może być obiecująca dla nerek z niedoborem kannabinoidów, cierpiących na stan znany jako nefropatia cukrzycowa. Aktywując te receptory za pomocą tolerowanych kannabinoidów, takich jak CBD, można spowolnić postęp choroby.

Układ endokanabinoidowy (ECS) a nerki

marihuana a nerki - marihuana zapobiega udarom i chorobom nerek

ECS składa się z neuroprzekaźników opartych na tłuszczach, na które wpływają kannabinoidy znajdujące się w roślinie konopi – takie jak Δ9-tetrahydrokannabinol (THC) i kannabidiol (CBD) – gdy wchodzą w kontakt z dwoma różnymi typami receptorów kannabinoidowych (CB1 i CB2). Receptory te znajdują się w licznych tkankach w całym organizmie, w tym w nerkach.

ECS wspomaga ciało w różnych procesach, takich jak utrzymywanie prawidłowej temperatury ciała, odczuwanie bólu i kontrolowanie stanu zapalnego w naszym ciele. Kiedy te receptory są aktywowane, zwiększają lub zmniejszają nasz naturalny poziom endokannabinoidów.

Endokannabinoidy, takie jak anandamid (AEA) i 2-arachidonoiloglicerol (2-AG), to neuroprzekaźniki oparte na tłuszczach, odpowiedzialne za wiele procesów w naszym ciele. Procesy te obejmują regulację snu i percepcji bólu, a także modulację naszego układu odpornościowego w celu spowolnienia stanu zapalnego.

Rola ECS w patologii nerek – która zajmuje się diagnostyką i charakterystyką medyczną chorób nerek – jest wschodzącym obszarem badań. Dotychczas badano ją głównie w kontekście receptorów CB. W warunkach prawidłowych receptory CB1 biorą udział w regulacji nerkowego przepływu krwi, wydalania i wchłaniania soli i wody oraz wydalania białka z moczem.

Zmiany w ekspresji i aktywności receptorów CB zostały stwierdzone w różnych chorobach nerek, szczególnie w CKD i różnych typach uszkodzeń nerek, takich jak nefropatia cukrzycowa i ostre uszkodzenie nerek (AKI). Obecne badania sugerują, że ukierunkowanie na ECS może mieć wartość diagnostyczną i terapeutyczną.

Przegląd najnowszych wyników badań nad receptorami CB w nerkach,

„Badania z wykorzystaniem izolowanych komórek, modeli gryzoni oraz badania na ludziach wykazały, że układ endokannabinoidowy odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu i chorobie nerek. Dlatego terapeutyki modulujące aktywność receptorów CB2 i CB1 w chorobach nerek mogą stać się istotne klinicznie „.

Marihuana zapobiega udarowi mózgu - Marihuana zapobiega udarowi mózgu i chorobom nerek

Niektóre badania eksperymentalne sugerują, że kannabinoidy, takie jak d-9-THC i endokannabinoidy, takie jak AEA, mogą aktywować te receptory CB i mieć pozytywny lub negatywny wpływ na czynność nerek w zależności od różnych czynników.

Obecnie brakuje badań na ludziach, w których badano zarówno wpływ używania konopi na zdrowe nerki, jak i na czynność nerek u pacjentów z chorobami nerek. Potrzeba więcej badań w tym zakresie, aby ograniczyć szkodliwe działanie tych substancji, a jednocześnie promować ich potencjalnie korzystny wpływ na czynność nerek w różnych typach chorób nerek.

Na jakie objawy i efekty uboczne dializ / CKD pomagają kannabinoidy?

dializa z konopi - konopie zapobiegają udarom i chorobom nerek

Istnieje kilka efektów ubocznych CKD i dializ, które można złagodzić za pomocą medyczna marihuana. Chociaż w wielu przypadkach potrzebne są dalsze badania, istnieją pewne schorzenia, w przypadku których przeprowadzono już obszerne badania wskazujące, że medyczna marihuana może być realnym i skuteczne leczenie skutków ubocznych, takich jak nudności i wymioty, utrata apetytu, świąd, zapalenie i przewlekły ból.

THC może osłabić zmysł węchu

Na liście ważnych odkryć związanych z marihuaną, subtelny wpływ marihuany na nasz zmysł węchu znalazłby się prawdopodobnie dość nisko. Mimo to, użytkownicy rekreacyjni mogą być ciekawi, w jaki sposób THC zmienia nasze doświadczenia zmysłowe, zwłaszcza jeśli okaże się, że pewne odczucia są wzmocnione. Jednakże, według niewielkich niemieckich badań, nasz zmysł węchu i dyskryminacja węchowa mogą być zauważalnie osłabione. Co ciekawe, stwierdzono również, że THC stymuluje cebulki węchowe w modelach zwierzęcych, więc niewątpliwie jest jeszcze wiele do zrobienia, aby zrozumieć THC i jego wpływ na percepcję zmysłową.

Jeśli zaintrygował Cię artykuł o tym, że marihuana zapobiega udarom i chorobom nerek

sprawdź inne artykuły na temat konopi i zdrowia.

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Sakul

01/02/2023

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy