22/01/2023

Najlepsze metody hydroponiczne do uprawy konopi

Czy myślisz o uprawie konopi bez użycia gleby? W tym artykule przedstawimy najlepsze metody hydroponiczne do uprawy konopi w pomieszczeniach zamkniętych lub w szklarni.

Metody hydroponiczne zapewniają zmienność uprawy

Wszyscy słyszeliśmy o hydroponice i jej wielkich możliwościach. Jednak decyzja o tym, jaką metodę hydroponiczną zastosować w danej sytuacji, może być dylematem. Dlatego też wziąłem na siebie zadanie informowania i edukowania ciebie, hodowcy spragnionego informacji. Omówię najczęściej stosowane metody oraz wyjaśnię zalety i wady każdej z nich. Mam nadzieję, że te lekcje podziałają na ciebie i podejmiesz decyzję odpowiednią do swoich potrzeb i sytuacji.

Twoja hydroponika może być tak skomplikowana lub tak prosta, jak tylko zechcesz – wszystko zależy od Ciebie. Możesz zamontować pompy, napowietrzacze, zawory i przełączniki lub napełnić wiadro pożywką i po prostu zalać nią podłoże do uprawy bez gleby. Elastyczność hydroponiki jest jednym z głównych powodów, dla których jest ona tak skuteczna i popularna.

Torf i perlit (mieszanka bezglebowa)

torf i perlit podłoże hydroponiczne

Ta najprostsza ze wszystkich metod wykorzystuje zwykłą doniczkę wypełnioną mchem torfowym i wzbogaconą perlitem. Ta metoda nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych przez cały cykl życia roślin – wystarczy podawać im roztwór odżywczy raz lub dwa razy dziennie i obserwować, jak rozwijają swoje piękne, zielone liście.

Perlit jest potrzebny do zwiększenia zdolności zatrzymywania wilgoci przez podłoże uprawowe. Jest tani, dostępny wszędzie i cudownie obojętny, więc nie będzie wchodził w interakcje z roztworem odżywczym i nie pozbawi twoich dumnych roślin ważnych składników odżywczych.

Kostka wełny mineralnej zawierająca ukorzeniony klon lub sadzonkę jest lekko zakopana w nawilżonym torfie i perlicie. Upewnij się, że góra kostki nie jest przykryta, a jedynie boki i dół. Torf jest bardzo porowaty, więc korzenie mają bardzo przewiewne środowisko do wzrostu, a to wilgotne, bogate w tlen środowisko jest dokładnie tym, czego potrzebują, aby mocno zakorzenić się w podłożu. Szybkie i silne ukorzenienie jest kluczem do przyszłego wzrostu liści.

Ta metoda jest wspaniała, ale ma tę wadę, że podłoże uprawowe zatrzymuje szkodliwe sole z roztworu odżywczego. Możesz temu przeciwdziałać, wymieniając co cztery lub pięć dni roztwór odżywczy na normalną wodę o zrównoważonym pH. Wypłucze to dużą część soli w pobliżu korzeni, ale nie wyeliminuje ich – po prostu będą migrować na dno roztworu odżywczego.

Kolejną wadą tej metody jest obecność szkodników – bardzo trudno jest je wyeliminować, stosując podłoże torfowo-perlitowe. Dzieje się tak dlatego, że nierówna powierzchnia podłoża jest pełna drobnych pęknięć i otworów, które stanowią doskonałe kryjówki dla szkodników. Jeśli dojdzie do inwazji, będziesz musiał nawet wymienić górną część podłoża o grubości od jednego do dwóch centymetrów, aby pozbyć się ukrytych tam szkodników, które schowały się przed środkiem owadobójczym. W tych wilgotnych kryjówkach znajdują się również jaja owadów, z których może rozwinąć się kolejne pokolenie szkodników.

Dzięki tej metodzie karmienie roślin jest tak proste, jak podlewanie każdej innej rośliny domowej. Możesz to zrobić po powrocie z pracy lub przed pójściem spać. To zależy tylko od Ciebie – upewnij się, że podłoże do uprawy jest wilgotne, ale nie bardzo mokre..

Ebb & Flood

schemat hydroponiczny "ebb and flow

W metodzie ebb and flow stosuje się podłoże do uprawy w postaci żwiru, piasku lub podobnego materiału. Istnieje duża elastyczność w tym zakresie. Chodzi o to, aby korzenie mogły bez przeszkód rozwijać się w medium. Słyszałem o ludziach używających wszystkiego, od kolekcji marmurów z dzieciństwa po żwir akwariowy. Sprawdzają się nawet kamienie wykopane z podjazdu (jeśli je dobrze oczyścisz).

Ta metoda może być tak skomplikowana lub tak prosta, jak tylko chcesz. Najprostsza wersja to taca do uprawy wypełniona wybranym przez ciebie medium z wężem podłączonym do dna. Drugi koniec węża jest podłączony do dna wiadra, które służy jako zbiornik na pożywkę. Napełnij zbiornik pożywką, a następnie unieś go nad wierzch podłoża. Roztwór odżywczy wypływa ze zbiornika do tacki i zalewa podłoże uprawowe. Umieść zbiornik na dnie, a roztwór odżywczy spłynie z tacki z powrotem do zbiornika. Proste.

Wielką zaletą tej metody jest to, że korzenie są stale wilgotne i mają dostęp do dużej ilości tlenu. Twarde, ciężkie podłoże do uprawy – polecam żwir groszkowy – trzyma korzenie lepiej niż torf i perlit. Pomiędzy ziarnami podłoża uprawowego jest też dużo miejsca, dzięki czemu korzenie mogą rosnąć niemal bez przeszkód. Marnują mniej energii na przebijanie się przez podłoże i wcześnie tworzą rozległy system korzeniowy. To prowadzi do spektakularnych efektów w późniejszym czasie.

Wadą tej metody jest to, że kuweta musi być regularnie zalewana trzy do czterech razy dziennie. Jeśli pracujesz, twoje rośliny ucierpią, ponieważ nie będziesz mógł ich wystarczająco nakarmić. Jest to dobry powód, aby rozważyć zautomatyzowanie metody ebb i flow. Użyj pompy do napełniania tacki, przełącznika pływakowego, który wskaże, kiedy tacka jest pełna, oraz elektrycznego zaworu, który otwiera się, aby umożliwić przepływ roztworu odżywczego z powrotem do pojemnika. W tym systemie niezbędny jest również elektryczny wyłącznik czasowy.

Roztwór napowietrzony (pęcherzyk powietrza)

napowietrzany zbiornik lub system hydroponiczny z bąbelkami

Jeśli chciałbyś stosować metodę ebb i flow ze wszystkimi jej zaletami, ale nie ma cię w domu w ciągu dnia i nie znasz się dobrze na urządzeniach elektrycznych, oto rozwiązanie dla ciebie: użyj tej samej tacy do uprawy i podłoża, co w przypadku metody ebb and flow, ale nie używaj zbiornika. W tym systemie zbiornik jest zastąpiony napowietrzaczem akwarystycznym. Rurki napowietrzacza są prowadzone wzdłuż dna tacki do uprawy, a następnie tacka jest wypełniana podłożem.

Idea polega na tym, że taca do uprawy jest stale wypełniona roztworem odżywczym (i pożywką). Napowietrzacz wdmuchuje powietrze przez perforowane rurki na dole, dzięki czemu roztwór odżywczy nie stoi w miejscu. Ten proces nazywa się napowietrzaniem i utrzymuje złotą rybkę przy życiu w Twoim akwarium. Unoszące się pęcherzyki powietrza krążą i zapewniają stały dopływ substancji odżywczych do korzeni roślin.

W takim systemie wystarczy raz na jakiś czas sprawdzać, czy nie ma szkodników, i raz lub dwa razy w tygodniu wymieniać roztwór odżywczy. Jest to najlepsze rozwiązanie dla pracujących hodowców, dające absolutnie niesamowite rezultaty przy minimalnych komplikacjach. Używam tego systemu od czasu, gdy go odkryłem dziewięć lat temu i nie mam żadnych zastrzeżeń. Przyjemny szum perlatora sprawia, że zasypiam w nocy.

NFT – Technika filmu odżywczego

Schemat systemu hydroponicznego NFT

Technologia folii odżywczych (NFT) jest szeroko stosowana w gospodarstwach komercyjnych, ponieważ jest w pełni skalowalna i daje niesamowite rezultaty. Jeśli chcesz, możesz rozbudować swój system NFT tak, aby obejmował kilka hektarów ziemi uprawnej.

Zasadniczo roztwór odżywczy przepływa w sposób ciągły przez tacę z płaskim dnem lub szeroką, okrągłą rurę (świetnie nadają się do tego rury sanitarne z PCV). Roztwór może przepływać przez korzenie roślin, dostarczając im składników odżywczych w bardzo efektywny sposób. Ponieważ korzenie roślin znajdują się w szybko płynącej wodzie, są również zaopatrywane w dużą ilość tlenu.. Większość hodowców NFT napowietrza roztwór odżywczy w zbiorniku, aby zwiększyć zawartość tlenu.

Nie stosuje się pożywki, więc korzenie rozrastają się w fenomenalnym tempie, co powoduje niesamowity wzrost. Niektóre popularne (legalne) rośliny uprawiane komercyjnie przy użyciu tej techniki to pomidory, ogórki, papryka, cukinia, a nawet dynia.

Podczas gdy zaletą tego systemu jest jego fenomenalny wzrost i nieskończona skalowalność, największą wadą jest jego złożoność. Technika ta wymaga zastosowania pompy o dużej mocy, napowietrzacza i skomplikowanej sieci rur lub korytek. Rezultaty są spektakularne, ale wielu uważa, że złożoność i nakład pracy nie są tego warte.

Kolejną wadą tej metody jest koszt stworzenia całego systemu. Koszty pompy, napowietrzacza i różnych rur szybko się sumują. Co więcej, nie wybacza błędów i zaniedbań, które później powodują ból głowy.

Aquaponics

Akwaponika brzmi jak bułka z masłem, ale w rzeczywistości jest to najbardziej skomplikowany sposób uprawy hydroponicznej. Jest to naturalna metoda hydroponiczna, która nie wykorzystuje praktycznie żadnych przetworzonych chemikaliów.

Zasadniczo roślina jest hodowana w roztworze hydroponicznym (opcjonalnie w podłożu).

Składniki odżywcze do roztworu są pozyskiwane w sposób naturalny, na przykład ze ścieków z akwarium rybnego (bardzo bogate źródło składników używanych w normalnej, nienaturalnej hydroponice). Zaletą systemu jest to, że jest prawie samowystarczalny, ale jego stworzenie i utrzymanie jest niezwykle kosztowne i pracochłonne.

Aeroponika

Jak działa aquaponia

Ta metoda jest pochodną NFT, a jej konfiguracja jest prawie taka sama. Zmienia się natomiast sposób dostarczania składników odżywczych. Zamiast spływać po korzeniach, roztwór jest wdmuchiwany na korzenie w postaci delikatnej mgiełki przez specjalną dyszę, podobnie jak wtryskiwacz paliwa w Twoim samochodzie. Ta metoda jest wciąż quasi-eksperymentalna i nie jest zbyt często stosowana. Ważnym czynnikiem jest koszt. Innym czynnikiem jest to, że nie znaleziono (jak dotąd) sposobu na zapobieganie zatykaniu się dysz z powodu krystalizacji składników odżywczych.

Jakie są najlepsze metody hydroponiczne do uprawy konopi?

Choć zawsze należy pamiętać o kosztach, to należy też wziąć pod uwagę poziom twoich umiejętności w zakresie uprawy. Początkujący hodowcy powinni stosować metodę torfu i perlitu. Pozwoli ci to na naukę i doskonalenie umiejętności uprawy przy użyciu bardzo prostej i delikatnej metody hydroponicznej. Rezultaty mogą nie być tak spektakularne, jak w przypadku innych metod, ale to nadal bardzo skuteczny sposób na wzrost. Nie będziesz zawiedziony.

Kolejną kwestią jest lokalizacja. Czy uprawiasz je w szafie lub w piwnicy? A może masz specjalne pomieszczenie do uprawy? Może szopa lub garaż? Doświadczeni hodowcy, którzy korzystają tylko z szafy lub kąta w piwnicy, powinni stosować metody ebiznesowe lub aeroponiczne – NFT i aeroponika wymagają przestrzeni i są bardzo wymagające.

Bądź realistą co do swoich wymagań, przy czym przestrzeń jest pierwszą rzeczą do rozważenia, a więc czynnikiem decydującym. Jeśli chcesz wcisnąć swój system w przestrzeń, która jest dla niego ledwie wystarczająca, pomyśl o naprawie nieszczelnej rury, która ma tylko kilka centymetrów do ściany. To nie jest dobre.

Teraz o kosztach. Najtańszym systemem jest metoda torfu i perlitu, ale polecam metodę napowietrzania lub pływów, jeśli możesz sobie na to pozwolić. Niewielki wzrost kosztów jest znacznie przewyższony przez rezultaty i brak bólu głowy.

Czy zdecydowałeś się na zastosowanie jednej z metod hydroponicznych? Jeśli tak, to pamiętaj, aby wybrać nasiona konopi wysokiej jakości.

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Sakul

22/01/2023

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy