30/03/2022

Naturalne insektycydy i ich zastosowanie

7 naturalnych środków owadobójczych dla roślin marihuany

Miodla indyjska (Neem oil)

Jest to najczęściej stosowany środek owadobójczy w uprawie konopi. Miodla indyjska, zawierająca nimbinę, rośnie w klimacie tropikalnym. Jego nasiona są najpierw suszone, a następnie przetwarzane na olej neem.

naturalny olej przeciwko szkodnikom i pleśni na roślinach konopi

Olej ten jest otrzymywany w wyniku tłoczenia nasion na zimno bez użycia rozpuszczalników. Następnie produkt jest filtrowany. Otrzymana w ten sposób oleista ciecz zestala się w temperaturze poniżej 20 °C. Stały olej można upłynnić, trzymając butelkę pod strumieniem gorącej wody. Olejek ma prawie nieprzezroczysty brązowy kolor i charakterystyczny silny korzenny zapach.

W czystej postaci olejek może być stosowany jako środek dezynfekujący przeciwko różnym szczepom bakterii, a jego opary mają działanie dezynfekujące przeciwko wielu rodzajom pleśni. Olejek jest bardzo skuteczny w zwalczaniu tetranychus, larw ziemiórkowate i mszyc.

Spryskaj konopie olejem rozpuszczonym w wodzie, zwłaszcza spodnią stronę liści. Roztworem tym można również spryskać podłoże. Jest to pestycyd systemiczny (działający poprzez układ naczyniowy), którego skuteczność wynosi około jednego miesiąca. Substancjami czynnymi są azadirachtyna, nimbina i salanina.

Niektóre badania naukowe wykazały, że azadyrachtyna jest bardzo skutecznym składnikiem atakującym Ekdyson, hormon wzrostu owadów. Normalny rozwój owadów zostaje zahamowany, a dalsze rozprzestrzenianie się nie jest kontynuowane.

Azadirachtyna powoduje również zniekształcenia w układzie nerwowym owadów. Ponadto nimbina i salanina to bardzo skuteczne substancje, które spowalniają pracę układu pokarmowego owadów. Działanie tych substancji zmniejsza zdolność owadów do trawienia. Mają one również działanie odstraszające.

Olej neem jest nietoksyczny i nie ma wpływu na zwierzęta ciepłokrwiste (kręgowce) ani na ludzi. Jest to zatem interesująca alternatywa w porównaniu z innymi insektycydami na bazie pyretryny, które są (nieznacznie) toksyczne dla zwierząt stałocieplnych.

naturalny środek owadobójczy, który działa przeciwko większości insektów i chroni rośliny marihuany

Pyretryna

Pyretryna to ekstrakt z chryzantemy, który jest bardzo skuteczny w zwalczaniu wielu różnych owadów. Bardzo dobrze sprawdza się w walce z owadami latającymi. Powoduje zatrucie układu nerwowego i paraliż owadów. Ze względu na krótki okres skuteczności, może być stosowany wyłącznie w celach terapeutycznych. Niestety, jest ona toksyczna dla wszystkich owadów i, podobnie jak rotenon, pyretryna jest śmiertelnie trująca dla ryb i płazów.

Rotenon

Rotenon w proszku to bezbarwny, bezwonny, krystaliczny izoflawon stosowany jako środek owadobójczy, piscicyd i pestycyd o szerokim spektrum działania. Występuje naturalnie w korzeniach roślin, takich jak winorośl. Rotenon jest klasyfikowany przez Światową Organizację Zdrowia jako umiarkowanie niebezpieczny. Jest lekko toksyczny dla ludzi i innych ssaków, ale bardzo toksyczny dla owadów wodnych i ryb.

Ziemia okrzemkowa (Diatomaceous earth)

Można również stosować ziemię okrzemkową jako naturalny i nietoksyczny środek owadobójczy. W domu można go stosować do zwalczania niepożądanych szkodników, takich jak mrówki, karaluchy, biedronki, pchły, chrząszcze, ślimaki i roztocza. Jak to jest możliwe?

Pył ziemi okrzemkowej ma ostre jak brzytwa krawędzie, które są zabójcze dla owadów. Powoduje to rozpad zewnętrznej warstwy szkieletu i owad szybko ginie. Wystarczy posypać sproszkowaną ziemią okrzemkową miejsca, w których szkodniki są najbardziej rozpowszechnione.

Glicerol-gliceryna

Ten sam rodzaj substancji stosowany w mydłach może być wykorzystywany do zwalczania owadów o miękkich częściach ciała, takich jak tetranychus, wciornastki i mole. Gdy owady wejdą w kontakt z gliceryną, duszą się.

Ciecz bordoska

Ten preparat na bazie siarczanu miedzi i wapna jest od wieków stosowany jako środek zapobiegawczy przeciwko wielu rodzajom pleśni. Coraz więcej nowoczesnych produktów przeciwpleśniowych łączy niebieską skałę z innymi pierwiastkami chemicznymi, ale w rolnictwie ekologicznym stosuje się wyłącznie glinkę bordoską.

Siarka

Siarka jest skuteczna w walce z pleśnią i była stosowana w tym celu od wieków. Siarki nie wolno stosować w temperaturze powyżej 35 °C i wilgotności względnej poniżej 50%, w przeciwnym razie nastąpi jej zapłon!

Siarka zabija pleśnie w kontakcie z nimi. Główna teoria działania siarki zakłada, że dostaje się ona do komórek pleśni i wpływa na oddychanie komórkowe. Siarka może zabijać owady, które jej dotkną lub zjedzą. Zakłóca to normalne funkcje organizmu i zmienia zdolność do wytwarzania energii.

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Peca Sarm

30/03/2022

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy