24/08/2022

Naukowcy odkryli, że marihuana czyni ludzi milszymi i bardziej empatycznymi.

Palacze marihuany z pewnością o tym wiedzą, a według najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Meksyku, marihuana sprawia, że ludzie są milsi i bardziej empatyczni.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Nowym Meksyku wykazało, że ludzie, którzy niedawno używali marihuany, mieli wyższy poziom empatii niż ci, którzy jej nie używali, a także podejmowali decyzje w oparciu o poczucie sprawiedliwości i chęć niekrzywdzenia innych. Marihuana może przesunąć ludzi z nastawienia, że oni sami są zawsze na pierwszym miejscu, do poczucia bezinteresowności i odpowiedzialności wobec innych ludzi.

Rozmarzona kobieta i joint z marihuaną

Stwierdzono również, że mężczyźni, którzy palą marihuanę, mają bardziej przyjemne osobowości. Naukowcy twierdzą, że ci, którzy używali produktów z konopi niedawno, byli znacznie milsi niż ludzie, którzy używali ich dłużej temu.

Pogodna i empatyczna kobieta

Czy więc ludzie, którzy nie spożywają marihuany, są skazani na życie pełne dziwactw? Badanie wykazało, że osoby, które nie używały narkotyku nie okazały się bardziej gniewne, wrogie lub mniej ufne wobec innych niż osoby używające marihuany. Nie uzyskali oni również innych wyników w pomiarach ekstrawersji, stabilności emocjonalnej, sumienności, otwartości lub podejmowania decyzji moralnych opartych na poszanowaniu autorytetu i nie reagowali inaczej na groźby z twarzy.

„Krótkotrwały charakter znalezionych efektów wspiera teorię, że marihuana wyzwala zmiany behawioralne i percepcyjnerather niż że użytkownicy i nieużywający marihuany różnią się zasadniczo w swoich podstawowych podejściach do interakcji społecznych”, wyjaśnia współautor Sarah Stith, profesor nadzwyczajny w departamencie UNM.

Naćpani przyjaciele na kanapie

We wspomnianym badaniu naukowcy zbadali osobowości zdrowych studentów college’u. Zmierzyli spożycie marihuany, badając ilość tetrahydrokannabinolu (THC) w ich moczu.

Badanie jest jednym z pierwszych, które pokazuje, że używanie marihuany wśród zdrowych młodych dorosłych czyni ich milszymi. Wcześniejsze badania koncentrowały się na negatywnych skutkach marihuany i jej wpływie na zdrowie fizyczne użytkowników.

Arnold i papieros z marihuaną

„Prawie żadna naukowa uwaga nie została poświęcona zrozumieniu innych psychologicznych i behawioralnych skutków używania marihuany, mimo że była ona tak szeroko stosowana w całej historii ludzkości” – zauważa główny badacz Jacob Miguel Vigil, adiunkt na Wydziale Psychologii UNM.

„Często określam roślinę konopi jako super lek i porównuję ją do większości innych konwencjonalnych produktów farmaceutycznych. Nie tylko jest skuteczny w leczeniu objawów szerokiej gamy schorzeń medycznych, ale teraz mamy konkretne dowody na to, że może również pomóc w poprawie zdrowia psychospołecznego przeciętnego człowieka. Jest to niezbędny warunek ogólnej spójności i żywotności społeczeństwa. Dlatego wpływ marihuany na relacje interpersonalne może ostatecznie okazać się jeszcze ważniejszy dla dobrobytu społeczeństwa niż jej działanie lecznicze – dodaje.

Z doświadczenia użytkowników konopi wynika, że marihuana może hamować zachowania socjopatyczne. Długotrwałe używanie może jednak prowadzić u niektórych do zachowań aspołecznych, objawiających się zwłaszcza brakiem interakcji społecznych, co paradoksalnie mogłoby pomóc w przypadkach koniecznej średnio- i długoterminowej izolacji.

Na podstawie źródła: softsecrets.com

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Kotelnik

24/08/2022

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy