21/02/2023

Niedobór potasu w konopiach : jak go rozpoznać i leczyć?

Zdobądź z tego artykułu całą wiedzę, której potrzebujesz, aby skutecznie zwalczyć niedobór potasu.

Perły potasowe pod olejem parafinowym. Oryginalna wielkość największej perły: 0,5 cm.

Potas, jeden z trzech makroelementów najważniejszych dla wzrostu roślin, jest niezbędny w fazie kwitnienia konopi i rozwoju kwiatów. Jeśli obserwujesz dziwne przebarwienia i zahamowany wzrost w swoim ogrodzie konopi, może to być spowodowane niedoborem potasu. Bez pomocy, niedobór potasu może szybko zrujnować miesiące ciężkiej pracy w twoim ogrodzie.

Jakie funkcje pełni potas dla rośliny konopi?

Niedobór potasu w konopiach indyjskich

Kluczową funkcją potasu w roślinach konopi jest transport wody w całym systemie naczyniowym. Potas reguluje oddychanie wodne, fotosyntezę, siłę łodyg i gałęzi oraz odporność na choroby. Wpływa również na zdrowie korzeni i zapewnia izolację przed niskimi temperaturami. W związku z tym ten składnik odżywczy odgrywa istotną rolę w ogólnym zdrowiu rośliny, a niedobór potasu może spowodować awarię wielu systemów i procesów w całej roślinie. Dodatkowo, rośliny konopi mogą wchłonąć zbyt dużo potasu – problem ten znany jest jako toksyczność. Jeśli roślina cierpi na toksyczność potasu, będzie miała problemy z wchłanianiem innych składników odżywczych, takich jak wapń, cynk i żelazo.

Niedobór potasu – implikacje

Nieleczony niedobór potasu może zabić roślinę. Rośliny zaczną wysychać, ponieważ niemożliwe stanie się dla nich przemieszczanie wody . Dodatkowo, rośliny konopi z niedoborem potasu nie będą w stanie przeprowadzać fotosyntezy, więc będą miały problem z absorbowaniem światła i przekształcaniem go w energię potrzebną do wzrostu i rozwoju kwiatów. Ponieważ organella przeprowadzające fotosyntezę, zwane chloroplastami, nadają roślinom zielony kolor, niedobór potasu powoduje, że rośliny stają się chorobliwie żółte, a następnie śmiertelnie brązowe.

Oznaki i objawy niedoboru potasu

Niedobór potasu w roślinach konopi można zwykle wykryć w dwóch miejscach. Po pierwsze, dowody można znaleźć na liściach rośliny. Jednak dowody można znaleźć również w innych miejscach w ciele rośliny. Dowiedzmy się szczegółów.

W liściach

Jeśli w ogrodzie występuje niedobór potasu, można go zauważyć najpierw na liściach roślin. Najpierw końcówki i brzegi liści stają się żółte, a następnie brązowe. Następnie na powierzchni liści zaczynają pojawiać się martwe, brązowe plamy. W przeciwieństwie do większości innych niedoborów, żyłki na liściach pozostają zielone – jest to jeden z pewnych sposobów na wykrycie zaawansowanego niedoboru potasu w konopiach.

In other parts of the plant – stems and flowers

Niedobór potasu może szybko ujawnić się na całej roślinie. Jedną z najczęstszych oznak niedoboru potasu, widoczną na strukturach roślinnych innych niż liście, jest nierównomierne rozciąganie się łodyg i pędów. Rozciąganie nie powinno być jednak mylone ze wzrostem. Struktury roślinne, takie jak pąki i liście, wyglądają na zahamowane i nierówne. Można również zauważyć czerwone smugi pojawiające się wzdłuż łodyg roślin.

Niedobór potasu, Spalanie składników odżywczych, Niedobór wapnia
Trzy rodzaje uszkodzeń liści konopi

Inne problemy często mylone z niedoborem potasu

Zanim zaczniesz normalizować poziom potasu, musisz się upewnić, że prawidłowo zidentyfikowałeś problem. Po pierwsze, łatwo jest pomylić oparzelinę z niedoborem potasu. W obu przypadkach chodzi o żółknięcie końcówek pojedynczych liści w kształcie wachlarza. W obu przypadkach również końcówki liści zwijają się do góry. W przypadku oparzenia substancjami odżywczymi nie dochodzi jednak do rozwoju nekrotycznych brązowych i żółtych plam wewnątrz liści. Z drugiej strony, cętkowanie występuje również przy niedoborze wapnia.

Natomiast żółknięcie i zwijanie końcówek liści nie występuje u roślin z niedoborem wapnia.

Potassium deficiency – how to resolve it

Podobnie jak w przypadku większości problemów związanych z substancjami odżywczymi, hodowcy znaleźli wiele rozwiązań, aby skorygować niedobory potasu w roślinach. Ogólnie rzecz biorąc, większość niedoborów potasu jest spowodowana jedną z dwóch przyczyn: Problemy z pH i słaba jakość składników odżywczych. Na szczęście oba te problemy można łatwo rozwiązać, jeśli tylko podejmie się szybkie działania.

Dostosować pH

Jeśli pH twojego podłoża nie jest w odpowiednim zakresie, twoje rośliny nie będą w stanie pobrać potrzebnych im składników odżywczych. Potas nie jest tu wyjątkiem. Idealne pH do pobierania potasu przez rośliny w uprawach glebowych wynosi od 6,0 do 7,0. Systemy hydroponiczne i inne media, takie jak coco coir, wymagają pH pomiędzy 5,5 a 6,5. Możesz zresetować pH mediów, przepłukując rośliny wodą o odpowiednim pH.

Zmiana mieszanki składników odżywczych

Czy wiesz, że jeśli roślina ma zbyt dużo jednego składnika odżywczego, może to uniemożliwić jej wchłonięcie innego? Na przykład, zbyt dużo wapnia lub azotu w mieszance może hamować wchłanianie potasu. Nazywa się to „blokowaniem”. W rezultacie, jeśli zaobserwujesz niedobór potasu, to może inne składniki odżywcze blokują pobór potasu. Przepłuczcie rośliny i dostosujcie odpowiednio swój system odżywczy.

Logo banku nasion Nuka Seeds

Jeśli zdecydujesz się na uprawę własnych roślin konopi, zawsze kupuj świeże nasiona konopi dobrej jakości. Możesz sprawdzić nasiona z Nukaseeds.

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Blood

21/02/2023

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy