27/01/2023
Artykuły
Przewodniki
Studia

Płukanie roślin konopi przed zbiorami może być zbędne

W ślepym teście smaku badacze stwierdzili, że wiele osób woli marihuanę, która nie została wypłukana przed zbiorem. A może by tak przepłukać rośliny konopi przed zbiorami?

proces płukania dla fabryki marihuany

Wyniki nowego badania opublikowane w tym miesiącu pokazują, że płukanie roślin przed zbiorem nie poprawia jakości kwiatów konopi. Wyniki wydają się przeczyć powszechnemu przekonaniu, że płukanie roślin poprawia smak i palność suszonych kwiatów konopi.

W powszechnej, choć nie uniwersalnej praktyce uprawy, hodowcy konopi zaprzestają nawożenia roślin na jeden do dwóch tygodni przed zbiorami, aby poprawić jakość produktu końcowego.

„Płukanie jest ważne, ponieważ usuwa nadmiar substancji odżywczych, które pozostały w roślinie” – wyjaśnia Danny Danko, starszy redaktor działu uprawy w High Times. „Pomaga więc w łatwopalności kwiatów, wypłukując nadmiar soli i składników odżywczych”.

konopie płukane

Jednak w eksperymencie przeprowadzonym przez RX Green Technologies, producenta odżywek dla konopi i innych produktów do uprawy, badacze stwierdzili, że uczestnicy ślepego testu preferowali kwiaty konopi, które nie zostały przepłukane przed zbiorem.

W celu przeprowadzenia eksperymentu hodowcy z ośrodka badawczo-rozwojowego RX Green Technologies w Kolorado uprawiali rośliny konopi odmiany Cherry Diesel w podłożu z kokosa. W czasie wzrostu rośliny były nawożone odżywkami firmy. W miarę zbliżania się zbiorów cztery grupy po 12 roślin poddawano różnym okresom płukania. Każda grupa roślin była płukana przez zero, siedem, 10 lub 14 dni.

Próbki kwiatów pobrane dzień przed zbiorem były analizowane pod kątem zawartości podstawowych składników odżywczych roślin. Ogólnie rzecz biorąc, nie odnotowano znaczących zmian w zawartości minerałów w kwiatach konopi w wyniku zastosowania różnych metod płukania.

Po zbiorach rośliny były suszone i analizowane pod kątem masy ściętych kwiatów, stężenia terpenów i THC. Analiza laboratoryjna nie wykazała znaczących różnic między różnymi metodami płukania pod względem wydajności kwiatów, mocy THC czy zawartości terpenów.

Próbki kwiatów konopi poddanych różnym czasom płukania zostały również rozdane ekspertom z branży konopnej, aby mogli ocenić je pod względem właściwości palenia i smaku. Dr Stephanie Wedryk, szefowa działu badań i rozwoju w RX Green Technologies, mówi, że nie była pewna, jak potoczy się eksperyment.

„Nie wiedziałem, czego się spodziewać” – mówi Wedryk. „Rozmawiałem z kilkoma znajomymi rolnikami i wszyscy mieli doświadczenie z testowaniem czasu spłukiwania i nie spłukiwania, i wszyscy mieli tylko negatywne doświadczenia, kiedy nie spłukiwali”.

Płukanie roślin konopi nie przynosi korzyści

szczęśliwa hipisowska dziewczyna


Jednak podczas analizy danych z testów ślepych badacze odkryli, że uczestnicy wolą smak kwiatów, które nie były w ogóle płukane, mimo że czas płukania nie miał żadnego wpływu na smak, gładkość dymu czy kolor popiołu. We wnioskach z badania RX Green Technologies pisze, że badanie wskazuje, iż nie ma żadnych korzyści z płukania kwiatów marihuany w celu poprawy smaku lub doświadczeń konsumentów.

Wedryk mówi, że choć nie uważa, że hodowcy powinni zmieniać swoje praktyki na podstawie jednego badania, to jednak powinna być otwarta na próbowanie nowych rzeczy.

„Zdecydowanie polecam hodowcom wypróbowanie różnych rozwiązań i znalezienie tego, co im najbardziej odpowiada. Podczas imprezy rozmawiałem z rolnikiem, który nie stosuje płukania i jest bardzo zadowolony ze swojego produktu” – wyjaśnia Wedryk. „Każdy ma swój własny, unikalny system, a na uprawę składa się tak wiele różnych elementów. To, co sprawdza się u jednego hodowcy ze względu na jego szczególne okoliczności, może nie działać u innego”.

Danko zgadza się z tym stwierdzeniem, zaznaczając, że hodowcy, którzy uważają, aby nie stosować zbyt dużo nawozów, mogą potrzebować niewielkiego czasu na spłukiwanie lub nie potrzebować go wcale.

Płukanie jest konsekwencją tego, że większość ludzi nadmiernie nawozi swoje uprawy, mówi Danko, doradzając rolnikom, aby nawozili swoje uprawy tylko lekko, w wielu przypadkach w dawkach niższych niż zalecane przez producentów składników odżywczych.

„Zawsze łatwiej jest zwiększyć poziom składników odżywczych, gdy stwierdzisz ich niedobór, niż usuwać je, gdy jesteś przekarmiony”.

Danko nadal zaleca płukanie upraw przed zbiorami, ale wspiera wysiłki mające na celu sprawdzenie powszechnie panujących przekonań w kontrolowanym środowisku naukowym. Wedryk zgadza się z tym, wyjaśniając: Im więcej badań pojawia się na temat konopi, tym bardziej musimy kwestionować niektóre rzeczy, o których myśleliśmy, że wiemy, i sprawdzać, czy są nadal prawdziwe, czy też nadszedł nowy czas.

Wedryk mówi, że RX Green Technologies planuje dalsze badania nad powszechnymi metodami uprawy, ale odmawia podania szczegółów.

Jak przepłukać rośliny konopi przed zbiorami? Co to jest płukanie i jakie są jego zalety, dowiesz się z tego artykułu.

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Published by Sakul

27/01/2023

Post a comment

Login
OR
Register
to make a comment